Gówno prawda, za komuny to głównie się o chłopach pisało i teraz też powróciła moda na „Ludową historię”, nie wspominając o chłopomanii na przełomie wieków XIX i XX. Poza tym jest jeszcze archeologia, taka dziedzina nauki, która nam głownie pokazuje uwaga, uwaga jak mógł żyć chłop czy tam mieszczanin.
Polecam kanał historyczny na YT : Wielka Historia - Kamil Janicki.
Wydał również kilka książek opisujących życie "prostego ludu" na przestrzeni różnych epok (u chłopów niewiele się zmieniało przez kolejne stulecia btw) oraz chyba jako jedyny ze znanych mi historyków jasno i bez romantycznej nostalgii obala sarmacki mit.
Polecam :)
Mnie zawsze w historii fascynowało jak ludzie z każdej frupy społecznej postrzegali świat. Króle się biją, a chłopy giną, jak rzekł mi NPC w Wieśku. Rozpisałbym się, ale nie chce mi się, poza tym nerki mnie bolą.
Mało kto z chłopów potrafił pisać i cokolwiek notował (pozostawały przekazy ustne które ulegają naturalnej mitologizacji "dla lepszej opowieści"). Ponadto kronikarze skupiali się na osobach i wydarzeniach z faktycznym wpływem dla całego społeczeństwa - jednak wojny, intrygi i zmiany władzy/polityki/ideologii miały wpływ na życie chłopów, natomiast chłopi mieli wpływ na resztę warstw społecznych dopiero w czasie powstań, a te zwykle były inicjowane przez intrygi warstw wyższych.
Komentarze
Odśwież8 czerwca, 21:46
Gówno prawda, za komuny to głównie się o chłopach pisało i teraz też powróciła moda na „Ludową historię”, nie wspominając o chłopomanii na przełomie wieków XIX i XX. Poza tym jest jeszcze archeologia, taka dziedzina nauki, która nam głownie pokazuje uwaga, uwaga jak mógł żyć chłop czy tam mieszczanin.
Odpisz
8 czerwca, 19:47
Polecam kanał historyczny na YT : Wielka Historia - Kamil Janicki.
Wydał również kilka książek opisujących życie "prostego ludu" na przestrzeni różnych epok (u chłopów niewiele się zmieniało przez kolejne stulecia btw) oraz chyba jako jedyny ze znanych mi historyków jasno i bez romantycznej nostalgii obala sarmacki mit.
Polecam :)
Odpisz
8 czerwca, 16:02
Mnie zawsze w historii fascynowało jak ludzie z każdej frupy społecznej postrzegali świat. Króle się biją, a chłopy giną, jak rzekł mi NPC w Wieśku. Rozpisałbym się, ale nie chce mi się, poza tym nerki mnie bolą.
Odpisz
8 czerwca, 15:20
Mało kto z chłopów potrafił pisać i cokolwiek notował (pozostawały przekazy ustne które ulegają naturalnej mitologizacji "dla lepszej opowieści"). Ponadto kronikarze skupiali się na osobach i wydarzeniach z faktycznym wpływem dla całego społeczeństwa - jednak wojny, intrygi i zmiany władzy/polityki/ideologii miały wpływ na życie chłopów, natomiast chłopi mieli wpływ na resztę warstw społecznych dopiero w czasie powstań, a te zwykle były inicjowane przez intrygi warstw wyższych.
Odpisz