Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.
Najbardziej realistyczny spośród modów
Niegrzeczny Oskarek
Piłka odbita od balkonika liczy się jako ręka?
Chciał tylko pomóc
Za co ta premia
Kochani czekamy 17 godzin, nie będę złodziejom płacić
Zobacz więcej popularnych memów
Komentarze
Odśwież12 grudnia 2019, 15:45
Inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen.
Płace są ceną pracy, ale opierają się inflacji.
Odpisz
16 grudnia 2019, 10:06
@Kawento: Tak, inflacja objawia się w podwyższonych cenach, ale w tym płacach. Inflacja to skutek dewaluacji waluty. Jedynym beneficjentem inflacji (krótkoterminowo) jest budżet państwa - pozostali tracą.
Odpisz
16 grudnia 2019, 16:09
@Kubizan: Płace opierają się inflacji, w tym sensie, że rosną wolniej niż inne ceny.
Odpisz
16 grudnia 2019, 16:14
@Kubizan: Po za tym samo państwo dba o wzrost cen przez cel inflacyjny realizowany przez NBP, gdyż zgodnie ze współczesną ekonomią inflacja na poziomie ok. 2% rocznie jest korzystna dla gospodarki.
Odpisz
16 grudnia 2019, 16:50
@Kawento: A w jaki sposób tłumaczony jest ten mechanizm? Czym jest ekonomia współczesna? Nurtów jest wiele.
Odpisz
16 grudnia 2019, 17:03
@Kubizan: Współczesna ekonomia bazuje na teoriach Keysesa, a konieczność lekkiej inflacji tłumaczona jest chęcią zapobieżenia wystąpieniu deflacji, która podobno jest szkodliwa.
Szkodliwość deflacji uzasadniana jest faktem, że występuje ona najczęściej w trakcie kryzysów, nie biorąc pod uwagę, że może być również skutkiem rozwoju gospodarczego.
Odpisz
16 grudnia 2019, 17:24
@Kawento: No właśnie takie fiskalne mechanizmy pachniały mi Keynesizmem. :) Nie jestem zwolennikiem Keynesa, polegam na ekonomii klasycznej. Ze współczesnych ekonomistów mogę polecić Skousena.
Odpisz
16 grudnia 2019, 15:29
No inflacja to jest właśnie wzrost cen. Chyba że chodzi o przyśpieszenie inflacji
Odpisz
16 grudnia 2019, 15:30
@xXkuba22Xx: wzrost cen oraz płac*
Odpisz
16 grudnia 2019, 15:36
@ampek: nie. Z definicji inflacja to tylko wzrost cen, ale często jedno idzie w parze z drugim.
Odpisz
16 grudnia 2019, 15:41
@xXkuba22Xx: tak, nie uwzględniłem, że chodzi mi o to jak to wygląda w praktyce więc mój błąd
Odpisz
16 grudnia 2019, 09:44
W zasadzie głównie ceny. Jeśli płace wzrastają, to nieproporcjonalnie.
Odpisz
Edytowano - 16 grudnia 2019, 09:28
wybieram odpowiedź: tak
Odpisz
12 grudnia 2019, 16:02
A to nie jest tak, że ceny idą w górę, my więcej zarabiamy, ale nasza waluta jest gówno warta? (Czyli zarabiamy tak samo, albo i mniej)
Odpisz
16 grudnia 2019, 08:51
Właśnie tak jest w przypadku inflacji.
Odpisz
12 grudnia 2019, 15:51
Odpisz
12 grudnia 2019, 15:44
Czyli po równo
Odpisz