@TrueStoryGuy: Ale perfekcyjne są tylko boty i to oparte na dobrych algorytmach, nie chodzi o symetrię ale i skalę, bo jeśli zagrasz w kółko i krzyżyk na zasadach 5 krzyżyków/kółek pod rząd to wygrana i stworzysz symetryczną aczkolwiek przeogromną planszę (np. 10000x10000) to niemal wykluczysz perfekcyjną grę bo ludzie to tylko śmiertelnicy i po godzinach już byliby zmęczeni albo stworzysz tak dużą planszę że nie starczy im życia na rozstrzygnięcie czy to remis. Do czego zmierzam to to, że nie każda gra musi się kończyć remisem po perfekcyjnej grze obu stron, mogą po prostu remisu nie dożyć co powoduje wielkość planszy, więc żeby ograniczyć sytuacje remisowe wystarczy zwiększać i zwiększać i zwiększać plansze. W ten sposób gdy już się z kolegą znudziliśmy grą 3x3 bo wyuczyliśmy się algorytmu i nie dało się wygrać, dostaliśmy od matematyczki w szkole pomysł na 5 znaków pod rząd a plansza się zwiększa do +∞ (tak naprawdę do rozmiaru kartki A3 w kratkę ale i tak lepsze to niż kółko i krzyżyk 3x3 i powoduje niemal niemożliwość remisu bo ktoś w zalewie znaków już popełni błąd z nieuwagi)
@TrueStoryGuy: Nieprawda, zależy od gry.
Wyobraźmy sobie hipotetyczną grę z symetryczną planszą. Plansza ma dwa pola i na każdym stoi pionek innego gracza. Gracz w swoim ruchu rusza się o jedno pole, jak wejdzie na pole przeciwnika to niszczy jego pionek i wygrywa.
W takiej sytuacji gracz który zaczyna zawsze wygra.
Jak dodamy jedno pole pomiędzy graczami, to wtedy zawsze wygra gracz drugi.
Symetryczność planszy nie ma tutaj znaczenia.
@TrueStoryGuy: w sumie to chyba najprostszy sposób na soft-locka w warcabach to zrobienie sobie królówki i skakanie nią po najdłuższej przekątnej planszy, z narożnika do narożnika, tam i z powrotem. Przeciwnik nic nie może zrobić, a nie może też cie przecież zmusić żebyś przestał w kółko wykonywać ten sam ruch. Choć w sumie to bardziej takie infinite loop niż soft lock, ale takim sposobem kiedyś zremisowawełem finał turnieju warcabowego na zielonej szkole. xD Sędziowie nie wiedzieli co zrobić więc dali remis.
Propozycja dla urozmaicenia: W każdym polu narysuj mniejszą siatkę. Pierwsza osoba zaczyna na dowolnym polu dowolnej siatki. Druga stawia ruch na dowonym polu siadki znajdującej się tam, gdzie pierwszy postawił znak na mniejszej siatce. Kiedy ktoś wygra jakąś siatkę, zajmuje pole, na którym ta się znajduje. Wygranie dużej siatki to finisz gry
@Agateex: Matka mnie w to łoiła za dziecka. Gdy potem poznałam "prawdziwą" wersję tej gry, to pomyslałam sobie, że ludzie, którzy w to grają, są żałośni. Miałam około 9 lat...
Komentarze
Odśwież16 października 2024, 21:34
Każda gra z symetryczną planszą zawsze kończy się na remisie podczas perfekcyjnej gry.
Odpisz
Edytowano - 16 października 2024, 22:54
@TrueStoryGuy: Potwierdzam, w taki oto sposób udało mi się kiedyś zsoftlockowac warcaby
Odpisz
Edytowano - 17 października 2024, 01:20
@TrueStoryGuy: Ale perfekcyjne są tylko boty i to oparte na dobrych algorytmach, nie chodzi o symetrię ale i skalę, bo jeśli zagrasz w kółko i krzyżyk na zasadach 5 krzyżyków/kółek pod rząd to wygrana i stworzysz symetryczną aczkolwiek przeogromną planszę (np. 10000x10000) to niemal wykluczysz perfekcyjną grę bo ludzie to tylko śmiertelnicy i po godzinach już byliby zmęczeni albo stworzysz tak dużą planszę że nie starczy im życia na rozstrzygnięcie czy to remis. Do czego zmierzam to to, że nie każda gra musi się kończyć remisem po perfekcyjnej grze obu stron, mogą po prostu remisu nie dożyć co powoduje wielkość planszy, więc żeby ograniczyć sytuacje remisowe wystarczy zwiększać i zwiększać i zwiększać plansze. W ten sposób gdy już się z kolegą znudziliśmy grą 3x3 bo wyuczyliśmy się algorytmu i nie dało się wygrać, dostaliśmy od matematyczki w szkole pomysł na 5 znaków pod rząd a plansza się zwiększa do +∞ (tak naprawdę do rozmiaru kartki A3 w kratkę ale i tak lepsze to niż kółko i krzyżyk 3x3 i powoduje niemal niemożliwość remisu bo ktoś w zalewie znaków już popełni błąd z nieuwagi)
Odpisz
17 października 2024, 07:52
@TrueStoryGuy: Nieprawda, zależy od gry.
Wyobraźmy sobie hipotetyczną grę z symetryczną planszą. Plansza ma dwa pola i na każdym stoi pionek innego gracza. Gracz w swoim ruchu rusza się o jedno pole, jak wejdzie na pole przeciwnika to niszczy jego pionek i wygrywa.
W takiej sytuacji gracz który zaczyna zawsze wygra.
Jak dodamy jedno pole pomiędzy graczami, to wtedy zawsze wygra gracz drugi.
Symetryczność planszy nie ma tutaj znaczenia.
Odpisz
20 października 2024, 20:49
@Avamq: zaraz, czy w warcabach nie ma zasady "za niebicie tracisz życie"? da się taki układ osiągnąć biorąc tą zasadę pod uwagę?
Odpisz
Edytowano - 20 października 2024, 21:47
@BencV: Tak, kilka razy tak zremisowałem w grze z rodzicami. Z tego co pamiętam, nie pominęliśmy tej zasady ani razu, ale pewny w 100% być nie mogę.
Odpisz
Edytowano - 20 października 2024, 22:45
@TrueStoryGuy: w sumie to chyba najprostszy sposób na soft-locka w warcabach to zrobienie sobie królówki i skakanie nią po najdłuższej przekątnej planszy, z narożnika do narożnika, tam i z powrotem. Przeciwnik nic nie może zrobić, a nie może też cie przecież zmusić żebyś przestał w kółko wykonywać ten sam ruch. Choć w sumie to bardziej takie infinite loop niż soft lock, ale takim sposobem kiedyś zremisowawełem finał turnieju warcabowego na zielonej szkole. xD Sędziowie nie wiedzieli co zrobić więc dali remis.
Odpisz
19 maja 2025, 07:40
@Avamq: how?
Odpisz
15 października 2024, 19:15
?
Odpisz
17 października 2024, 09:23
@TowarzyszBagniak: w trzecim jest wygrana kółka
Odpisz
17 października 2024, 18:03
@Katrina2712: a 1 i 2 to ten sam układ, tylko obrócone
Odpisz
15 października 2024, 18:55
Tak, w trzecim wygrało kółko
Propozycja dla urozmaicenia: W każdym polu narysuj mniejszą siatkę. Pierwsza osoba zaczyna na dowolnym polu dowolnej siatki. Druga stawia ruch na dowonym polu siadki znajdującej się tam, gdzie pierwszy postawił znak na mniejszej siatce. Kiedy ktoś wygra jakąś siatkę, zajmuje pole, na którym ta się znajduje. Wygranie dużej siatki to finisz gry
Odpisz
16 października 2024, 09:30
@IkarAviator: a to jeszcze fajne jest kółko i krzyżyk bez siatki (czyli na całej kartce) ale to trzeba 5 w linii uzbierać
Odpisz
16 października 2024, 22:08
@Agateex: Matka mnie w to łoiła za dziecka. Gdy potem poznałam "prawdziwą" wersję tej gry, to pomyslałam sobie, że ludzie, którzy w to grają, są żałośni. Miałam około 9 lat...
Odpisz
16 października 2024, 21:41
Ostatnio coraz chu*owsze te memy.
Odpisz
16 października 2024, 21:53
@kamil10222: noo szczególnie takie ze szkieletami
Odpisz
15 października 2024, 19:38
Bo co? Bo czarny to nie może wygrać?
Odpisz