@DorjanOllo: Nie "rządził beznadziejnie". Gdybyśmy nawet Batorego wstawili w czasy Poniatowskiego to byśmy dostali solidny wpierdziel. Robił co mógł, czyli wzmacniał polską kulturę i narodowość. Wiedział co się zbliża (od pewnego momentu), więc chciał już przygotować Polskę na to, aby nie zaginęła w odmętach rusyfikacji
@DorjanOllo: Poniatowskie był dobrym królem, tyle że jest przyćmiewane przez to w jakim stanie była wtedy Polska i jaka była jej sytuacja geopolityczna. A także przez to, że miał romans z carycą
@sssstttt: W zasadzie jedynym ratunkiem w tamtym momencie było zaprzedanie się jednemu z trzech diabłów, tj. wybór np. Habsburga na tron. W ten sposób zyskalibyśmy jednego sojusznika i stracili jednego wroga. Oczywiście ze względu na to że elekcja, w tamtych czasach była już tylko ułudą, nie pomaga tej wizji, lecz inna alternatywa nie istniała (znaczy się istniało wiele ich, ale były kiepskie np. sułtan turecki)
@DorjanOllo: był w kijowej sytuacji z 0 resources poza własną du..
Właściwie jedyne co faktycznie sfajczył to uchwalenie konstytucji bez uprzedniego zrezygnowania z gwarancji status quo przez Carycę Katarzynę.
@polishplayer21: Wybranie na Króla jednego z synów Jerzego III byłoby dobrym pomysłem, najsilniejsze państwo wtedy, no ale Polacy by musieli zaakceptować Protestanta, jeżeli nie to Habsburg jak mówisz
nwm czy to prawda z zdjęcia ale moim zdaniem przywódcy krajów powinni się wyróżniać a nie każdy w garniak się ubierze i tyle zamiast przynajmniej jak Np na tym zdjęciu nosić godło na klacie
@Figarus: Chyba nawet po wybuchu Wielkiej Wojny jeden z nich stwierdził, że za życia ich babki, Królowej Victorii, wojna nie wybuchłaby (bo by się nie odważyli)
Komentarze
Odśwież9 kwietnia 2025, 18:41
Może i rządził beznadziejnie, ale wyglądał dobrze w ...j
Odpisz
9 kwietnia 2025, 18:47
@DorjanOllo: Nie "rządził beznadziejnie". Gdybyśmy nawet Batorego wstawili w czasy Poniatowskiego to byśmy dostali solidny wpierdziel. Robił co mógł, czyli wzmacniał polską kulturę i narodowość. Wiedział co się zbliża (od pewnego momentu), więc chciał już przygotować Polskę na to, aby nie zaginęła w odmętach rusyfikacji
Odpisz
9 kwietnia 2025, 19:21
@DorjanOllo: Poniatowskie był dobrym królem, tyle że jest przyćmiewane przez to w jakim stanie była wtedy Polska i jaka była jej sytuacja geopolityczna. A także przez to, że miał romans z carycą
Odpisz
9 kwietnia 2025, 22:13
@sssstttt: W zasadzie jedynym ratunkiem w tamtym momencie było zaprzedanie się jednemu z trzech diabłów, tj. wybór np. Habsburga na tron. W ten sposób zyskalibyśmy jednego sojusznika i stracili jednego wroga. Oczywiście ze względu na to że elekcja, w tamtych czasach była już tylko ułudą, nie pomaga tej wizji, lecz inna alternatywa nie istniała (znaczy się istniało wiele ich, ale były kiepskie np. sułtan turecki)
Odpisz
10 kwietnia 2025, 11:41
@DorjanOllo: był w kijowej sytuacji z 0 resources poza własną du..
Właściwie jedyne co faktycznie sfajczył to uchwalenie konstytucji bez uprzedniego zrezygnowania z gwarancji status quo przez Carycę Katarzynę.
Odpisz
Edytowano - 18 kwietnia 2025, 19:32
@polishplayer21: Wybranie na Króla jednego z synów Jerzego III byłoby dobrym pomysłem, najsilniejsze państwo wtedy, no ale Polacy by musieli zaakceptować Protestanta, jeżeli nie to Habsburg jak mówisz
Odpisz
15 kwietnia 2025, 17:30
nwm czy to prawda z zdjęcia ale moim zdaniem przywódcy krajów powinni się wyróżniać a nie każdy w garniak się ubierze i tyle zamiast przynajmniej jak Np na tym zdjęciu nosić godło na klacie
Odpisz
10 kwietnia 2025, 11:42
Umm, a ci 100 lat temu nie byli aby kuzynowstwem?
Odpisz
14 kwietnia 2025, 14:28
@Annika1:
Odpisz
14 kwietnia 2025, 14:29
@Figarus: Z tego co wiem sama Elżbieta II i książę Filip mieli wspólną praprababkę.
Odpisz
14 kwietnia 2025, 16:51
@Figarus: Chyba nawet po wybuchu Wielkiej Wojny jeden z nich stwierdził, że za życia ich babki, Królowej Victorii, wojna nie wybuchłaby (bo by się nie odważyli)
Odpisz
14 kwietnia 2025, 14:38
Górne jest jak:
Guess who is a stand user
Odpisz
10 kwietnia 2025, 06:57
Znalazłem wyjątek, król Tajlandii
Odpisz
10 kwietnia 2025, 12:33
@KrulArenki: jeszcze papież i sułtan
Odpisz
10 kwietnia 2025, 14:40
@DiKarpio: i niektórzy europejscy królowie
Odpisz
9 kwietnia 2025, 22:53
World leaders soon:
Odpisz
9 kwietnia 2025, 20:42
Co to za AI gówno
Odpisz
9 kwietnia 2025, 19:11
ekhm, to nie było przypadkiem tak, że Mikołaj II i Jerzy V to byli kuzyni Wilhelma II?
Odpisz
9 kwietnia 2025, 19:20
@lordbaysel: Było
Odpisz
9 kwietnia 2025, 18:51
Wina Żydów
Odpisz
9 kwietnia 2025, 18:46
I jeszcze ci na dole byli spokrewnieni.
Odpisz
9 kwietnia 2025, 18:20
Nie wiedziałem że Sayanie rządzą
Odpisz