Gry powinny być droższe. Dobrą grę możesz grać przez setki godzin.
I żeby producenci nie musieli polegać na tym, że sprzedadzą ją połowie świata, byle by być na plusie. Teraz robią gry przez 7 lat, ale one kosztują tyle samo co stare i robione w rok a potem masz 20 tysięcy wersji tej samej gry albo 50 call of duty czy far cry, gdzie gra się tak samo.
Zamiast eksperymentować, tylko ryzyko że się nie sprzeda, więc idą łatwnymi i sprawdzonymi schematami.
@Zbanowany_jejak:
A co innego proponujesz?
Bo jak gry są darmowe albo za 5 dych, to są prawie niegrywalne z powodu agresywnych mikrotransakcji albo reklam. Już nie wspominająć o cheaterach, którzy po prostu sobie nowe konto robią.
@Arceronth: To ty że wszystkich jesteś najbardziej odklejony, chcesz żeby gra była za darmo, na poziomie Baldur Gate, GTA V czy Wiedźmina 3, bez mikrotransakcji i pewnie jeszcze żeby dopłacali żeby grać
@Arceronth: Przepraszam że będę bezpośredni ale twoje stanowisko jest w ...j głupie. W jaki sposób podniesienie ceny "dobrych" gier miałoby pomóc w ich popularyzacji? Gdyby taki powiedzmy stellar blade albo wukong miały price tag 500 złotych sprzedałyby się gorzej bo mniej ludzi byłoby na nie stać w związku z czym deweloperzy zarobiliby na nich mniej (poza tym gry dla jednego gracza są podatne na piractwo, którego nawrotu chyba byśmy nie chcieli), a skoro zawyżona cena nie przekłada się na zyski dla dewelopera to skąd pomysł, że gdyby ambitne gry były droższe to powstawałoby ich więcej?
Zrobienie dobrej gry zajmuje teraz więcej czasu to prawda, niektórzy mogą powiedzieć, że skoro tak to powinny być one więcej warte. Tylko, że z punktu widzenia konsumenta co mnie to gówno obchodzi? Płacę za jakość a to ile deweloperzy tworzyli grę i jak ciężko pracowali w ogóle mnie nie interesuje, jestem skłonny więcej zapłacić za grę przy której będę się dobrze bawił pomimo tego, że powstawała w rok niż za jakiś szajs tworzony przez 8 lat.
Poza tym ważnych a często pomijanych jest jeszcze kilka czynników:
- na przestrzeni lat gry stały się coraz bardziej mainstreamowe a więc zwiększyła się liczba ich konsumentów a co za tym idzie zyski
- problem piractwa zmalał do poziomu marginalnego głównie dzięki bibliotekom cyfrowym
- skoro o bibliotekach cyfrowych mowa to zlikwidowały one zapotrzebowanie na fizyczną produkcję gier a co za tym idzie spadły koszta produkcji płyt, opakowań, transportu, magazynowania etc.
To że gry-usługi, crapy od ubisoftu, okropnie zaprojektowane gry z otwartym światem i inne odgrzewane kotlety świecą triumfy to nie kwestia tego, że gry są zbyt tanie i producenci nie chcą ryzykować tworzenia ambitnych projektów ze względu na to, że niewystarczająco dużo zarobią jeśli w dniu premiery gra będzie warta"tylko" te 280 zł, to konsumenci są problemem, casualowi gracze nie są wymagający i bardzo chętnie dają się r....ć korporacjom karmiącym ich mikropłatnościami i systemami nastawionymi na wywołanie syndromu sztokholmskiego. Takie nieliczne porządne i przyjemne w rozgrywce tytuły jak wspomniane gdzieś wyżej funkcjonują bo celują w pewną niszę graczy, którzy są wymagający, poza tym mamy chyba tylko gry indie. No tylko, że kto kupowałby indie gry gdyby były warte pięć stów?
@pieczarki: Odgrzewany kotlet nie zły jak jest dobrze zrobiony Yakuza jest właśnie dobrym przykładem, tak samo było że Barmanami różniły się tylko dodawanymi mechanikami że gry na gry, czy GTA
A o strategiach nie wspomnę bo Crusader Kings to już hit jak dobrze idzie sprzedać tą samą grę
A potem dziwota że powstają takie twory jak GTA defektywna edycja oraz, to ze przez większośc czasu gta online hakerzy przejęli serwery na lata plus dodatkowo mogli wykraść twoje IP.
Oraz podsłuchiwali cię z a pomocą mikro.
Ale kij bo to cockstar robi a oni s najlepsi więc najlepiej oddać im całą kasę.
@Koteczek_21: Ja ostani raz słyszałem o Online kiedy Franklin się pojawił, i była jakaś wyspa nowa, a ostatni raz grałem jak był ten napad na koniec świata czy coś takiego
j.... mnie to, że w gta4 woda jest bardziej wodnista, a ludzie są bardziej ludzcy
gta5 jest tak samo zajebiste i żaden dziwny typ z youtube nie zmieni tego
tak z ciekawości ktoś wie może jak w tych czasach gta 4 wygląda ? też problem za problem z instalacją i uruchomieniem czy już to naprawili i jest już dobrze ?
@rumcajschr: ja tam za dobrą gre tak z 3 stówki mogę zapłacić
I czy ja wiem z tym ...jowoscia
Gta 5 i rdr 2 to nadal mega popularne i chwalone gry
Wszystkie dramy jak blokowanie modów czy serwerów rpg czy gta defekacja trylogia bardziej wynikają od taketwo niż rockstara imo
Komentarze
Odśwież21 października 2024, 12:53
Ja nadal czekam na Raymana 4
Odpisz
21 października 2024, 13:00
@xmrocznax: to sobie jeszcze poczekasz
Odpisz
21 października 2024, 14:30
@xmrocznax: Ja czekam aż Ubisoft pie....nie żeby ktoś mógł kupić Raymana po taniości
Odpisz
21 października 2024, 15:16
@rozwalgo: a potem kupuje go taki Rockstar i dostaniemy Raymana Definitive Edition
Odpisz
21 października 2024, 16:55
@rozwalgo: dajcie mi frytki i jesteś dogadani
Odpisz
7 stycznia 2025, 23:22
@nichiimishiari: Już wolałbym to, niż to co Ubisoft niedawno zrobił;
Dodał Raymana do jakiejś gry internetowej związanej z krypto i nft.
Odpisz
25 października 2024, 18:58
RDR3, ciekawe czy kiedyś nadejdzie.
Odpisz
25 października 2024, 14:19
Gry powinny być droższe. Dobrą grę możesz grać przez setki godzin.
I żeby producenci nie musieli polegać na tym, że sprzedadzą ją połowie świata, byle by być na plusie. Teraz robią gry przez 7 lat, ale one kosztują tyle samo co stare i robione w rok a potem masz 20 tysięcy wersji tej samej gry albo 50 call of duty czy far cry, gdzie gra się tak samo.
Zamiast eksperymentować, tylko ryzyko że się nie sprzeda, więc idą łatwnymi i sprawdzonymi schematami.
Odpisz
26 października 2024, 08:50
@Arceronth: walnij się w łeb
Odpisz
26 października 2024, 14:11
@Arceronth: Tymczasem Yakuza która potrafi robić zajebiste gry w krótkim czasie
Odpisz
26 października 2024, 14:46
@Zbanowany_jejak:
A co innego proponujesz?
Bo jak gry są darmowe albo za 5 dych, to są prawie niegrywalne z powodu agresywnych mikrotransakcji albo reklam. Już nie wspominająć o cheaterach, którzy po prostu sobie nowe konto robią.
Odpisz
26 października 2024, 14:49
@Arceronth: co ja proponuję? Proponuję nie narzucać sprzedawcy cenę i dać mu zarabiać tak jak mu pasuje. Jak tobie nie pasuje to po prostu nie graj xD
Odpisz
26 października 2024, 15:47
@Zbanowany_jejak:
A potem dziwo, że każda gra jest online, z battle passem, z sklepikiem, połowa contentu jest sprzedawana jako dlc i tak dalej
Odpisz
26 października 2024, 15:49
@Arceronth: idk, może nie zwróciłeś uwagi, to podkreślę
Odpisz
26 października 2024, 16:01
@Arceronth: Jeżeli gra jest darmowa to według mnie twórcy mogą wpakować tyle mikrotansakcjii ile chcą
Odpisz
27 października 2024, 04:25
@Zbanowany_jejak:
Zwróciłem uwagę, ale zignorowałem, bo to dziecinne rozwiązanie.
W ten sam sposób jeśli ci się droższe gry nie podobają, to nie graj
Odpisz
27 października 2024, 04:25
@Grzanason:
I przez takie osoby dzisiejsze gry są kijowe.
Odpisz
27 października 2024, 07:30
@Arceronth: od kiedy omijanie rzeczy, których się nie lubi i granie tylko w to, co lubisz, jest dziecinnym zachowaniem? xD
Odpisz
27 października 2024, 14:11
@Zbanowany_jejak:
Też mam ci podkreślić?
Dziecinne rozwiązanie, nie zachowanie.
Jak nie chcesz w coś grać to nie graj, każdy ma prawo.
Ale będzie wystarczająco dużo ludzi którzy będą grali i dalej będzie problem okrojonych gier
Odpisz
27 października 2024, 14:30
@Arceronth: To ty że wszystkich jesteś najbardziej odklejony, chcesz żeby gra była za darmo, na poziomie Baldur Gate, GTA V czy Wiedźmina 3, bez mikrotransakcji i pewnie jeszcze żeby dopłacali żeby grać
Odpisz
27 października 2024, 14:31
@Arceronth: Które gry są kijowe ?, Yakuza, Baldura Gate czy Wukong ?,
Która że tych gier jest Kijowa.
Kijowi to są ludzie którzy myślą że robienie gier jest tanie.
Odpisz
28 października 2024, 14:27
@Grzanason:
Ja chcę żeby gra była za darmo?
Czy ty przeczytałeś co ja napisałem?
Nie powtórzę się, przeczytaj jeszcze raz
Odpisz
Edytowano - 29 października 2024, 00:56
@Arceronth: Przepraszam że będę bezpośredni ale twoje stanowisko jest w ...j głupie. W jaki sposób podniesienie ceny "dobrych" gier miałoby pomóc w ich popularyzacji? Gdyby taki powiedzmy stellar blade albo wukong miały price tag 500 złotych sprzedałyby się gorzej bo mniej ludzi byłoby na nie stać w związku z czym deweloperzy zarobiliby na nich mniej (poza tym gry dla jednego gracza są podatne na piractwo, którego nawrotu chyba byśmy nie chcieli), a skoro zawyżona cena nie przekłada się na zyski dla dewelopera to skąd pomysł, że gdyby ambitne gry były droższe to powstawałoby ich więcej?
Zrobienie dobrej gry zajmuje teraz więcej czasu to prawda, niektórzy mogą powiedzieć, że skoro tak to powinny być one więcej warte. Tylko, że z punktu widzenia konsumenta co mnie to gówno obchodzi? Płacę za jakość a to ile deweloperzy tworzyli grę i jak ciężko pracowali w ogóle mnie nie interesuje, jestem skłonny więcej zapłacić za grę przy której będę się dobrze bawił pomimo tego, że powstawała w rok niż za jakiś szajs tworzony przez 8 lat.
Poza tym ważnych a często pomijanych jest jeszcze kilka czynników:
- na przestrzeni lat gry stały się coraz bardziej mainstreamowe a więc zwiększyła się liczba ich konsumentów a co za tym idzie zyski
- problem piractwa zmalał do poziomu marginalnego głównie dzięki bibliotekom cyfrowym
- skoro o bibliotekach cyfrowych mowa to zlikwidowały one zapotrzebowanie na fizyczną produkcję gier a co za tym idzie spadły koszta produkcji płyt, opakowań, transportu, magazynowania etc.
To że gry-usługi, crapy od ubisoftu, okropnie zaprojektowane gry z otwartym światem i inne odgrzewane kotlety świecą triumfy to nie kwestia tego, że gry są zbyt tanie i producenci nie chcą ryzykować tworzenia ambitnych projektów ze względu na to, że niewystarczająco dużo zarobią jeśli w dniu premiery gra będzie warta"tylko" te 280 zł, to konsumenci są problemem, casualowi gracze nie są wymagający i bardzo chętnie dają się r....ć korporacjom karmiącym ich mikropłatnościami i systemami nastawionymi na wywołanie syndromu sztokholmskiego. Takie nieliczne porządne i przyjemne w rozgrywce tytuły jak wspomniane gdzieś wyżej funkcjonują bo celują w pewną niszę graczy, którzy są wymagający, poza tym mamy chyba tylko gry indie. No tylko, że kto kupowałby indie gry gdyby były warte pięć stów?
Odpisz
Edytowano - 30 października 2024, 02:30
@pieczarki: Odgrzewany kotlet nie zły jak jest dobrze zrobiony Yakuza jest właśnie dobrym przykładem, tak samo było że Barmanami różniły się tylko dodawanymi mechanikami że gry na gry, czy GTA
A o strategiach nie wspomnę bo Crusader Kings to już hit jak dobrze idzie sprzedać tą samą grę
Odpisz
21 października 2024, 14:22
A potem dziwota że powstają takie twory jak GTA defektywna edycja oraz, to ze przez większośc czasu gta online hakerzy przejęli serwery na lata plus dodatkowo mogli wykraść twoje IP.
Oraz podsłuchiwali cię z a pomocą mikro.
Ale kij bo to cockstar robi a oni s najlepsi więc najlepiej oddać im całą kasę.
Odpisz
Edytowano - 21 października 2024, 14:34
@Leszy: Nie gram online od jakiś 5 lat czy nawet więcej
Odpisz
25 października 2024, 00:31
@Grzanason: W sumie nie wiem, czy jest grywalne, bo podobno wyciekł kod źródłowy od trybu online
Odpisz
25 października 2024, 04:45
@Koteczek_21: Ja ostani raz słyszałem o Online kiedy Franklin się pojawił, i była jakaś wyspa nowa, a ostatni raz grałem jak był ten napad na koniec świata czy coś takiego
Odpisz
24 października 2024, 23:27
Gracze sprzedają się lepiej jak nie jeden influencer.
Odpisz
24 października 2024, 22:32
Dali wam 2 lata na uzbieranie nie ma wymówek
Odpisz
24 października 2024, 20:52
j.... mnie to, że w gta4 woda jest bardziej wodnista, a ludzie są bardziej ludzcy
gta5 jest tak samo zajebiste i żaden dziwny typ z youtube nie zmieni tego
Odpisz
24 października 2024, 20:55
@BlackMorbius61: wiem że nieco losowo to piszę, ale akurat jest mem o rockstarze i gta
Odpisz
24 października 2024, 20:37
tak z ciekawości ktoś wie może jak w tych czasach gta 4 wygląda ? też problem za problem z instalacją i uruchomieniem czy już to naprawili i jest już dobrze ?
Odpisz
24 października 2024, 20:14
Gta przynajmniej jest dobre
nawet gta v jest spoko
Odpisz
21 października 2024, 14:33
Co ilw wychodzi aszaszyn a co ile GTA
Odpisz
21 października 2024, 12:52
Żadna gra nie jest warta więcej niż 100 zł, a reputacja współczesnego Rockstara jest ch*jowa
Odpisz
21 października 2024, 13:33
@rumcajschr: ja tam za dobrą gre tak z 3 stówki mogę zapłacić
I czy ja wiem z tym ...jowoscia
Gta 5 i rdr 2 to nadal mega popularne i chwalone gry
Wszystkie dramy jak blokowanie modów czy serwerów rpg czy gta defekacja trylogia bardziej wynikają od taketwo niż rockstara imo
Odpisz
21 października 2024, 14:18
@PuyoPuyo: Jesteś pan niewolnik systemu
Odpisz
21 października 2024, 14:19
@PuyoPuyo: jesteś niewolnikiem systemu
Odpisz
21 października 2024, 14:23
@rumcajschr: Rumcajs mówi baza fakty.
Odpisz
21 października 2024, 14:29
@rumcajschr: bywaaaaa
Odpisz