Mieszko to jest jeden z najbardziej niedocenianych władców Polski, nawet przypisywanie mu stworzenie państwa Polskiego to za mało, on był jednym z największych dyplomatycznych i militarnych geniuszy swoich czasu. Jedyne co można mu zarzucić (oprócz zeslawicyzowania polskiej kasty rycerskiej która do tej pory była niemiecka, ale wiekszosc z was sra w pory) too niewłaściwe postąpienie w kwestii swojej sukcesji.
Jesteś pewien, że piszesz o dobrym Mieszku? Bo kasta wojownicza była w pełni słowiańska (z domieszką Skandynawów). Dodatkowo warstwa rycerska zaczęła powstawać za Odnowiciela, gdy upadł plemienny charakter państwa i zostawał zastąpiony feudalnym.
Ale co prawda, to prawda. Sytuacja po śmierci Mieszka, była tragiczna, a uratowała ją tylko sprawna reakcja Chrobrego. Pozwoliło to na uratowanie się przed chaosem politycznym, jaki zaszedł po śmierci Bolka czy abdykacji Hermana.
Komentarze
OdświeżEdytowano - 31 grudnia 2024, 22:19
Mieszko to jest jeden z najbardziej niedocenianych władców Polski, nawet przypisywanie mu stworzenie państwa Polskiego to za mało, on był jednym z największych dyplomatycznych i militarnych geniuszy swoich czasu. Jedyne co można mu zarzucić (oprócz zeslawicyzowania polskiej kasty rycerskiej która do tej pory była niemiecka, ale wiekszosc z was sra w pory) too niewłaściwe postąpienie w kwestii swojej sukcesji.
Odpisz
1 stycznia 2025, 00:36
Jesteś pewien, że piszesz o dobrym Mieszku? Bo kasta wojownicza była w pełni słowiańska (z domieszką Skandynawów). Dodatkowo warstwa rycerska zaczęła powstawać za Odnowiciela, gdy upadł plemienny charakter państwa i zostawał zastąpiony feudalnym.
Ale co prawda, to prawda. Sytuacja po śmierci Mieszka, była tragiczna, a uratowała ją tylko sprawna reakcja Chrobrego. Pozwoliło to na uratowanie się przed chaosem politycznym, jaki zaszedł po śmierci Bolka czy abdykacji Hermana.
Odpisz
1 stycznia 2025, 00:54
@polishplayer21: ja jestem zwolennikiem teorii o indo-wareskim pochodzeniu swity Mieszka
Odpisz
1 stycznia 2025, 00:56
Wareskim rozumiem, choć nie popieram. Ale indo? Szaleju się ktoś ojadł?
Odpisz
1 stycznia 2025, 00:58
@polishplayer21: Sarmaci to byli indoirańczycy
Odpisz
1 stycznia 2025, 00:59
W tamtym czasie władcami stepów byli Pieczyngowie
Odpisz
2 stycznia 2025, 12:46
Koleś, jesteś po prostu chory psychicznie. Wracaj na Ćwierkacza 💔
Odpisz
6 stycznia 2025, 21:39
@rumcajschr:
Odpisz
31 grudnia 2024, 16:37
"Wiara przodków", czyli modlenie się do pieńka 👻👻👻
Odpisz
31 grudnia 2024, 18:00
@rumcajschr: i orgie w lasach. Tak jak dzisiaj rodzimowiercy.
Odpisz
31 grudnia 2024, 19:41
@rumcajschr: true teraz już obrobili ten pieniek i nabili na niego typka
Odpisz
2 stycznia 2025, 12:44
@Murarzowa: Murarzowa z rigczem, aż szkoda że to było rok temu sadge
Odpisz
Edytowano - 2 stycznia 2025, 12:55
@DorjanOllo: nie rok temu tylko w zeszłym roku
Rok temu to by był grudzień 2023
Odpisz
2 stycznia 2025, 15:01
@Murarzowa: bla bla bla
Odpisz
3 stycznia 2025, 08:20
@DorjanOllo: teraz przynajmniej wiara jest prawdziwa
Odpisz
31 grudnia 2024, 16:36
Dieses Mem ist gewesen.
Odpisz