w sumie jest to ciekawe, bo u języków romańskich nie ma problemów, żeby je kwalifikować jako osobne języki (m.in. galicyjski, kataloński-walencjański-balearski, asturleoński, oksytański, lombardzki, sycylijski, korsykański, aragoński, sardyński, neapolitański, itd.), podczas gdy u języków słowiańskich jest z tym bardzo duży problem, bo z jednej strony język śląski niektórzy uznają za gwarę, podczas gdy różne dialekty serbsko-chorwackiego (serbski, chorwacki, bośniacki, czarnogórski) są traktowane jako osobne języki
@nightmare_fredbear: bo serbski i chorwacki to są różne narodowości i osobne języki, a Śląsk to region w polsce z gwarą taka samą jak góralska czy krakowska
"śląski" to gwara, ciężko zrozumiała ale gwara a często używany zwrot pod adresem niezrozumianego ślązaka "mów po polsku" jest swego rodzaju skrótem myślowym, ale rzeczywiście może być opatrznie zrozumiany
No cóż, jest tam tak dużo niemieckiego, że faktycznie ciężko zrozumieć... Nie bez powodu podstawa programowa stanowi, że pierwszym językiem obcym ma być angielski, a drugi dowolny - czytaj niemiecki bo nauczycieli do innych języków nie ma.
U nas w szkole jest oddział liceum i technikum, liceum ma ni*miecki, włoski, hiszpański i francuski, podczas gdy technikum ma tylko ni*miecki, i nawet ITN z innego języka nie można sobie załatwić będąc w technikum, bo "nie jest przewidziany w programie klasy"
Ale ja mam to w pi......, hiszpańskiego nauczyłem się sam i mam certyfikat DELE B1, a na ni*mieckim regularnie uświadamiam babkę, że będę pisał maturę z hiszpańskiego
śląski jest gwarą, ale nie kaszubski. Ma status sporny, ale np. w wikipedii nazywa się językiem, nie dialektem (w przeciwieństwie do etnolektu śląskiego)
@Otis_: kaszubski jest tak zwanym językiem regionalnym, co znaczy że właściwie to językiem jest ale takim trochę "gorszym" (użyłem tego słowa z braku innego ale nie mam nic do kaszubów )
ta wypowiedź jest już prawie całkowicie poprawna ponieważ prawie wszyscy Kaszubi identyfikują się jako Polacy, w prawdzie jest mniejszość która tych poglądów nie podziela ale ich jest tak mało że zazwyczaj wszystkich uznaje się za polaków
Komentarze
Odśwież3 stycznia 2025, 11:28
zaraz zaraz, ślązacy istnieją???
Odpisz
3 stycznia 2025, 11:49
@miomio: tak
Istnieje
Odpisz
3 stycznia 2025, 11:52
@Kj0603: bolszewickie brednie!! (żart polega na tym że jestem z górnego śląska)
Odpisz
3 stycznia 2025, 13:11
@Kj0603: brednie! Przecież wszyscy wiedzą że ślązacy to tylko bajka zmyślona przez rodziców by dzieci straszyć by nie oddalały się za daleko od domu.
Odpisz
7 stycznia 2025, 14:24
@miomio: tak istniejemy
Odpisz
7 stycznia 2025, 15:32
aint no way, ja istnieję???
Odpisz
4 stycznia 2025, 08:09
Trochę jak szkoci xd
Odpisz
4 stycznia 2025, 09:53
@Katrina2712: tylko Szkoci to osobna Narodowość
Odpisz
5 stycznia 2025, 14:03
podobnie jak Ślązacy
Odpisz
5 stycznia 2025, 20:51
@nightmare_fredbear: Ślązacy to Polacy. To tak jakbyś mówił że Mazowszanie to osobny Naród
Odpisz
5 stycznia 2025, 21:47
mazowszanie może nie, ale w*rszawiacy to inny podgatunek człowieka
Odpisz
5 stycznia 2025, 23:03
@nightmare_fredbear: chopie mosz recht<3
Odpisz
6 stycznia 2025, 01:38
@nightmare_fredbear:
Tia. Podgatunek.
Powiedział. Podludź z Piaseczna.
Odpisz
6 stycznia 2025, 09:26
@nightmare_fredbear: Ślązacy też Polacy mówiący gwarą
Odpisz
Edytowano - 6 stycznia 2025, 13:39
w sumie jest to ciekawe, bo u języków romańskich nie ma problemów, żeby je kwalifikować jako osobne języki (m.in. galicyjski, kataloński-walencjański-balearski, asturleoński, oksytański, lombardzki, sycylijski, korsykański, aragoński, sardyński, neapolitański, itd.), podczas gdy u języków słowiańskich jest z tym bardzo duży problem, bo z jednej strony język śląski niektórzy uznają za gwarę, podczas gdy różne dialekty serbsko-chorwackiego (serbski, chorwacki, bośniacki, czarnogórski) są traktowane jako osobne języki
Odpisz
6 stycznia 2025, 16:10
@nightmare_fredbear: bo serbski i chorwacki to są różne narodowości i osobne języki, a Śląsk to region w polsce z gwarą taka samą jak góralska czy krakowska
Odpisz
6 stycznia 2025, 16:59
equis de
Odpisz
6 stycznia 2025, 17:05
@nightmare_fredbear: taka prawda
Odpisz
6 stycznia 2025, 22:41
no właśnie serbo-chorwacki to jeden język
Odpisz
6 stycznia 2025, 14:36
Kot
Odpisz
4 stycznia 2025, 11:31
ja tam coś jestem w stanie zrozumieć ale czasami to laga mózgu ja myjić
Odpisz
4 stycznia 2025, 02:37
"śląski" to gwara, ciężko zrozumiała ale gwara a często używany zwrot pod adresem niezrozumianego ślązaka "mów po polsku" jest swego rodzaju skrótem myślowym, ale rzeczywiście może być opatrznie zrozumiany
Odpisz
4 stycznia 2025, 09:53
dokładnie
Odpisz
4 stycznia 2025, 07:39
Wyje_my ślązaków z kraju, gadają niemal po niemiecku, a to język wrogów
Odpisz
5 stycznia 2025, 11:02
@malinowy_kot: 8 ślązaków się z Tobą nie zgadza
Odpisz
7 stycznia 2025, 08:50
@Mimikkyu: już dziesięciu
Ale jest na to prosty sposób, nie gadać po śląsku (niemiecku)
Odpisz
3 stycznia 2025, 20:12
No cóż, jest tam tak dużo niemieckiego, że faktycznie ciężko zrozumieć... Nie bez powodu podstawa programowa stanowi, że pierwszym językiem obcym ma być angielski, a drugi dowolny - czytaj niemiecki bo nauczycieli do innych języków nie ma.
Odpisz
Edytowano - 3 stycznia 2025, 21:54
@Dark_Dante: bobrze, j...ć ni*miecki
U nas w szkole jest oddział liceum i technikum, liceum ma ni*miecki, włoski, hiszpański i francuski, podczas gdy technikum ma tylko ni*miecki, i nawet ITN z innego języka nie można sobie załatwić będąc w technikum, bo "nie jest przewidziany w programie klasy"
Ale ja mam to w pi......, hiszpańskiego nauczyłem się sam i mam certyfikat DELE B1, a na ni*mieckim regularnie uświadamiam babkę, że będę pisał maturę z hiszpańskiego
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:45
Kwestia jest taka że pierwszy i drugi "ktoś" to dwie inne osoby
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:31
Mieszkam na Śląskim, a nie umiem w tą całą gwarę
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:37
@majonez_winiary: rel
Mieszkałem nawet mój dziadek w kopalni pracował
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:39
@Kj0603: mieszkam na Śląskim, a nawet gór nie widuję xD
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:39
@majonez_winiary: tak samo
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:40
@Kj0603: w ogóle mieszkanie na Śląskim jest przereklamowane
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:41
@majonez_winiary: nie jest tak źle
Tylko jak się moi koledzy z Poznania dowiedzieli że tam mieszkałem
To wyżywalinie że sram węglem xd
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:43
@Kj0603: xD
Nie jest źle, ale imo nie jest tak mega jak się wydaje
Jak mi się uda, to kiedyś przeprowadzę się w góry (fajna atmosfera tam panuje)
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:26
Dosłownie wychowałem się na ślasku
A nie znam ślaskiego
Wiem tylko że wiadro to kibel
Węgiel to wungiel
A kilof to haczka
Odpisz
3 stycznia 2025, 10:22
Bo to jest gwara polskiego. Tak jak gwara Krakowska, gwara Mazowiecka, albo gwara kaszubska
Odpisz
3 stycznia 2025, 11:50
śląski jest gwarą, ale nie kaszubski. Ma status sporny, ale np. w wikipedii nazywa się językiem, nie dialektem (w przeciwieństwie do etnolektu śląskiego)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Etnolekt_śląski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_kaszubski
Odpisz
3 stycznia 2025, 12:00
Kaszubski to język, nie trolluj
Odpisz
3 stycznia 2025, 12:18
@rumcajschr: jie trolluj, kaszubi to Polacy
Odpisz
4 stycznia 2025, 02:40
@Otis_: kaszubski jest tak zwanym językiem regionalnym, co znaczy że właściwie to językiem jest ale takim trochę "gorszym" (użyłem tego słowa z braku innego ale nie mam nic do kaszubów )
Odpisz
4 stycznia 2025, 02:44
ta wypowiedź jest już prawie całkowicie poprawna ponieważ prawie wszyscy Kaszubi identyfikują się jako Polacy, w prawdzie jest mniejszość która tych poglądów nie podziela ale ich jest tak mało że zazwyczaj wszystkich uznaje się za polaków
Odpisz