K...a ten cytat o nie wybieraniu to jest druga najbardziej szkodliwa rzecz "około literacka" stworzona w tym kraju (bo oczywiście na pierwszym miejscu jest "twórczość" Mickiewicza i to jego pie....olo "BOLZGA MESJASZEM NARODUW!!!11"). Ludzie nie czytali książek, nie wiedzą jak sie to nie wybieranie przez Geralta skończyło (ŹLE) i próbują zgrywać mądralińskich że oni nie chodzą na wybory bo nie będą wybierać między jednym złem a drugim.
@polishplayer21: Jestem zdania że te wszystkie nie udane zrywy narodowe to jest wina właśnie twórczości Mickiewicza i jego podejścia że "Polska poprzez swoje cierpienie zmieni świat". Wszystkie wszczęte na zasadzie "Jakoś to będzie a poza tym bóg jest po naszej stronie". (I to mimo tego że papież potępił powstanie listopadowe więc z tym bogiem to bym sie nie rozpędzał). Ta mentalność "machania szabelką" do dziś się utrzymuje w narodzie. Jeszcze dla mnie nie porozumieniem jest fakt że Pan Tadeusz to jest epopeja narodowa. Utwór w którym Mickiewicz brandzluje się jaka to szlachta była fajna i to byli super patrioci, mimo tego że to właśnie szlachta swoim zachowaniem "żadnych kurła reform wincyj przywilejów" doprowadziła do rozbiorów bo nic nie dało się zrobić w tym kraju. Na Słowackiego też jestem cięty bo miał podobne podejście ale przynajmniej nikt nie stwierdził "Ej zróbmy tego gamonia wieszczem narodowym"
1. O ile słowa Mickiewicza były podporą dla wielu pokoleń Polaków pod zaborami, o tyle powstały one w odpowiedź na klęskę powstania listopadowego
Powstanie: 1831
Dziady cz III (czyli ta o Konradzie): 1832
Pan Tadeusz: 1833-1834
Jedynie Konrad Wallenrod jest sprzed powstania, lecz on nawoływał do całkowicie innej walki, walki za pomocą podstępu, a nie otwartego konfliktu.
2. Pan Tadeusz został epopeją narodową nie ze względu na swą zgodność historyczną, lecz stworzenie legendy świata utraconego, że tak to ujmę. Zwraca też uwagę na wady narodowe, szlachta podburzona przez Gerwazego nie idzie na Moskali, ale na Sopliców, co pokazuje jej gwałtowność i skłonność do manipulacji.
Poza tym jedynym innym kandydatem do tego tytułu byłaby Transakcja wojny chocimskiej Wacława Potockiego, a uwierz mi nie chciałbyś jej poznawać.
3. Mickiewicz, jak i Słowacki byli dziećmi swojej epoki. Lord Byron obudził w całej Europie wolę walki. Wiele narodów budziło się do nowej epoki. Zrywy niepodległościowe miała nie tylko Polska, ale i Grecy, Słowianie Południowi, Węgrzy, Belgowie. O prawa człowieka walczono we Francji średnio co 10 lat. Dodatkowo powstały ruchy karbonariuszy, rozwijały się loże masońskie. Prawda jest taka, że poeci i pisarze romantyzmu byli tylko głosem epoki, nie mającym żadnego wpływu na jej wygląd.
Jeszcze postscriptum
Papież powstanie listopadowe potępił, a styczniowe uznał za sprawiedliwe, więc nie grałbym tym argumentem
Całe to opowiadanie jest o tym, że Geralt nie przestrzega tej zasady i finalnie wybiera mniejsze zło. A ludzie traktują go jako jego sztandarowy teks tej postaci...
Wgl to podejście geralta to takie "Oke mam w to wyj...ne ,nawet jeśli dana sprawa mnie dotyczy to nie chce wybierać między tym złem i tym złem" zamiast poprostu przyjąć rzeczywistość na przysłowiową klate i nie zgrywać hipokryty
Komentarze
Odśwież3 lipca 2025, 14:16
K...a ten cytat o nie wybieraniu to jest druga najbardziej szkodliwa rzecz "około literacka" stworzona w tym kraju (bo oczywiście na pierwszym miejscu jest "twórczość" Mickiewicza i to jego pie....olo "BOLZGA MESJASZEM NARODUW!!!11"). Ludzie nie czytali książek, nie wiedzą jak sie to nie wybieranie przez Geralta skończyło (ŹLE) i próbują zgrywać mądralińskich że oni nie chodzą na wybory bo nie będą wybierać między jednym złem a drugim.
Odpisz
3 lipca 2025, 15:57
@kokomando: Mógłbyś rozwinąć swoją opinię o szkodliwości Mickiewicza?
Odpisz
3 lipca 2025, 16:22
@polishplayer21: Jestem zdania że te wszystkie nie udane zrywy narodowe to jest wina właśnie twórczości Mickiewicza i jego podejścia że "Polska poprzez swoje cierpienie zmieni świat". Wszystkie wszczęte na zasadzie "Jakoś to będzie a poza tym bóg jest po naszej stronie". (I to mimo tego że papież potępił powstanie listopadowe więc z tym bogiem to bym sie nie rozpędzał). Ta mentalność "machania szabelką" do dziś się utrzymuje w narodzie. Jeszcze dla mnie nie porozumieniem jest fakt że Pan Tadeusz to jest epopeja narodowa. Utwór w którym Mickiewicz brandzluje się jaka to szlachta była fajna i to byli super patrioci, mimo tego że to właśnie szlachta swoim zachowaniem "żadnych kurła reform wincyj przywilejów" doprowadziła do rozbiorów bo nic nie dało się zrobić w tym kraju. Na Słowackiego też jestem cięty bo miał podobne podejście ale przynajmniej nikt nie stwierdził "Ej zróbmy tego gamonia wieszczem narodowym"
Odpisz
3 lipca 2025, 16:46
@kokomando: Rozumiem, ale mam pewne uwagi
1. O ile słowa Mickiewicza były podporą dla wielu pokoleń Polaków pod zaborami, o tyle powstały one w odpowiedź na klęskę powstania listopadowego
Powstanie: 1831
Dziady cz III (czyli ta o Konradzie): 1832
Pan Tadeusz: 1833-1834
Jedynie Konrad Wallenrod jest sprzed powstania, lecz on nawoływał do całkowicie innej walki, walki za pomocą podstępu, a nie otwartego konfliktu.
2. Pan Tadeusz został epopeją narodową nie ze względu na swą zgodność historyczną, lecz stworzenie legendy świata utraconego, że tak to ujmę. Zwraca też uwagę na wady narodowe, szlachta podburzona przez Gerwazego nie idzie na Moskali, ale na Sopliców, co pokazuje jej gwałtowność i skłonność do manipulacji.
Poza tym jedynym innym kandydatem do tego tytułu byłaby Transakcja wojny chocimskiej Wacława Potockiego, a uwierz mi nie chciałbyś jej poznawać.
3. Mickiewicz, jak i Słowacki byli dziećmi swojej epoki. Lord Byron obudził w całej Europie wolę walki. Wiele narodów budziło się do nowej epoki. Zrywy niepodległościowe miała nie tylko Polska, ale i Grecy, Słowianie Południowi, Węgrzy, Belgowie. O prawa człowieka walczono we Francji średnio co 10 lat. Dodatkowo powstały ruchy karbonariuszy, rozwijały się loże masońskie. Prawda jest taka, że poeci i pisarze romantyzmu byli tylko głosem epoki, nie mającym żadnego wpływu na jej wygląd.
Jeszcze postscriptum
Papież powstanie listopadowe potępił, a styczniowe uznał za sprawiedliwe, więc nie grałbym tym argumentem
Odpisz
Edytowano - 3 lipca 2025, 14:36
Całe to opowiadanie jest o tym, że Geralt nie przestrzega tej zasady i finalnie wybiera mniejsze zło. A ludzie traktują go jako jego sztandarowy teks tej postaci...
Odpisz
1 lipca 2025, 19:28
Wgl to podejście geralta to takie "Oke mam w to wyj...ne ,nawet jeśli dana sprawa mnie dotyczy to nie chce wybierać między tym złem i tym złem" zamiast poprostu przyjąć rzeczywistość na przysłowiową klate i nie zgrywać hipokryty
Odpisz
3 lipca 2025, 14:06
@Dyzer: Niech wybierze obie opcje jak prawdziwy
Odpisz
2 lipca 2025, 15:36
Niestety brak wyboru to też wybór i zazwyczaj prowadzi do gorszego zła, i pan wiedźmak chyba to zrozumiał
Odpisz
1 lipca 2025, 20:05
>"Wolałbym nie wybierać wcale"
> Bądź zmuszony wybrać, bo jesteś zamieszany w sytuację
> Zostań hipokrytą w oczach innych, bo nie jesteś ignorantem
Odpisz
1 lipca 2025, 19:15
Ale później braindedy i tak będą go cytować
Odpisz
1 lipca 2025, 19:57
@ptasznik5: dajcie mi pieniądze z góry
Odpisz
1 lipca 2025, 19:36
czytelnicy kiedy Sapkowski pokazuje, że często nawet twardzi ludzie wyłamują się z ideałów bo sytuacje bywają niemiłosiernie ciężkie
Odpisz