@Anantashesha: Nikt nie musi być winny. Dzieci po prostu czują emocje i jeszcze uczą się je ogarniać. Nawet najlepiej wyskilowany rodzic może być bezsilny wobec reakcji kaszojadka.
W takim razie nie powinien był tego dziecka robić. Proste? Nikt nie mówił że posiadanie dzieci to jakiś wymóg. Nie potrafisz? Nie miej. Nikt nie potrafi? To nikt nie powinien mieć. Dzieci nie spadają z nieba, biorą się z decyzji rodziców. Rodzice są winni.
@Anantashesha: Też jestem antynatalistką, ale argument, że jak ktoś nie potrafi sprawić, by jego dziecko nie miało naturalnych reakcji emocjonalnych to nie powinien mieć dzieci jest z dupy.
Sama jesteś z dupy.
Człowiek z racji bycia człowiekiem nie jest w stanie być dobrym rodzicem. Ba, nie jest w stanie nawet nie krzywdzić dziecka. Nie powinien zatem go mieć. Proste jak gówno.
@Anantashesha: nie trzeba być perfekcyjnym rodzicem by być dobrym rodzicem. Każdy popełnia błędy i to zupełnie normalne. Życie to bezcenny dar i warto go przekazać, sam mam trójkę dzieci. Ból jest częścią życia ale to nie znaczy że życie samo w sobie jest złe. Bądź wdzięczny za otrzymane życie a będzie Ci znacznie łatwiej.
@Kejdzej: Masz doświadczenie jedynie w byciu sobą, za to zerowe w byciu mną czy Anantasheshą. Twoje życie to być może wspaniałe doświadczenie. Jeśli tak, to super, ale nie tłumacz nam, jak my to odczuwamy, tak jakbyś wiedział lepiej.
@Kejdzej: Na tej planecie jest 8 miliardów ludzi i w cholerę innych istot żywych. Jeszcze ci mało życia? Jaki poziom musi osiągnąć populacja żebyś przestał promować rozmnażanie się jak króliki? Kiedy będziemy żyć jak kury w chowie klatkowym, jeden na drugim?
Poza tym jaką to ma w ogóle wartość pozytywną? Ktoś kto się nigdy nie urodził na pewno tego nie pożałuje.
I bądźmy szczerzy, bycie dobrym w czymś jest rzadkie, czasami nawet jeśli masz w tym duże doświadczenie. Serio wierzysz że coś tak skomplikowanego jak wychowywanie ludzi, w czym nikt nie ma doświadczenia ani edukacji to z jakiegoś powodu dziedzina w której każdy kto tylko chce jest dobry? To absurdalne.
To obiektywny fakt, że jeśli koś czegoś nie umie, to nie powinien się za to brać, zwłaszcza jeśli tym czymś jest kształtowanie nowego człowieka. To absurdalne że przeciętny człowiek, a nawet byle pijak, patus, lub idiota nie nadający się do niczego ma do tego niepodważalne prawo, podczas gdy do jazdy ciągnikiem trzeba ukończyć kurs i zdać 2 egzaminy.
Ale jeśli chodzi ci tylko o to że płaczące dziecko nie jest świadectwem nieudolności rodziców, to masz rację i myślę że się nie zrozumieliście.
Króliczek a co ty trollujesz???? Mieszkanie w szałasach i napi...alanie się z niedźwiedziami też jest naturalne dla ludzi, to nie znaczy że to dobre.
Jeśli próbujesz powiedzieć, że ludzie są naturalnie przystosowani do wychowywania dzieci, to historycznie jedynym zadaniem rodziców było upewnienie się że ich dzieci nic nie pożre, nie spadną z klifu, nie utopią się no i nauczenie ich paru survivalowych skilli. W dzisiejszych czasach wychowanie wygląda i powinno wyglądać zupełnie inaczej.
@Beowulf_: Nie mówię, że rozmnażanie jest dobre, tylko że jeśli coś wynika ze zwykłej fizjologii, to trochę trudno egzekwować, żeby ludzie musieli pytać innych, czy mogą użyć swojego ciała.
Oczywiście, że fajnie by było, jakby cywilizowany świat potrafił uczyć ludzi, jak zajmować się dziećmi, jakby ludzie rozmnażali się racjonalnie i świadomie, no ale ja właśnie m.in. dlatego nie chcę mieć dzieci, że żal by mi było skazywać je na życie w takim świecie, jakim on jest.
Jeśli przeszkadza ci mówienie ludziom jak mają używać swojego ciała (co jest imo głupie, bo zesranie się na ulicy albo zadźganie kogoś to też jest użycie własnego ciała) to można zacząć od tego żeby odebrać prawo do wychowywania dziecka osobom, które obecnie przysługuje im tylko z racji tego że mają sprawne narządy płciowe. Z momentem w którym dziecko opuszcza twoje ciało nie powinnaś mieć już żadnego prawa decyzji.
@Anantashesha: Nie przeszkadza mi mówienie do ludzi, tylko sugestia, że do rozmnożenia, które jest biologiczną funkcja ciała, ktoś miałby potrzebować ZGODY osób trzecich. To tylko kwestia mojej wrażliwości. Do srania zgody nie potrzebujemy, co najwyżej ktoś może mieć obiekcje do tego, by nie robić tego np. na środku ulicy. No ale procesy prowadzące do rozmnażania też nie są mile widziane na środku ulicy, dlatego moim zdaniem wszystko się trzyma kupy.
"Z momentem w którym dziecko opuszcza twoje ciało nie powinnaś mieć już żadnego prawa decyzji." -Rodziców zdelegalizować, ale tych, którzy mieliby ich zastąpić już nie? Twoja propozycja to zabranie dziecka od mniej lub bardziej zdolnych rodziców i oddanie go systemowi. Podziwiam Twoją wiarę w ten świat. Dla mnie to jakaś utopijna mrzonka. Fuck the system.
Najpierw mówisz, że to by było "trudne" do egzekwowania, potem że chodzi ci o to że to niemoralne mówić ludziom jak mają żyć...
"to niemoralne mówić ludziom jak mają żyć", ale tu chodzi o życie OSOBY TRZECIEJ, a nie ich własne... I równocześnie twierdzisz że rodzenie dzieci jest niemoralne?
@Anantashesha: @Beowulf_: Jest prawdopodobnie antynatalistką przygodną, niedzielną - rodzenie dzieci złe, bo świat jest zły, ale jakby był dobry to co innego.
@Beowulf_: Nie mówię, że to niemoralne mówić tak ludziom. Po prostu mi to przeszkadza. Według mnie nikt nie ma prawa mi dyktować, czy mam się rozmnażać, czy nie, tak samo ja nie zamierzam autorytarnie tego ludziom zakazywać, mimo że uważam wybór rozmnożenia się za kiepski pomysł. Trudno, ludzie będą się dalej męczyć w tym grajdołku, mimo Waszych szczerych wysiłków, nic na to nie poradzimy. Na szczęście ja sama nikomu tego nie zafunduję, "ocalę" jedynie swoich potencjalnych potomków. Myślisz, że dzięki Twoim i Saszety komentarzom w internecie, "nawrócicie" ludzkość na bezdzietność? Że optując za tym, że to NIEMORALNE sprawicie, że osoby marzące o dzieciach stwierdzą "nie no, rezygnuję"?
@Anantashesha: Niedzielną? Ten świat zawsze był zły. Tak, gdyby był super wygodny i radosny, to by pewnie było warto. Tyle że nie jest i nie będzie, także moja niedziela trwa od miliardów lat.
To, żeby ludzie przestali się rozmnażać, albo robili to o wiele staranniej to moje pobożne życzenie, mój ideał, a nie moja misja i cel, do którego dążę, bo nie mam takiej mocy. Mogę argumentować, dlaczego nie warto się rozmnażać, ale na tym koniec.
to jeszcze nie jest takie najgorsze, najgorsze to jest że jak wchodzisz czy wychodzisz do autobusu czy pociągu to ludzie jedni na drugich jak bydło się pchają i przepychają nie ważne czy jakiś młody na oko 18 nastolatek czy jakiś 70 letni dziad każdy dosłownie każdy się tak pcha i przepycha że to szok
Mam tak samo czasem w autobusie. Oj dział kończy na trzecie wybicie, czyli 9 minut po pierwszym, więc jestem w autobusie jako jeden z ostatnich. Mimo to znajdzie się zawsze jedną babka która zajmuje 6 miejsc(Dla koleżanek).
Często walczę z pokusą by nie wywalić jej przez okno...
Komentarze
Odśwież20 listopada 2025, 00:06
Skieruj swój gniew na rodziców. Dziecko nie jest niczemu winne, rodzice są.
Odpisz
20 listopada 2025, 12:00
@Anantashesha: Nikt nie musi być winny. Dzieci po prostu czują emocje i jeszcze uczą się je ogarniać. Nawet najlepiej wyskilowany rodzic może być bezsilny wobec reakcji kaszojadka.
Odpisz
20 listopada 2025, 15:04
W takim razie nie powinien był tego dziecka robić. Proste? Nikt nie mówił że posiadanie dzieci to jakiś wymóg. Nie potrafisz? Nie miej. Nikt nie potrafi? To nikt nie powinien mieć. Dzieci nie spadają z nieba, biorą się z decyzji rodziców. Rodzice są winni.
Odpisz
20 listopada 2025, 15:16
@Anantashesha: Też jestem antynatalistką, ale argument, że jak ktoś nie potrafi sprawić, by jego dziecko nie miało naturalnych reakcji emocjonalnych to nie powinien mieć dzieci jest z dupy.
Odpisz
20 listopada 2025, 15:38
Sama jesteś z dupy.
Człowiek z racji bycia człowiekiem nie jest w stanie być dobrym rodzicem. Ba, nie jest w stanie nawet nie krzywdzić dziecka. Nie powinien zatem go mieć. Proste jak gówno.
Odpisz
20 listopada 2025, 17:16
@Anantashesha: Chyba Twoje! Moje ma zawijasy!!
Odpisz
20 listopada 2025, 18:00
Chyba ty!
Odpisz
21 listopada 2025, 15:25
@Anantashesha: nie trzeba być perfekcyjnym rodzicem by być dobrym rodzicem. Każdy popełnia błędy i to zupełnie normalne. Życie to bezcenny dar i warto go przekazać, sam mam trójkę dzieci. Ból jest częścią życia ale to nie znaczy że życie samo w sobie jest złe. Bądź wdzięczny za otrzymane życie a będzie Ci znacznie łatwiej.
Odpisz
21 listopada 2025, 17:01
@Kejdzej: Wdzięczna* jak już
Typowe pi*rdolenie abuserów. Niegodne mojej odpowiedzi.
Odpisz
21 listopada 2025, 17:13
@Kejdzej: Masz doświadczenie jedynie w byciu sobą, za to zerowe w byciu mną czy Anantasheshą. Twoje życie to być może wspaniałe doświadczenie. Jeśli tak, to super, ale nie tłumacz nam, jak my to odczuwamy, tak jakbyś wiedział lepiej.
Odpisz
22 listopada 2025, 07:02
@Anantashesha: Święte słowa
Odpisz
22 listopada 2025, 11:27
@Krawiec__: K*rwa, nie trafiłam w tę strzałkę co chciałam, przepraszam! Weź no napisz coś jeszcze to ci wyrównam.
Odpisz
Edytowano - 24 listopada 2025, 00:39
@Kejdzej: Na tej planecie jest 8 miliardów ludzi i w cholerę innych istot żywych. Jeszcze ci mało życia? Jaki poziom musi osiągnąć populacja żebyś przestał promować rozmnażanie się jak króliki? Kiedy będziemy żyć jak kury w chowie klatkowym, jeden na drugim?
Poza tym jaką to ma w ogóle wartość pozytywną? Ktoś kto się nigdy nie urodził na pewno tego nie pożałuje.
I bądźmy szczerzy, bycie dobrym w czymś jest rzadkie, czasami nawet jeśli masz w tym duże doświadczenie. Serio wierzysz że coś tak skomplikowanego jak wychowywanie ludzi, w czym nikt nie ma doświadczenia ani edukacji to z jakiegoś powodu dziedzina w której każdy kto tylko chce jest dobry? To absurdalne.
Odpisz
24 listopada 2025, 00:41
To obiektywny fakt, że jeśli koś czegoś nie umie, to nie powinien się za to brać, zwłaszcza jeśli tym czymś jest kształtowanie nowego człowieka. To absurdalne że przeciętny człowiek, a nawet byle pijak, patus, lub idiota nie nadający się do niczego ma do tego niepodważalne prawo, podczas gdy do jazdy ciągnikiem trzeba ukończyć kurs i zdać 2 egzaminy.
Ale jeśli chodzi ci tylko o to że płaczące dziecko nie jest świadectwem nieudolności rodziców, to masz rację i myślę że się nie zrozumieliście.
Odpisz
24 listopada 2025, 10:57
@Beowulf_: Jednak ciągnik to wynalazek cywilizacji, a "zrobienie dziecka" to czysta fizjologia wynikająca z ustawień fabrycznych.
Odpisz
24 listopada 2025, 12:01
Argumentum ad naturam
Oprócz "ustawień fabrycznych" masz też coś takiego jak kora przedczołowa
Odpisz
24 listopada 2025, 13:46
@Anantashesha: Dlatego z niej korzystam i planuję nie korzystać z tych ustawień.
Odpisz
24 listopada 2025, 13:48
I chwała ci za to. Możesz teraz polecać to samo innym.
Odpisz
25 listopada 2025, 10:35
@Anantashesha: Świata i tak nie zbawię, ale chętnie przedstawiam swoje podejście jako jedną z opcji.
Odpisz
25 listopada 2025, 11:09
Króliczek a co ty trollujesz???? Mieszkanie w szałasach i napi...alanie się z niedźwiedziami też jest naturalne dla ludzi, to nie znaczy że to dobre.
Jeśli próbujesz powiedzieć, że ludzie są naturalnie przystosowani do wychowywania dzieci, to historycznie jedynym zadaniem rodziców było upewnienie się że ich dzieci nic nie pożre, nie spadną z klifu, nie utopią się no i nauczenie ich paru survivalowych skilli. W dzisiejszych czasach wychowanie wygląda i powinno wyglądać zupełnie inaczej.
Odpisz
25 listopada 2025, 11:51
@Beowulf_: Nie mówię, że rozmnażanie jest dobre, tylko że jeśli coś wynika ze zwykłej fizjologii, to trochę trudno egzekwować, żeby ludzie musieli pytać innych, czy mogą użyć swojego ciała.
Oczywiście, że fajnie by było, jakby cywilizowany świat potrafił uczyć ludzi, jak zajmować się dziećmi, jakby ludzie rozmnażali się racjonalnie i świadomie, no ale ja właśnie m.in. dlatego nie chcę mieć dzieci, że żal by mi było skazywać je na życie w takim świecie, jakim on jest.
Odpisz
25 listopada 2025, 14:16
Jeśli przeszkadza ci mówienie ludziom jak mają używać swojego ciała (co jest imo głupie, bo zesranie się na ulicy albo zadźganie kogoś to też jest użycie własnego ciała) to można zacząć od tego żeby odebrać prawo do wychowywania dziecka osobom, które obecnie przysługuje im tylko z racji tego że mają sprawne narządy płciowe. Z momentem w którym dziecko opuszcza twoje ciało nie powinnaś mieć już żadnego prawa decyzji.
Odpisz
25 listopada 2025, 15:26
@Anantashesha: Nie przeszkadza mi mówienie do ludzi, tylko sugestia, że do rozmnożenia, które jest biologiczną funkcja ciała, ktoś miałby potrzebować ZGODY osób trzecich. To tylko kwestia mojej wrażliwości. Do srania zgody nie potrzebujemy, co najwyżej ktoś może mieć obiekcje do tego, by nie robić tego np. na środku ulicy. No ale procesy prowadzące do rozmnażania też nie są mile widziane na środku ulicy, dlatego moim zdaniem wszystko się trzyma kupy.
"Z momentem w którym dziecko opuszcza twoje ciało nie powinnaś mieć już żadnego prawa decyzji." -Rodziców zdelegalizować, ale tych, którzy mieliby ich zastąpić już nie? Twoja propozycja to zabranie dziecka od mniej lub bardziej zdolnych rodziców i oddanie go systemowi. Podziwiam Twoją wiarę w ten świat. Dla mnie to jakaś utopijna mrzonka. Fuck the system.
Odpisz
25 listopada 2025, 21:18
Mi za to w ogóle nie imponuje to co napisałaś. Uważam że każdy argument jaki padł już wcześniej odparłam. Nie będę się powtarzać.
Odpisz
25 listopada 2025, 23:45
@Anantashesha: Oj, bo się popłaczę.
Odpisz
26 listopada 2025, 00:01
Najpierw mówisz, że to by było "trudne" do egzekwowania, potem że chodzi ci o to że to niemoralne mówić ludziom jak mają żyć...
"to niemoralne mówić ludziom jak mają żyć", ale tu chodzi o życie OSOBY TRZECIEJ, a nie ich własne... I równocześnie twierdzisz że rodzenie dzieci jest niemoralne?
Nie wiem, nie rozumiem.
Odpisz
26 listopada 2025, 01:54
@Anantashesha: @Beowulf_: Jest prawdopodobnie antynatalistką przygodną, niedzielną - rodzenie dzieci złe, bo świat jest zły, ale jakby był dobry to co innego.
Odpisz
26 listopada 2025, 10:54
@Beowulf_: Nie mówię, że to niemoralne mówić tak ludziom. Po prostu mi to przeszkadza. Według mnie nikt nie ma prawa mi dyktować, czy mam się rozmnażać, czy nie, tak samo ja nie zamierzam autorytarnie tego ludziom zakazywać, mimo że uważam wybór rozmnożenia się za kiepski pomysł. Trudno, ludzie będą się dalej męczyć w tym grajdołku, mimo Waszych szczerych wysiłków, nic na to nie poradzimy. Na szczęście ja sama nikomu tego nie zafunduję, "ocalę" jedynie swoich potencjalnych potomków. Myślisz, że dzięki Twoim i Saszety komentarzom w internecie, "nawrócicie" ludzkość na bezdzietność? Że optując za tym, że to NIEMORALNE sprawicie, że osoby marzące o dzieciach stwierdzą "nie no, rezygnuję"?
Odpisz
26 listopada 2025, 10:56
@Anantashesha: Niedzielną? Ten świat zawsze był zły. Tak, gdyby był super wygodny i radosny, to by pewnie było warto. Tyle że nie jest i nie będzie, także moja niedziela trwa od miliardów lat.
Odpisz
26 listopada 2025, 11:10
To, żeby ludzie przestali się rozmnażać, albo robili to o wiele staranniej to moje pobożne życzenie, mój ideał, a nie moja misja i cel, do którego dążę, bo nie mam takiej mocy. Mogę argumentować, dlaczego nie warto się rozmnażać, ale na tym koniec.
Odpisz
26 listopada 2025, 14:26
Niezależnie ile trwa ta niedziela, twój antynatalizm jest wciąż zależny od jakichś zmiennych czynników.
Odpisz
Edytowano - 26 listopada 2025, 15:14
@Anantashesha: No i co teraz? Odbierzesz mi statuetkę? Te czynniki nigdy się nie zmieniają.
Odpisz
26 listopada 2025, 19:39
A czemu miałabym ci cokolwiek odbierać?
Odpisz
26 listopada 2025, 21:00
@Anantashesha: Tak tylko pytam.
Odpisz
20 listopada 2025, 13:46
Pomijając mema, czemu gość ma blachę falistą na głowie?
Odpisz
19 listopada 2025, 20:24
to jeszcze nie jest takie najgorsze, najgorsze to jest że jak wchodzisz czy wychodzisz do autobusu czy pociągu to ludzie jedni na drugich jak bydło się pchają i przepychają nie ważne czy jakiś młody na oko 18 nastolatek czy jakiś 70 letni dziad każdy dosłownie każdy się tak pcha i przepycha że to szok
Odpisz
19 listopada 2025, 21:28
@pvp17: Nie wszędzie
Odpisz
19 listopada 2025, 21:30
@DHF1232: mhm całe życie nie ważne w jakim mieście nie byłem to zawsze tak jest
Odpisz
19 listopada 2025, 21:32
@pvp17: Kijowe miejsca odwiedzasz
Odpisz
20 listopada 2025, 07:02
@pvp17: typowe wychodzenie z kościoła w jakieś ważniejsze święta
Odpisz
20 listopada 2025, 07:12
@DHF1232: nie każdy ma komfort mieszkania w muchosrańsku
Odpisz
20 listopada 2025, 10:43
@pvp17: na szczęście rzadko jestem w przepełnionych liniach
Odpisz
20 listopada 2025, 01:45
Mam zatyczki do uszu. Łatwiej jest przetrwać.
Odpisz
19 listopada 2025, 23:40
Ta. Ja jadę rano tramwajem, 7 rano i obok mnie siedzą bachory. Od rana zła jestem
Odpisz
19 listopada 2025, 15:55
Ziutki, kiedy im powiesz, że w tym wieku też darli ryja w miejscach publicznych
Odpisz
19 listopada 2025, 16:15
@rumcajschr: a nikt sie nie zastanawia nad tym faktem ze moze dzieciak sie zastanawia czy nie wyjejac mu
Odpisz
19 listopada 2025, 21:29
@InDoroWeTrust: Jak byłem mały to zawsze chciałem komuś wyjejać
Odpisz
Edytowano - 19 listopada 2025, 21:30
@DHF1232: po to jest rodzenstwo/kuzynostwo
Odpisz
19 listopada 2025, 21:31
@InDoroWeTrust: Ja byłem najmłodszy
Odpisz
19 listopada 2025, 22:08
@DHF1232:
Odpisz
19 listopada 2025, 21:43
Mam tak samo czasem w autobusie. Oj dział kończy na trzecie wybicie, czyli 9 minut po pierwszym, więc jestem w autobusie jako jeden z ostatnich. Mimo to znajdzie się zawsze jedną babka która zajmuje 6 miejsc(Dla koleżanek).
Często walczę z pokusą by nie wywalić jej przez okno...
Odpisz
19 listopada 2025, 21:27
Tata pilnujący płaczącego dziecka:
Odpisz
19 listopada 2025, 15:57
Ja bez pracy i tak tak mam ✌️😔
Odpisz