Hitem bożej sprawiedliwości jest to że wymordował pierworodne dzieci randomowym Egipcjanom bo się Mojżesz z Faraonem nie dogadał. Na pewno feudalni parobkowie mieli wpływ na decyzje pomazańca Horusa. Z pewnością.
@Arceronth: bo zgodnie z kanonem dostaliśmy drugą szansę.
Tbh ta historia nabiera więcej sensu jako metafora działania rzeczywistości - jak cywilizacja robi się niemożliwie zła i zepsuta to upada, szczególnie pod wpływem katastrofy naturalnej na którą nie umie zareagować
@Arceronth: jednak pewne różnice dalej występują między światem przed- i po-potopowym. W szerszym kontekście (apokryfy, żydowskie teksty oraz pojedyncze wesety z Biblii) Potop służył nie tyle wytępieniu ludzkości, co nefilimów - potomków ludzkich kobiet i "synów bożych", co zwykle interpretuje się jako gigantów spłodzonych przez upadłe anioły. Legendy opisują je jako potężne i złe istoty, które zniszczył Potop - podobne wątki pojawiają się też w innych mitologiach, np w nordyckiej i azteckiej. Zgodnie z tą wersją Bóg (pisany przez duże B dla odróżnienia od innych bóstw) nie musi zsyłać kolejnego potopu, bo mimo ludzkiego zepsucia nie ma jeszcze gorszych istot.
Co prawda lubię poznawać wspólne wątki z różnych religii i na ich podstawie tworzyć uniwersalną mitologię, ale do życia codziennego odczytuję to bardziej jako podaną przeze mnie przedtem metaforę. Przedtem personifikowaliśmy wszystko dla łatwiejszego zrozumienia świata, nawet odrzucając teraz taką formę można w tym docenić głębszą mądrość. Starotestamentowy Bóg był okrutny, bo okrutna była sama rzeczywistość i przystosowani do niej ludzie. Dopiero Jezus i podobni mu mędrcy stwierdzili, że można tworzyć lepszy świat.
@Figarus: Nie wiem co trzeba mieć naj*bane w główce żeby uważać że spowodowanie masowego wymierania jest kiedykolwiek konieczne. To jest jakiś absolutny brak jakiejkolwiek formy moralności czy empatii, zdziczenie do cna.
@Anantashesha: wiesz na czym polegał grzech pierwszych ludzi?
Zjedli owoc by zrównać się z Bogiem, i tak jak on stali się zdolni do widzenia dobra i zła, a także do czynienia go
Według niektórych wersji teologii biblijnej Bóg stworzył zarówno dobro jak i zło
Według innych zło to wynik braku działania dobra, jest czymś jak ciemność
Ale w obu przypadkach Bóg jest zdolny do czynienia zła, ale tego nie robi, bo jest niezmiernie dobry i miłosierny
Komentarze
Odśwież28 lutego, 10:09
Czyli tak, jak Bóg każe za zło, to źle, ale jak Bóg nie każe za zło, to też źle.
Odpisz
Edytowano - 27 lutego, 04:40
Hitem bożej sprawiedliwości jest to że wymordował pierworodne dzieci randomowym Egipcjanom bo się Mojżesz z Faraonem nie dogadał. Na pewno feudalni parobkowie mieli wpływ na decyzje pomazańca Horusa. Z pewnością.
Odpisz
23 lutego, 16:33
Jeśli potop miał zakończyć zło, to dlaczego jeszcze zło istnieje?
Odpisz
23 lutego, 16:53
@Arceronth: bo zgodnie z kanonem dostaliśmy drugą szansę.
Tbh ta historia nabiera więcej sensu jako metafora działania rzeczywistości - jak cywilizacja robi się niemożliwie zła i zepsuta to upada, szczególnie pod wpływem katastrofy naturalnej na którą nie umie zareagować
Odpisz
23 lutego, 17:51
@Arceronth: Bo największe zło zesłało potop
Odpisz
24 lutego, 14:45
@niggiddu:
Ale bóg jest wszechwiedzący, i dokładnie wiedział jak ta druga szansa się skończy
Odpisz
Edytowano - 24 lutego, 15:26
@Arceronth: jednak pewne różnice dalej występują między światem przed- i po-potopowym. W szerszym kontekście (apokryfy, żydowskie teksty oraz pojedyncze wesety z Biblii) Potop służył nie tyle wytępieniu ludzkości, co nefilimów - potomków ludzkich kobiet i "synów bożych", co zwykle interpretuje się jako gigantów spłodzonych przez upadłe anioły. Legendy opisują je jako potężne i złe istoty, które zniszczył Potop - podobne wątki pojawiają się też w innych mitologiach, np w nordyckiej i azteckiej. Zgodnie z tą wersją Bóg (pisany przez duże B dla odróżnienia od innych bóstw) nie musi zsyłać kolejnego potopu, bo mimo ludzkiego zepsucia nie ma jeszcze gorszych istot.
Co prawda lubię poznawać wspólne wątki z różnych religii i na ich podstawie tworzyć uniwersalną mitologię, ale do życia codziennego odczytuję to bardziej jako podaną przeze mnie przedtem metaforę. Przedtem personifikowaliśmy wszystko dla łatwiejszego zrozumienia świata, nawet odrzucając teraz taką formę można w tym docenić głębszą mądrość. Starotestamentowy Bóg był okrutny, bo okrutna była sama rzeczywistość i przystosowani do niej ludzie. Dopiero Jezus i podobni mu mędrcy stwierdzili, że można tworzyć lepszy świat.
Odpisz
23 lutego, 17:16
Zesłanie potopu nie jest zakończeniem zła tylko sprowadzeniem nowego zła.
Odpisz
23 lutego, 17:33
@Anantashesha: Zła koniecznego.
Odpisz
23 lutego, 17:39
@Figarus: Nie wiem co trzeba mieć naj*bane w główce żeby uważać że spowodowanie masowego wymierania jest kiedykolwiek konieczne. To jest jakiś absolutny brak jakiejkolwiek formy moralności czy empatii, zdziczenie do cna.
Odpisz
23 lutego, 23:36
@Anantashesha: Jestem Erenem, czego się spodziewałaś po mnie. Nadal uważam, że Eren miał rację. W końcu zrealizował swoje cele.
Odpisz
23 lutego, 23:51
@Figarus: nie spoileruj
Odpisz
23 lutego, 23:52
@JaJestemZWami: Fak!
Odpisz
24 lutego, 05:29
@Figarus: Kim kim?
Odpisz
23 lutego, 11:33
Jak stworzył ich na swą podobiznę to sam jest zły elo
Odpisz
23 lutego, 14:46
@Vodka_Drinker: wolna wola być złym albo nie imo ¯\_(ツ)_/¯
Odpisz
23 lutego, 16:28
@stargirl_via: a niewinne dzieci które zginęły w potopie? (urojony grzech pierworodny)
Odpisz
23 lutego, 17:18
@stargirl_via: Masz dwie opcje:
Albo Bóg też ma zdolność czynienia zła, albo Bóg nie ma wolnej woli.
Odpisz
23 lutego, 17:37
@Anantashesha: Bóg ma zdolność czynienia zła i temu nikt nie przeczy
Po prostu go nie czyni
Odpisz
23 lutego, 17:38
@Madonix: No to jest teraz jakiś twój osobiście wymyślony odłam chrześcijaństwa.
Odpisz
23 lutego, 19:01
@Anantashesha: wiesz na czym polegał grzech pierwszych ludzi?
Zjedli owoc by zrównać się z Bogiem, i tak jak on stali się zdolni do widzenia dobra i zła, a także do czynienia go
Według niektórych wersji teologii biblijnej Bóg stworzył zarówno dobro jak i zło
Według innych zło to wynik braku działania dobra, jest czymś jak ciemność
Ale w obu przypadkach Bóg jest zdolny do czynienia zła, ale tego nie robi, bo jest niezmiernie dobry i miłosierny
Odpisz
Edytowano - 23 lutego, 20:06
@Madonix: Dyskutować o Bogu z saszetą to jak grać w szachy z gołębiem, mam nadzieję że rozumiesz metaforę
Odpisz
23 lutego, 20:18
@Towarzysz777: wydaje mi się że łatwiej grać w szachy z gołębiem
On może coś zrozumie
Odpisz
23 lutego, 20:43
@Madonix: No to skoro taką masz opinię na mój temat to nie widzę sensu w dalszej rozmowie.
Odpisz
Edytowano - 24 lutego, 12:50
@Towarzysz777: Dyskutować o czymkolwiek* z Saszetą
Odpisz