@Anantashesha: ale chodzi o te sr*nie się z usuwaniem, jak jest cięzko, to można się dostosować. Curie to jej mąż, ale skwodovska(nawet przez c) to jego żona, ta co odkryła te pierwiastki. Nic nie mam do uproszczania wymowy, szanuje jakby dostosowali się pod faktycznie polski(Skwo, nie Sklo)
@Anantashesha: angolojezyki nie potrafią się domyślić, bądź nie wymawiać diaktrycznych, za to my musimy wypowiadać ich skomplikowane nazwy. Co z tego, że u nas pisze się tak jak czyta
@Anantashesha: a co wolisz francuski, gdzie większość liter się nie czyta czy chiński, gdzie każdy znaczek to co innego?
Nawet vietnamczycy uciekli od chinśkich znaków na rzecz łaciny
@Murarzowa: Tak, miała silną relacje do pochodzenia, dlatego wzięła podwójne nazwisko
Nadal mam szacunek do postaci Martina Prince z simpsonow co podkreślił, że ona ma te dwa nazwiska.
@Murarzowa: No to powinni mówić tak jak ona o sobie i ch*j, tak samo jak wymawiamy nazwisko Chopina [szopen] mimo że w teorii poprawnie byłoby [szopę].
Komentarze
Odśwież10 stycznia 2025, 18:19
skwodovska
Ciężko przeformować na łatwiejszy? U nas jakoś się dało(Szekspir)
Odpisz
10 stycznia 2025, 21:40
@Cymbal: Inni mają rigcz i nie przeinaczają imion czy nazwisk.
Odpisz
10 stycznia 2025, 22:55
@Anantashesha: ale chodzi o te sr*nie się z usuwaniem, jak jest cięzko, to można się dostosować. Curie to jej mąż, ale skwodovska(nawet przez c) to jego żona, ta co odkryła te pierwiastki. Nic nie mam do uproszczania wymowy, szanuje jakby dostosowali się pod faktycznie polski(Skwo, nie Sklo)
Odpisz
11 stycznia 2025, 00:42
@Cymbal: Imo to naprawdę nie jest trudne nauczyć się wymowy nazwiska. Ja umiem wymówić nazwisko Meslier, to oni mogą się nauczyć Skłodowska.
Odpisz
11 stycznia 2025, 17:00
@Anantashesha: angolojezyki nie potrafią się domyślić, bądź nie wymawiać diaktrycznych, za to my musimy wypowiadać ich skomplikowane nazwy. Co z tego, że u nas pisze się tak jak czyta
Nawet mówią marie, a nie maria(Marija)
Odpisz
11 stycznia 2025, 19:28
@Cymbal: To powinno działać w obie strony.
I mam trochę dosyć tego pomysłu że po polsku się pisze tak jak czyta. To bzdura.
Odpisz
12 stycznia 2025, 22:26
@Anantashesha: a co wolisz francuski, gdzie większość liter się nie czyta czy chiński, gdzie każdy znaczek to co innego?
Nawet vietnamczycy uciekli od chinśkich znaków na rzecz łaciny
Odpisz
12 stycznia 2025, 23:39
@Cymbal: Nie rozumiem jaki to ma związek z czymkolwiek.
Odpisz
13 stycznia 2025, 16:44
@Anantashesha: narzekarz na wymowę, więc podaje przykłady.
Polski jest jeszcze w miarę, ale można sobie ułatwić(są podobne dźwięki), a co do francuskiego to musisz zasady ogarniać i jeszcze masz problemy
Odpisz
13 stycznia 2025, 23:41
@Cymbal: W którym miejscu narzekałam na wymowę...?
Odpisz
10 stycznia 2025, 00:19
nie ważne jakie masz poglądy polityczne, to jest sprawa ogólnonarodowa
Odpisz
10 stycznia 2025, 21:59
@FluttershyIsNOTaDoormat: Tak samo jak w przypadku Chopina.
Odpisz
11 stycznia 2025, 09:09
@Koteczek_21: i Kopernika. Niektórzy uważają go za Niemca
Odpisz
11 stycznia 2025, 07:08
Ja też się zesrałem. Bo w kiblu w pracy jestem. Pozdrawiam.
Odpisz
10 stycznia 2025, 21:40
Wiadomo w ogóle czy ona sama o sobie mówiła Skłodowska-Curie czy po prostu Curie?
Odpisz
10 stycznia 2025, 22:34
@Anantashesha: Kładła na to bardzo duży nacisk.
Dlatego nazwała pierwiastek Polon.
A we Francji była bo Polski nie było. Więc no
Odpisz
10 stycznia 2025, 22:57
@Murarzowa: Tak, miała silną relacje do pochodzenia, dlatego wzięła podwójne nazwisko
Nadal mam szacunek do postaci Martina Prince z simpsonow co podkreślił, że ona ma te dwa nazwiska.
Odpisz
11 stycznia 2025, 00:43
@Murarzowa: No to powinni mówić tak jak ona o sobie i ch*j, tak samo jak wymawiamy nazwisko Chopina [szopen] mimo że w teorii poprawnie byłoby [szopę].
Odpisz
10 stycznia 2025, 18:23
ale narolstwo f
Odpisz