Można oczywiście zrobić równaniem, ale tak w ogóle jest to zadanie stworzone specjalnie do badania umiejętności szybkiego, ale jednocześnie poprawnego myślenia, któremu zostali poddani studenci Cambridge, Harvardu i takich tam uczelni, wiecie.
Wiem to z książki pt. "Myśl jak Sherlock Holmes" Marii Konnikovej, którą szczerze polecam. Tak, mówi ona TEŻ o tym, jak nauczyć się dedukować.
@biedronka5: (ctrl+c, ctrl+v) Długopis kosztuje o 10 zł WIĘCEJ. Nie kosztuje 10 zł, tylko 10 zł WIĘCEJ.
Czyli jeśli ołówek kosztuje 10 gr, to długopis kosztuje 10 zł 10 gr, co daje razem 10 zł 20 gr.
Jeśli natomiast ołówek kosztuje 5 gr, to długopis kosztuje 10 zł więcej, czyli 10 zł 5 gr. Razem wychodzi 10 zł 10 gr, czyli cena za oba przybory. Proste? Proste.
@TheTajemnicza: Ponieważ długopis kosztuje o 10 zł WIĘCEJ. Nie kosztuje 10 zł, tylko 10 zł WIĘCEJ.
Czyli jeśli ołówek kosztuje 10 gr, to długopis kosztuje 10 zł 10 gr, co daje razem 10 zł 20 gr.
Jeśli natomiast ołówek kosztuje 5 gr, to długopis kosztuje 10 zł więcej, czyli 10 zł 5 gr. Razem wychodzi 10 zł 10 gr, czyli cena za oba przybory. Proste? Proste.
Komentarze
Odśwież6 stycznia 2016, 11:02
x - cena ołówka
x+1 - cena długopisu
x + x + 1 = 1.10
2x = 1.10 - 1
2x = 0.10
x = 0.05 zł
Cena ołówka = 5 groszy
Cena długopisu = 0.05 + 1.00 = 1.05zł
Odpisz
Edytowano - 6 stycznia 2016, 20:27
@CreativeSnake: Chyba są dwa rozwiązania, ale nie jestem pewna.
Odpisz
7 stycznia 2016, 03:38
@oliwia1317: Jest jedno rozwiązanie
Odpisz
8 stycznia 2016, 14:33
@CreativeSnake:
Układ równań jest tutaj prostszym rozwiązaniem, niż równanie z jedną niewiadomą :V idź się poucz XD
Odpisz
8 stycznia 2016, 16:08
@andrui: Nie prostszym rozwiązaniem, a SPOSOBEM na rozwiązanie. To jest spora różnica.
Odpisz
8 stycznia 2016, 17:01
@oliwia1317: W matematyce nie ma dwóch rozwiązań. A jeśli są to są to "poprawne" i "jesteś debilem".
Odpisz
8 stycznia 2016, 17:55
No tak, sposobem. Kofeina mi nie sprzyja. Ale myślę, że większość się zorientowała
Odpisz
8 stycznia 2016, 21:57
@CreativeSnake: po kiego grzyba ci dwa X jak oblicza się to tak:
1zł.10gr -1zł (cena długopisu)=10 gr
:o
Odpisz
8 stycznia 2016, 22:23
@lewandzik: Długopis jest droższy o złotówkę, a nie kosztuje. Gdyby ołówek kosztował 10 gr to razem kosztowałyby 1,20 zl
Odpisz
9 stycznia 2016, 22:37
@konbed: Jest czasami kilka rozwiązań. Przykład:
x=y
dla x pasuje każda liczba, więc jest nieskończoność rozwiązań.
Odpisz
18 maja 2016, 08:21
@CreativeSnake: Obliczyłam to w pamięci.
Odpisz
17 grudnia 2018, 18:27
@CreativeSnake: ucz mnie matmy ja CIE PROSZE
Odpisz
2 lipca 2019, 23:48
@CreativeSnake: 1.10-1=0.10
Odpisz
Edytowano - 3 lipca 2019, 11:49
Długopis jest droższy od ołówka o jeden złoty.
Długopis = ołówek + 1
Cena długopisu = x
Cena ołówka = y
x=y+1
jeśli ołówek = 0,10
x=0,10+1
czyli
x=1,10
Odpisz
5 września 2020, 00:21
@CreativeSnake: tego nawet nie trzeba obliczać
Odpisz
28 kwietnia, 15:54
@oliwia1317: Niby jakie jest drugie?
Odpisz
28 kwietnia, 15:54
5 groszy
Odpisz
8 lipca 2019, 13:04
5 gr
Odpisz
6 maja 2019, 00:59
Chciałabym takie tanie ołówki
Odpisz
25 grudnia 2018, 10:58
Za ołówek 5 gr
Odpisz
11 października 2018, 18:12
5gr
Odpisz
21 czerwca 2018, 19:02
Można oczywiście zrobić równaniem, ale tak w ogóle jest to zadanie stworzone specjalnie do badania umiejętności szybkiego, ale jednocześnie poprawnego myślenia, któremu zostali poddani studenci Cambridge, Harvardu i takich tam uczelni, wiecie.
Wiem to z książki pt. "Myśl jak Sherlock Holmes" Marii Konnikovej, którą szczerze polecam. Tak, mówi ona TEŻ o tym, jak nauczyć się dedukować.
Odpisz
13 lutego 2018, 10:27
5gr
Odpisz
29 stycznia 2018, 16:40
5 gr
Odpisz
10 września 2017, 10:19
10gr
Odpisz
20 kwietnia 2017, 16:43
5 groszy, proste
Odpisz
8 stycznia 2016, 13:51
wszystko spoko ale mam pytanie?
Gdzie k*rwa kupić ołówek za 5 groszy.
Odpisz
8 stycznia 2016, 14:01
10 geniuszu\
Odpisz
8 stycznia 2016, 14:23
Zapewne w krajach gdzie szklanka ropy jest kilka razy tańsza od szklanki wody pitnej.
Odpisz
10 stycznia 2016, 20:30
@biedronka5: przez takich jak ty tracę wiarę w ludzkość
Odpisz
12 stycznia 2016, 20:07
czaruj sie czarusiu
Odpisz
Edytowano - 20 stycznia 2016, 21:23
@biedronka5: pięć parówo.
Odpisz
23 kwietnia 2016, 14:09
@biedronka5: (ctrl+c, ctrl+v) Długopis kosztuje o 10 zł WIĘCEJ. Nie kosztuje 10 zł, tylko 10 zł WIĘCEJ.
Czyli jeśli ołówek kosztuje 10 gr, to długopis kosztuje 10 zł 10 gr, co daje razem 10 zł 20 gr.
Jeśli natomiast ołówek kosztuje 5 gr, to długopis kosztuje 10 zł więcej, czyli 10 zł 5 gr. Razem wychodzi 10 zł 10 gr, czyli cena za oba przybory. Proste? Proste.
Odpisz
6 stycznia 2016, 10:42
ołówek kosztuje 5 groszy
długopis kosztuje 1 zł więcej
długopis kosztuje 1,05 zł
ołówek(5gr) + długopis(1,05zł)= 1,10 zł
nie ma za co
Odpisz
Edytowano - 6 lutego 2016, 09:06
@mistrz_lamorozcow: A skąd ci wyszlo 5 groszy??!Nie ma oceny ołówka
Odpisz
23 kwietnia 2016, 14:08
@TheTajemnicza: Ponieważ długopis kosztuje o 10 zł WIĘCEJ. Nie kosztuje 10 zł, tylko 10 zł WIĘCEJ.
Czyli jeśli ołówek kosztuje 10 gr, to długopis kosztuje 10 zł 10 gr, co daje razem 10 zł 20 gr.
Jeśli natomiast ołówek kosztuje 5 gr, to długopis kosztuje 10 zł więcej, czyli 10 zł 5 gr. Razem wychodzi 10 zł 10 gr, czyli cena za oba przybory. Proste? Proste.
Odpisz
6 kwietnia 2016, 15:37
5 grocha
Odpisz
26 marca 2016, 17:45
No to chyba oczywiste, że 4,999999999 grosza. Jeste roboteł.
Odpisz