Jak dla mnie dużo bardziej niż Kopernika jako promotora systemu heliocentrycznego powinniśmy upamiętniać Keplera. Kopernik błędnie założył że orbity są kołowe, a do tego trudno powiedzieć żeby obalenie modelu geocentrycznego było czymś trudnym - jedyny powód jego utrzymywania to zabobony religijne. Rewolucyjne odkrycie Keplera o eliptyczności orbit ciał niebieskich i trzy prawa które na ich temat sformułował są dużo bardziej warte uznania moim zdaniem.
@Mijak: Mijak gnijak k*rwa pijak
Powinniśmy celebrować wszystkich ludzi, nie tylko tych którzy zupełnym przypadkiem akurat urodzili się na tym samym kawałku ziemi.
@Myszkapl: Mylisz się. To absolutnie nie jest szczegół, to kluczowa informacja. A układ odniesienia to rzeczywiście duża różnica, ale jest żałośnie łatwo to odkryć i model heliocentryczny był znany już w starożytności.
@Anantashesha: Ja się nawet zgadzam, ale w polskim systemie edukacji to nierealne. A każdy kto się choć trochę interesuje tematem wie, że Kopernik nie był wcale takim wybitnym naukowcem, więc nie powiedziałbym że jest jakiś niesłusznie wychwalany. Poza polskimi szkołami oczywiście.
Powiedziałbym, że Kopernik dużo zrobił niekoniecznie jako naukowiec, tylko jako popularyzator nauki, podejmując ryzyko walki z zabobonami religijnymi jako duchowny, ale nie znam się na historii wystarczająco dobrze żeby stwierdzić jak dużą zasługą i jak dużym ryzykiem to było.
@Anantashesha: Bo polski system edukacji przeznacza Polsce i Polakom wielokrotnie więcej uwagi niż całej reszcie świata razem wziętej. Jest tak odkąd pamiętam, a z pewnością znacznie dłużej niż pamiętam.
@Anantashesha: Jest tak od bardzo dawna, co oznacza że przyczyny tego stanu rzeczy są bardzo głęboko zakorzenione w systemie i ogólnie w polskim społeczeństwie
Komentarze
Odśwież2 grudnia 2025, 00:28
Jak dla mnie dużo bardziej niż Kopernika jako promotora systemu heliocentrycznego powinniśmy upamiętniać Keplera. Kopernik błędnie założył że orbity są kołowe, a do tego trudno powiedzieć żeby obalenie modelu geocentrycznego było czymś trudnym - jedyny powód jego utrzymywania to zabobony religijne. Rewolucyjne odkrycie Keplera o eliptyczności orbit ciał niebieskich i trzy prawa które na ich temat sformułował są dużo bardziej warte uznania moim zdaniem.
Odpisz
2 grudnia 2025, 02:48
@Anantashesha: Ale Kepler nie był Polakiem
Odpisz
Edytowano - 2 grudnia 2025, 02:49
@Mijak: Mijak gnijak k*rwa pijak
Powinniśmy celebrować wszystkich ludzi, nie tylko tych którzy zupełnym przypadkiem akurat urodzili się na tym samym kawałku ziemi.
Odpisz
2 grudnia 2025, 08:45
@Anantashesha: ale Kopernik bił niemców, a to dużo ważniejsze niż jakieś planetki
Odpisz
Edytowano - 2 grudnia 2025, 09:25
@Anantashesha: To czy orbity są w kształcie koła czy elipsy to szczegół. A to czy słońce jest w środku układu, czy na zewnątrz to mega różnica
Ofc Kepler też się mocno przysłużył odkryciom astronomicznym
Odpisz
2 grudnia 2025, 11:35
@Myszkapl: Mylisz się. To absolutnie nie jest szczegół, to kluczowa informacja. A układ odniesienia to rzeczywiście duża różnica, ale jest żałośnie łatwo to odkryć i model heliocentryczny był znany już w starożytności.
Odpisz
Edytowano - 2 grudnia 2025, 11:55
@Anantashesha: Ja się nawet zgadzam, ale w polskim systemie edukacji to nierealne. A każdy kto się choć trochę interesuje tematem wie, że Kopernik nie był wcale takim wybitnym naukowcem, więc nie powiedziałbym że jest jakiś niesłusznie wychwalany. Poza polskimi szkołami oczywiście.
Powiedziałbym, że Kopernik dużo zrobił niekoniecznie jako naukowiec, tylko jako popularyzator nauki, podejmując ryzyko walki z zabobonami religijnymi jako duchowny, ale nie znam się na historii wystarczająco dobrze żeby stwierdzić jak dużą zasługą i jak dużym ryzykiem to było.
Odpisz
3 grudnia 2025, 01:49
@Mijak: Absolutnie żadnym. Wydał swoje dzieło na łożu śmierci.
Dlaczego uważasz że to nierealne?
Odpisz
3 grudnia 2025, 11:18
@Anantashesha: Bo polski system edukacji przeznacza Polsce i Polakom wielokrotnie więcej uwagi niż całej reszcie świata razem wziętej. Jest tak odkąd pamiętam, a z pewnością znacznie dłużej niż pamiętam.
Odpisz
3 grudnia 2025, 19:37
@Mijak: Powiedziałeś mi jak jest, a nie dlaczego zmiana tego stanu rzeczy miałaby być nierealna.
Odpisz
4 grudnia 2025, 15:33
@Anantashesha: Jest tak od bardzo dawna, co oznacza że przyczyny tego stanu rzeczy są bardzo głęboko zakorzenione w systemie i ogólnie w polskim społeczeństwie
Odpisz
4 grudnia 2025, 17:23
@Mijak: Nadal.
Odpisz
5 grudnia 2025, 00:46
@Anantashesha: Gdy mówię "nierealne", to nie mam na myśli "fizycznie niemożliwe", tylko "skrajnie mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości".
Odpisz
5 grudnia 2025, 04:39
@Mijak: Meh
Odpisz
2 grudnia 2025, 05:38
Byo
Odpisz