Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar pmb1998

20 czerwca, 12:05

Nauczycielka polskiego w liceum nieraz powtarzała nam, że gry komputerowe to jak najbardziej teksty kultury i jak najbardziej można się do nich odwoływać w rozprawce. Toteż zrobiłem na maturze, gdzie odwołałem się między innymi do Ace Attorney. Zaliczyłem bez większych problemów, bodaj osiemdziesiąt parę procent.

Avatar Dark_Dante

19 czerwca, 16:45

A co w tym złego? Argument, to argument. Jeśli wywód poprawny, to bez znaczenia, czy przedstawiam "Ostatnią wieczerzę", czy zdjęcia swojego klocka sprzed dwóch dni.

Avatar korobov

20 czerwca, 10:24

@Dark_Dante: Tak, pamiętam, jak na teście gimnazjanym obroniłem się z polskiego używając komiksów z Asterixem. 91%.

Avatar xXkuba22Xx

20 czerwca, 02:51

ku*wa moglem się odwołać do "PornHub Games Featurette: S01E03 - All Girls Orgy 2 " a nie do pana tadeusza

Avatar Jurekis_

19 czerwca, 22:52

Suko proszę. W 1 rozprawcę obroniłem się Shrekiem. W następnej, Anakinem Skywalkerem

Avatar Jurekis_

19 czerwca, 23:00

@Jurekis_: Hipoteza: czy miłość może być występkiem. Argument za tym, że miłość jest dobrym uczuciem (kontrargument do tezy, potrzebny w hipotezie)
"moim następnym agrumentem, będzie tytułowy bohater filmu animowanego "Shrek". Opowiada historię monstra, które samotnie zamieszkuje bagno, terroryzując okolicznych mieszkańców, oraz wzbudzając strach z pogardą w sercach innych. Jest on egoistyczny i samotny, mimo iż mu to nie przeszkadza. Jednak zmienia się to, gdy poznaję Królewnę Fionę. Arystokracja, mimo wysokiego urodzenia widzi w Nim więcej, niż zwykłą kreaturę. Rozmawia z nim otwarcie i na równi. Pyta się o Jego uczucia i rzeczywiście troszczy o niego. Rozpala to w sercu ogra romantyczne uczucie i ostatecznie, resocjalizuje potwora czyniąc z niego osobę przyjacielską i miłą. Jest to jawny przykład, jak miłość przyczyniła się do polepszenia sytuacji."
Dostałem 5

Avatar Aoi_Edelstain

19 czerwca, 21:51

Ja pamiętam jak na rozprawce z polaka odwołałam się do Wiedźmina i Gwiezdnych Wojen, podczas gdy inni odwoływali się do lektur szkolnych. Mina nauczycielki podczas oddawania mi rozprawki mówiła jedno: gdyby nie pisało "teksty kultury" dałabym ci jeden.

Avatar dominichouse

19 czerwca, 21:32

Prawidłowo!

Avatar niggiddu

19 czerwca, 18:39

Tekst kultury to tekst kultury!

Avatar Raskan

19 czerwca, 17:02

Pisząc pierwszą rozprawkę z angielskiego zdałem sobie sprawę jak głupie są rozprawki z polskiego.W przypadku angielskiego musisz rozważyć jakiś realny problem(mieszkanie w mieście czy na wsi, opłacalność wyjazdu za granicę itd) i musisz użyć do tego argumentów typu statystyki, własne doświadczenia, opinie i przeżycia innych osób itd.W polskiej wersjj masz do rozważenia jakiś filozoficzny problem,gdzie argumentu czerpiesz z lektur i tekstów kultury.Oznacza to że możesz nie mieć racji w swoich przekonaniach,ale użyjesz przykładów które to popierają i wychodzi na to że masz rację

Avatar Eryk0201

19 czerwca, 17:46

@Raskan: I w ten sposób na rozprawce z angielskiego można napisać każdą głupotę, a rozprawki z polskiego mają za zadanie nauczyć cię interpretować tekst. Bo to nie są twoje przekonania, tylko wyciąganie wniosków ze źródeł.

Avatar Denominativus

19 czerwca, 18:04

@Raskan: Podbijam. Wypracowanie z historii: Możesz mieć rację, ale jeśli twoja opinia jest inna od tej należącej osoby która cię uczy to i tak oblejesz

Avatar PolishBox

19 czerwca, 16:51

Moi znajomi powoływali się na JoJo i Wiedźmina głównie

Avatar Meanpolishinsect

19 czerwca, 16:28

W mojej klasie niektóre osoby planowały odwołać się do tekstów piosenek Zenka Martyniuka żeby napsuć krwi polonistom

Avatar Artrack

19 czerwca, 16:28

no cóż, łatwiej interpretować to co się lubi, a nie to co ci każą, jeśli przeczytasz lekturę bo ci każą, to ona tylko wpadnie i wypadnie, a film, inna książka czy nawet piosenka utkwi w pamięci i zainteresuje osobę, to na prawdę da więcej

Avatar Timix

19 czerwca, 16:08

Mój kolega użył przykład z Rancza

Avatar
Kazzy

18 czerwca, 11:07

No i kozak imo niektóre filmy mają lepsze przesłanie niż wierszyki o dupie marynie, którym poloniści przypisują "kunsztowność" na siłę

Avatar Gryficowa

18 czerwca, 14:44

Nawet kreskówki i piosenki mają większa wartość

Avatar Marowak12

Edytowano - 18 czerwca, 11:09

Dlatego z tego co wiem osoby z nowej podstawy programowej nie będą mogły odnosić się do tekstów kultury

Avatar Tigerfall

18 czerwca, 11:25

@Marowak12: jeśli ktoś umie w argumentacji odnieść się do jakiejś kreskówki w sensowny sposób, to znaczy, że naprawdę jest serio inteligentnym człowiekiem, umie myśleć logicznie i wyciągać wnioski. A lektury to każdy ma obowiązek znać i jest uczony szablonów ich interpretacji. To jest wtedy klepanie formułek.

Avatar Krowochochla

18 czerwca, 11:29

@Tigerfall: Ale ciężko zweryfikować prawdziwość takiej argumentacji, bo ktoś może odnosić się do czegoś niszowego i chociaż ma rację, to nikt nie ma ochoty oglądać np. 30 odcinkowego serialu żeby zobaczyć czy taki przykład jest do zaliczenia. Czyta się lektury wielowątkowe/złożone, żeby można było je kreatywnie dopasować do tematu.

Avatar Tigerfall

18 czerwca, 11:32

@Krowochochla: może i prościej potem komisji, ale też jeśli ktoś nawet zmyśli coś na poczekaniu, to dopiero jest spryt i kreatywność. A wiem, po co są lektury. Jednak możliwość odwołania się do dowolnego tekstu kultury moim zdaniem lepiej pobudza myślenie, bo lektur to gdzieś 90% nauczycieli narzuca konkretną, ścisłą interpretację.

Avatar Krowochochla

18 czerwca, 11:35

@Tigerfall: Też wolę teksty kultury niż tylko lektury; ale niestety czasami sprawdzenie każdego przykładu jest nie do zrealizowania i nie zdziwiłabym się, gdyby to zmienili. Ja osobiście też korzystam z jakichś filmów/książek, ale staram się używać takich popularniejszych, żeby nie ryzykować xd

Avatar Gryficowa

18 czerwca, 14:43

@Tigerfall: Ja znając masę tworów (W tym kreskówki i piosenki) i potrafię opisać to co one pokazują, a tu nagle ktoś mówi, że nie mogę dać z nich argumentów, bo się nie liczą
Jaki jest sens życia? Tylko kreskówki i piosenki mnie przez życie prowadzą

Avatar Gryficowa

18 czerwca, 14:42

Nareszcie

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Przynajmniej starzy się nie przyczepią

No... prawie dobrze

Jak śmiesz używać moich własnych zaklęć przeciwko mnie

Pyszności

Doczekaliśmy się

Tak było

Zagadka rozwiązana

Kultowy tekst

Nie bój się

Którą żeś znowu wychędożył?!

Poproszę obywatelstwo

Miła gadzina

Moje rodzeństwo by się ze mnie śmiało

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka

Na górze róże
Na dole nic nowego