Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Mijak

14 czerwca 2025, 17:14

I tak powinno być w każdym kraju. Państwo powinno wspierać obywateli w ich dążeniach, dopóki nie krzywdzą one innych. Nawet jeśli te dążenia się komuś nie podobają, to Ameryka jako piękny kraj wolności, je uszanuje. Chcesz się zabić? Twoje życie, twój wybór!

Avatar niggiddu

15 czerwca 2025, 19:21

@Mijak: miałoby to sens, gdyby faktycznie samobójstwo nie krzywdziło też bliskich osób. Jednak w takich sytuacjach często okazuje się, że samobójcy mieli więcej bliskich niż im się zdawało (nawet jeśli ci bliscy zaniedbywali relację i za późno zdali sobie sprawę z tego, co się dzieje, wina też jest wtedy po ich stronie). Wówczas samobójstwo to szkodliwy społecznie akt egoizmu, nie tyle zniszczenie siebie co zranienie wszystkich dookoła, nierzadko na resztę życia. Dlatego też w interesie państwa i społeczeństwa powinno być zapobieganie samobójstwom zamiast ignorowanie ich czy co gorsza ułatwianie.

Avatar Mijak

15 czerwca 2025, 19:27

@niggiddu: Rozumiem twoją argumentację, ale nie jest wystarczająco wolnościowa i amerykańska

Avatar Annika1

15 czerwca 2025, 20:45

@niggiddu: to przypomnij sobie jak często popełniane jest combo morderstwo+samobójstwo.

No i czasem przyczyną wylogowania się z życia są właśnie ci bliscy i rodzina co cierpią.
Chociaż ich świadomość co do efektów ich zachowań bywa różna.

Avatar niggiddu

15 czerwca 2025, 21:07

@Annika1: Nie usprawiedliwiam bliskich co zaniedbali relację z przyszłym samobójcą, nawet jeśli nie byli tego świadomi, a już w ogóle gdy swoim zachowaniem doprowadzili do samobójstwa - już pisałem, że wtedy wina też jest po ich stronie. Niemniej samobójstwo dalej jest krzywdą dla ludzi związanych z samobójcą, nawet jeśli się do tego samobójstwa przyczynili, a usprawiedliwianie krzywdzenia innych w ramach zemsty, jako "odpowiedzi na krzywdę" to szkodliwe dla wszystkich barbarzyństwo, z którego jako ludzie świadomi i cywilizowani powinniśmy dawno wyjść (jedyna akceptowalna przemoc jest tylko w ramach obrony własnej i bliskich przed agresją ze strony kogoś, kogo nie da się przekonać w sposób pokojowy, kto faktycznie chce krzywdzić innych dla własnej korzyści i przyjemności, np bandyty, terrorysty, wrogiego żołnierza czy innego potencjalnego psychopaty).

Avatar Katrina2712

16 czerwca 2025, 14:26

@Mijak: najpierw mimo wszystko jako państwo wolałabym spróbować pomóc rozwiązać część problemów takiej osoby, a jakby to nie pomogło to dopiero pomóc w samobójstwie. Ale to tylko moje nic nie znaczące zdanie

Avatar Annika1

16 czerwca 2025, 14:44

@niggiddu: i dlatego większość krajów ma normalne linie dla samobójców, kampanie świadomościowe i podnoszące wrażliwość, ośrodki wsparcia itp.
Tylko to obawiam się trochę potrwa żeby zmienić nastawienie ludzi.

Technicznie chciałabym tylko wiedzieć czy tam nie było dodatkowego powodu eliminacji typa.
Bo sorry, ale jak powiedział że wysadzi pociąg, urządzi strzelaninę w szkole i się zabije - to gratulacje dla służb za zrobienie mu speedruna

Jednocześnie doceniam oksymoron: cywilizowani ludzie

Avatar niggiddu

16 czerwca 2025, 15:01

@Annika1: a znasz inne cywilizowane istoty? ;p niezależnie od naszego stosunku do ludzi trzeba uznać fakt, że człowiek jest aktualnie jedynym znanym organizmem tworzącym cywilizację (choć czasem mówi się o samoucywilizowaniu słoni itp) i z potencjałem do przestrzegania jej norm, a już na pewno do samokontroli wbrew instynktom i popędom. To, że większość ludzi nie wykorzystuje swojego potencjału to inna sprawa, ale to jak nazywać wszystkie ptaki nielotami bo widziało się tylko pingwiny oraz ptaki zbyt niedorozwinięte by latać (aż mi się przypomniało wideo na yt z jakimś orłem, który wychował się w zoo i potrafił tylko chodzić i podskakiwać).

Avatar Annika1

16 czerwca 2025, 15:14

@niggiddu: popatrz na ludzi w Stanach albo na rodzimych wiecach i powiedz że zachowują się cywilizowanie.
Zwierzęta, zwłaszcza stadne ssaki, potrafią tworzyć hierarchiczne społeczności które mogą opiekować się chorymi lub młodymi osobnikami oraz egzekwować 0pożądane zachowania. Zazwyczaj przez ubicie/wygnanie/poświęcenie drapieżnikom jednostki problematycznej, ale kij z tym.
Weź też pod uwagę wpływ środowiska na zachowanie. Inaczej będą się zachowywać wygłodzone grupy, inaczej te gdzie zaspokojone są podstawowe potrzeby.

Avatar niggiddu

Edytowano - 16 czerwca 2025, 16:14

@Annika1: widzę i nie jestem dumny z pokrewieństwa z takimi ludźmi, co nie zmienia faktu że owi ludzie nie są pozbawieni możliwości lepszego zachowania, ale po prostu jej nie wykorzystują - czy to przez ograniczenia środowiskowe zmuszające do desperackich, wręcz barbarzyńskich środków, czy też przez zwykłą ignorancję.

Oj tak zwierzęta - zwłaszcza te inteligentne - są zdolne do prospołecznych zachowań, a nawet współczucia, ale te dalej wynikają z odruchów i instynktów niż dobrej woli, ludzie też odczuwają potrzebę podążania za stadem. Zadziwiają mnie przypadki opieki nad chorymi lub sierotami nawet innych gatunków, ale też mnie otrzeźwiają przypadki porzucania/zabijania własnych młodych oraz zaspokajanie egoistycznym popędów (np szympans katujący małpiatkę dla zabawy lub delfiny gw...ące wszystko co się rusza). Nie uznaję ich jednak za "zło", tylko za efekt ulegania popędom. To, co wyróżnia ludzi to możliwość opanowania ich i przeciwstawienia się dla wyższego, nieraz abstrakcyjnego celu (a zwierzęta nie rozumieją abstrakcji - nawet najbardziej inteligentne zwierzę nauczysz idei pieniądza dopiero, gdy pokażesz, że w zamian dostanie jeść, tym bardziej nie nauczysz zwierzęcia religii czy filozofii) - nie każdy to potrafi i zazwyczaj ulegamy popędom jak zwierzęta, ale sam fakt takiej możliwości o czymś świadczy, to nie jest niemożliwością jak np latanie dla słonia.

Oj tak trudno o pełną samokontrolę i altruizm kiedy grozi bieda i głód - tak naprawdę stosunkowo mały procent społeczeństwa to psychopaci, wielu dokonuje zła z racjonalnych pobudek np popełnia przestępstwa bo to potencjalnie najszybszy ratunek od biedy. Ale tu też zdarzają się przypadki samokontroli i altruizmu, np męczennicy pokroju Kolbego decydują się oddać życie za nieznanego człowieka i nawet w obliczu śmierci głodowej pocieszają innych więźniów. Jednak wytłumaczenie =/= usprawiedliwienie, można zrozumieć człowieka czyniącego zło z desperacji i potrzeby, ale nie usprawiedliwiać (tym bardziej, że usprawiedliwianie zła stopniowo rozbija kręgosłup moralny społeczeństwa).

Avatar Annika1

15 czerwca 2025, 20:41

Umm technicznie poprawne
Ale chyba powinni lepiej oznaczać eutanazyjny hotline

Avatar czarny_luczmik

15 czerwca 2025, 18:45

Było napisane że to linia dla samobójców, to w jaki sposób rozprawią się z myślami samobójczymi to już inna kwestia.

Avatar FluttershyIsNOTaDoormat

15 czerwca 2025, 18:39

szybka obsługa

Avatar Anantashesha

15 czerwca 2025, 16:06

Fejk ¯\_(ツ)_/¯

Avatar Jadeja

14 czerwca 2025, 17:20

Spoko loko elo żelo ⚡

Avatar Boberek00

14 czerwca 2025, 15:12

news ma ponad dekade
https://www.timeslive.co.za/news/south-africa/2014-10-29-man-calls-suicide-helpline-swat-team-shoots-him-dead/

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Avatar Maro_alvaro
Dodane przez: Maro_alvaro

Północne Węgry

Chciał tylko pomóc

I po kłopocie

Zróbcie tak, gorzej i tak nie będzie

Trochę to nie fair wobec pozostałych

Jak myślicie, skąd się tam wziął?

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka