Zło istnieje bo jest konsekwencją niektórych działań człowieka. Bóg nie ingeruje bo przekazał władzę nad ziemią człowiekowi, a ponadto gdyby ingerował musiałby ograniczyć wolną wolę człowieka.
@Maslo_Jajeczne: Jakby nie było sfuigaisngvjk to na cholerę takie wymuszone dsfgsngsn
A nie czekaj, żadne z tych rzeczy nie istnieje.
Nie ma czegoś takiego jak wymuszone dobro, jeśli nie ma zła. To nie ma sensu. Brak istnienia przeciwieństwa jednej rzeczy nie sprawia, że ta jedna rzecz jest wymuszona, po prostu jest jedyną opcją.
Wymuszone jest istnienie zła bez powodu pomimo żadnych zalet.
@DHF1232: istnienie zła jest wymuszone przez istnienie dobra. Przynajmniej w teologii chrześcijańskiej. Dobro nie może być jedyną opcją ponieważ aby być dobrem zawiera w sobie wolność. Bóg nie stworzył dobra, lecz sam nim jest, nie może postąpić też wbrew samemu sobie. Dobrowolność jest cechą dobra, wymusza to też więc możliwość nie wybrania dobra. Czyli zła właśnie. Bóg chrześcijański nie jest wszechmogący w każdym aspekcie, ponieważ nie może postąpić wbrew samemu sobie. Wtedy nie byłby absolutnym dobrem.
Komentarze
Odśwież31 marca, 05:04
Zło istnieje bo jest konsekwencją niektórych działań człowieka. Bóg nie ingeruje bo przekazał władzę nad ziemią człowiekowi, a ponadto gdyby ingerował musiałby ograniczyć wolną wolę człowieka.
Odpisz
30 marca, 12:50
bo jak by nie było zła to na cholerę takie wymuszone dobro?
Odpisz
30 marca, 17:47
@Maslo_Jajeczne: Jakby nie było sfuigaisngvjk to na cholerę takie wymuszone dsfgsngsn
A nie czekaj, żadne z tych rzeczy nie istnieje.
Nie ma czegoś takiego jak wymuszone dobro, jeśli nie ma zła. To nie ma sensu. Brak istnienia przeciwieństwa jednej rzeczy nie sprawia, że ta jedna rzecz jest wymuszona, po prostu jest jedyną opcją.
Wymuszone jest istnienie zła bez powodu pomimo żadnych zalet.
Odpisz
Edytowano - 30 marca, 21:33
@DHF1232: istnienie zła jest wymuszone przez istnienie dobra. Przynajmniej w teologii chrześcijańskiej. Dobro nie może być jedyną opcją ponieważ aby być dobrem zawiera w sobie wolność. Bóg nie stworzył dobra, lecz sam nim jest, nie może postąpić też wbrew samemu sobie. Dobrowolność jest cechą dobra, wymusza to też więc możliwość nie wybrania dobra. Czyli zła właśnie. Bóg chrześcijański nie jest wszechmogący w każdym aspekcie, ponieważ nie może postąpić wbrew samemu sobie. Wtedy nie byłby absolutnym dobrem.
Odpisz
30 marca, 20:16
Wygląda na to, że nie zadziałało. Niezbyt dobra teodycea.
Odpisz
30 marca, 19:19
Ponieważ gdyby nie było zła, nie byłoby też dobra. Taka zasada wszechświata.
Odpisz
30 marca, 18:29
Już to zrobił i obiecał że więcej nie.
Odpisz
30 marca, 12:55
Gdyby nie byłoby ...jowych rzeczy nie docenialiśmy tych dobrych
Bo taka była cena wolniej woli
Odpisz
30 marca, 13:21
@SoundART: a więc zatopmy wszystkich i nikt nie będzie narzekał na zło elo
Odpisz
30 marca, 17:44
@SoundART: Oczywiście że byśmy doceniali, nie byłoby zła przecież, to moglibyśmy tylko doceniać.
Odpisz