Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.
Bill Gates chce podpiąć pod ciebie przełącznik nożny
Kolejny dzień jeb... po polskiej reprezentacji
Based
Omg, kotek!
Aquaman: Geneza
Pozdrawiamy babcię Jolę :)
Zobacz więcej popularnych memów
Komentarze
Odśwież22 października 2022, 16:23
W sumie słusznie porównała męża wymuszającego na żonie przestrzegania swoich przesądów do bycia r*chanym w dupę
Odpisz
22 października 2022, 18:24
@przemek1ni: Ciekawostka, w Azji ludki noszą krzyżyk bo stanowi dla nich walor estetyczny. Niektórzy to nawet nie wiedzą co to jest, ale ładne xD
Poza tym, nigdzie nie jest napisane że na niej to wymusza. Może nosi dla świętego spokoju albo chce mu zrobić przyjemność, też bym machnęła ręką jakby mnie ktoś usilnie i długo namawiał na coś niezbyt szkodliwego jak noszenie biżuterii. Znowu dawanie w dupę to przesada xD
Odpisz
22 października 2022, 19:07
@Monnx: Post stwierdza, że mąż KAZAŁ kupić swojej żonie krzyżyk. Jego żona jest niewierząca, on najprawdopodobniej o tym wie (jeśli nie wie, to są baaardzo niedobrym małżeństwem), ale i tak KAZAŁ kupić jej przedmiot będący symbolem wiary przez niej niewyznawanej. Jeśli nie miałaby wspomnianego przez ciebie świętego spokoju bez symbolu cudzej religii na ciele, to definitywnie coś jest nie halo, Maria.
Jak to nie jest wymuszanie czegoś na kimś, to nie wiem, co nim jest
Odpisz
22 października 2022, 21:41
@przemek1ni: Zgubisz coś od drugiej osoby i ta nagle stwierdza "lel, nic się nie stało kochanie, nie musisz mnie przepraszać" ani nic? Nope, tak zazwyczaj się nie zdarza.
Poza tym, jeśli to ateista to co mu szkodzi nosić dla samej estetyki i zadowolenia drugiej osoby?
Jak wspomniałam, niektóre kręgi nawet nie są świadome co to przedstawia no ale ładne.
Z przykrością stwierdzam że dostaniesz minusa
Odpisz
22 października 2022, 23:10
@Monnx: Po co ci przykro, że się ze mną nie zgadzasz?
Tak czy siak,
Twój argument 1: Są kręgi kulturowe, gdzie niektórzy ludzie nie rozumieją, czego symbolem może być krzyżyk.
No zajebiście, kobieta w poście o zgubionym krzyżyku przytacza słowa "prawosławny" i "katolicki", czyli jest świadoma nie tylko istnienia chrześcijaństwa, ale także istnienia więcej niż jednego odłamu, do tego stwierdza, że na etapie pisania posta jest świadoma różnicy między wyglądem tradycyjnego krzyża prawosłąwnego i katolickiego. Muszę też dodawać, że jeśli mąż każe nosić jej krzyż, to prawdopodobnie jest religijny, więc wzięli kościelny ślub lub wystawiał ją na kościelne lore w inny sposób? Bo jakoś nie wierzę, że na KAZANIU noszenia komuś krzyża się kończy. Dodatkowo, jeśli te posty nie są tłumaczone na polski, a są polskie oryginalnie, to baaaardzo prawdopodobnie autorka posta przez lata mieszkała w Polsce, a tutaj bardzo trudno jest się nie dowiedzieć o pewnych okołochrześcijańskich sprawach.
Także no nie, ta kobieta wie, z czym jest noszenie krzyża związane, nawet jeśli nie jest mistrzem teologii.
Twój argument 2: Gubienie prezentów nie jest fajne.
Zgadzam się z tobą, że gubienie prezentów od kogoś może być nieprzyjemne. To prawda. Ale czy gdybyś dała komuś prezent, a ten ktoś go po jakimś czasie gubi, czy KAZAŁABYŚ mu kupić sobie drugi taki?
Tak czy siak, ten post nie stwierdza, że ten krzyżyk był prezentem, czy pierwszy krzyżyk żona też musiała sama sobie kupić, więc ten argument tak czy inaczej nie ma podstawy.
Twój argument 3: Co ateistce szkodzi nosić krzyż?
Absolutnie nic, ale ja nie krytykowałem noszenia przez nią krzyża, tylko tego, że pozwala na to, aby ktoś inny decydował o tym, że będzie ona nosiła symbol religii, światopoglądu, których nie podziela. Byłbym tak samo krytyczny, gdyby się zgadzała na noszenie mycki, hidżabu, czy jakichkolwiek dewocjonaliów albo w ogóle robienia tak naprawdę czegokolwiek tylko po to, aby zadowolić swojego męża, bo zostało jej tak KAZANE. Jednorazowe pomniejsze działanie niezgodne ze swoimi poglądami tworzy precedens i podstawę do tego, aby mąż jej KAZAŁ robić inne większe rzeczy z jej przekonaniami niezgodne. Popularna taktyka manipulacyjna przez niektórych używana nieświadomie.
A to, co w ten sposób czyniąc się traci, niżej bardzo ładnie Kufel napisał
Odpisz
23 października 2022, 15:29
@Monnx: Racja, może chcę mu zrobić tym przyjemność. Mój chłopak dla przykładu obchodzi ze mną szabat, a jest niewierzący. To bardzo urocze w związkach ><
Odpisz
Edytowano - 24 października 2022, 14:52
@Miriam2137: A tymczasem moi znajomi namawiali mnie do zjedzenia mięsa w piątek. Są dwa rodzaje ludzi :/
Odpisz
1 listopada 2022, 16:59
@przemek1ni: Zastanawia mnie tylko, dlaczego użyłeś słowa "przesądów".
Odpisz
2 listopada 2022, 08:20
@Baturaj: Pasuje mi do obu definicji na PWN
Odpisz
2 listopada 2022, 10:17
@przemek1ni: Tak? Szczególnie do drugiej?
Przecież nie wiesz, dlaczego mąż każe jej nosić ten krzyżyk, więc skąd wnioskujesz, że jego przekonanie w tym temacie jest błędne? Nie znasz jego myślenia.
Odpisz
2 listopada 2022, 12:29
@Baturaj: Nie wierzę, że narzucanie innej osobie symbolu swojej religii może w jakimkolwiek przypadku być niebłędne
Odpisz
Edytowano - 2 listopada 2022, 15:49
@przemek1ni: Czekaj, w tym momencie robisz zapętlenie, rekurencję. Bo na początku powiedziałeś, że mąż wymusza na żonie przestrzeganie błędnych przekonań, a teraz mówisz, że samo wymuszanie jest błędne. Zdecyduj się, proszę ;)
Bo teraz mówimy o Twojej pierwszej wiadomości, w której napisałeś "wymuszającego na żonie przestrzegania swoich przesądów", czyli pod słowem "przesądy" nie miałeś wcale na myśli samego wymuszania, tylko już samo noszenie krzyżyka przez swoją żonę. A co do tego przecież nie znasz jego myśli i nie wiesz, czy są one błędne.
Odpisz
2 listopada 2022, 17:44
@Baturaj: Czyli co źle zrobiłem, bo tak to napisałeś, że nie wiem czy się z tobą zgadzam, czy nie zgadzam?
Odpisz
Edytowano - 3 listopada 2022, 09:46
@przemek1ni: No piszesz niespójnie. W pierwszej wiadomości napisałeś, że mąż wymusza na żonie przestrzegania błędnych przekonań, a kiedy spytałem, dlaczego uważasz, że te przekonania są błędne, powiedziałeś, że dlatego, że on na niej coś wymusza.
Nie widzisz tu błędnego koła?
Odpisz
4 listopada 2022, 19:08
@Baturaj: Brzmi legitnie, jeśli czyjeś przekonania prowadzą go do tego, że robi na innych wymuszenia w stylu z posta, to są to definitywnie przekonania niedobre
Odpisz
4 listopada 2022, 19:24
@przemek1ni: Ale to wymuszanie już zawarłeś w innej części zdania. Więc według tego co mówisz, niepotrzebnie użyłeś potem słowa "przesądów", bo nie wiesz, czy jego myśli to przesądy.
Dobra, nieważne.
Pozdrawiam i miłego dnia, Przemek ;)
Odpisz
22 października 2022, 12:55
Mąż daje swojej niewierzącej żonie ochronę przed złem to tak jakby osłaniać polem siłowym kogoś, kto nie wierzy w magnetyzm i elektrostatykę
Odpisz
22 października 2022, 16:17
@IkarAviator: Tso?
Odpisz
Edytowano - 22 października 2022, 16:17
@IkarAviator: Bałwochwalca. Krzyżyk na szyi sam w sobie nie ma żadnej mocy.
Odpisz
22 października 2022, 16:18
@IkarAviator: nie wiem na jakiej zasadzie by to pole siłowe miało działać, ale magnetyzm ma w dupie twoją opinię na jego temat, więc nie widzę problemu.
Odpisz
22 października 2022, 16:22
@WielkiSpod: myślę, że ma siłę miłości jej męża, który ma nadzieję, że ważna dla niego osoba kiedyś się nawróci
Odpisz
Edytowano - 22 października 2022, 18:50
@IkarAviator: W takim razie źle używa krzyżyka, bo to czy ktoś go nosi czy nie, nie znaczy że magicznie przejdzie na chrześcijaństwo. Krzyżyk jest świadectwem wiary, którego ona nie chce dawać, bo nie wierzy. Samo noszenie bez wiary to bezsens, a już myślenie że daje jakiś + do wiary to herezja
Odpisz
22 października 2022, 21:43
@Towarzysz777: dlaczego niby nie? sam w sobie krzyżyk może być bardzo eleganckim elementem ubioru. tutaj wręcz przeciwnie, ateiści jak najbardziej mogliby to spokojnie nosić, jeśli by oddzielić sam przedmiot od symboliki. a skoro są niewierzący to tym bardziej mogą to nosić ze względów estetycznych. no i ponadto to dla nich nic nie znaczy, więc również dlatego
Odpisz
22 października 2022, 22:55
@Monnx: Tu nie chodzi o to co Ty sobie myślisz o tym co nosisz, tylko co inni myślą, czyli typowe "co sobą reprezentujesz" i jakie jest krzyżyka zadanie.
Zadaniem krzyżyka jest świadectwo wiary.
Zadaniem noża do smarowania masła jest smarowanie masła, więc jeśli go bierzesz do skrzynki będąc elektrykiem, żeby uciąć kilka kabli, to nie dziw się, jeśli ktoś cię uzna za powalonego lub uzna że w pracy smarujesz chleb masłem.
Funkcja krzyżyka NADANA przy jego wytwarzaniu to świadczyć o wierze, każda inna funkcja którą nada właściciel jest odbierana jako zwyczajnie niezgodna z jego przeznaczeniem. Każdy przedmiot jest "do czegoś". Ja mogę nosić noże do smarowania masła jako kolczyki bo mówić że ładnie wyglądają ale czy to jest ich zadanie? Nie. Czy będę dobrze odbierany? Nie. Więc niech nie dziwi, że chrześcijanie się sprzeciwiają noszeniu ich symboli ZMIENIAJĄC ich zastosowanie. Jakby Amerykanin chodził wymalowany we flagach biało czerwonych bo mu tak ładnie według niego, a wcale nie utożsamia się z Polakami, to byłoby to rozsierdzenie, bo używa czegoś wbrew jego zastosowaniu. To nie jest dziwne, trudne czy głupie, tak jest bo to ma sens.
Odpisz
23 października 2022, 02:27
@Towarzysz777: Dobra, przyznaję tu słuszność Towarzyszowi. Po prostu wydaje mi się, że jej mąż chciał jej przez to pobłogosławić
Odpisz
23 października 2022, 14:24
@IkarAviator: w piśmie jasno jest napisane: (wyjścia 20:4)"Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani żadnej podobizny czegokolwiek, co jest w niebie, na ziemi albo w wodzie. 5 Nie wolno ci się im kłaniać ani im służyć, bo ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania"
Odpisz
23 października 2022, 18:14
@cinekk102: Nie służymy krzyżykowi, tylko Bogu, o którym krzyż nam przypomina. Jeśli dokładnie przeczytasz te słowa, to zrozumiesz, że nie można nam sobie robić niczego, co będziemy utożsamiali z bóstwem, bo nie ma innego bóstwa niż Bóg. To taka sama różnica jak kserokopia dokumentu dla siebie, a całkowite podrobienie jakiegoś ważnego dokumentu
Odpisz
23 października 2022, 18:21
@IkarAviator: to tak jakby ktoś zabił ci dziecko np nożem a ty jako symbol zbrodni powiesiłbyś sobie na szyi ten nóż. Poza tym w przesłaniach biblijnych i badaniach z okresu pierwszego wieku wskazują na to że nie używano krzyża do karania przestępców tylko prostego palą wybitego w ziemię jeśli chcemy być tacy dokładni co do symboliki.
Odpisz
23 października 2022, 18:24
@IkarAviator: W klasycznej grece słowo stauròs, oddane w Przekładzie Nowego Świata przez „pal męki”, oznacza przede wszystkim słup, pal lub kół i nic nie przemawia za tym, by pisarze Chrześcijańskich Pism Greckich nazywali nim skrzyżowane kawałki drewna
Odpisz
23 października 2022, 18:26
@cinekk102: Proszę źródło, bo ja mam źródła że Rzymianie używali krzyży do krzyżowania :)
Odpisz
23 października 2022, 18:27
@Towarzysz777: W książce The Non-Christian Cross (Londyn 1896, ss. 23, 24) J. D. Parsons napisał: „W oryginalnej grece licznych pism tworzących Nowy Testament nie ma ani jednego zdania, z którego by nawet pośrednio wynikało, że użyty w wypadku Jezusa stauros był inny niż zwykły stauros, nie mówiąc już o tym, żeby składał się on nie z jednego kawałka drewna, lecz z dwóch, zbitych w formie krzyża .Nasi nauczyciele wyraźnie wprowadzają nas w błąd, gdy w tłumaczeniu greckich dokumentów kościoła na nasz język ojczysty oddają słowo stauros przez ‚krzyż’ i gdy to popierają umieszczaniem w naszych słownikach wyjaśnienia, iż stauros znaczy krzyż, nie informując dokładnie, że za czasów apostolskich nie takie było jego podstawowe znaczenie, że takiego znaczenia nie nabrało ono potem jeszcze przez długi czas, a jeśli w ogóle do tego doszło, to tylko dlatego, iż pomimo braku przekonywających dowodów z jakiegoś względu zakładano, że ten jeden stauros, na którym stracono Jezusa, miał taki szczególny kształt
Odpisz
23 października 2022, 18:46
@cinekk102: Zachęcam do lektury, są odnośniki oraz źródła
Odpisz
23 października 2022, 18:47
@cinekk102: Obawiam się że mogła zostać zastosowana manipulacja odnośnie zwykłego pala by zdyskredytować ważny symbol religijny
Odpisz
23 października 2022, 18:51
@Towarzysz777: tylko pytanie dlaczego apostołowie użyli słowa stauros zamiast greckiego "krzyż"
Odpisz
23 października 2022, 18:59
@cinekk102: Apostołowie znali nieskończone ilości języków, ewangelie mogły być pisane w aramejskim, hebrajskim, greckim, na dodatek dlaczego Rzymianie mieliby używać greckiego Stauros? Rzymianie nazywali to inaczej, może podczas tłumaczenia ewangelii tłumacze nie znaleźli lepszego słowa niż stauros
Odpisz
23 października 2022, 19:03
@cinekk102: Jeszcze jest kwestia tego, że apostołowie NIE PISALI EWANGELII prócz św Jana, gdyż nie potrafili pisać
Stauros również było określeniem krzyża, natomiast na pal było inne określenie, dlaczego więc mieliby w kwestii pala (na dodatek są dowody że pod nogami była belka trzymająca nogi, a ręce miał rozłożone, nie związane za plecami. Nie był to zwykły pal
Odpisz
22 października 2022, 12:00
Katolicki to normalny krzyżyk
Gorzej jakby kupiła patriarchalny
Wtedy byłby cyrk
Odpisz
22 października 2022, 19:10
@Ignisus: Czemu? Patriarchalny ma tylko krótszą belkę powyżej tej zwykłej, która symbolizuje tabliczkę z napisem INRI, więc nie wiem czemu miałby być cyrk
Odpisz
Edytowano - 22 października 2022, 19:25
@abc123def: Ponieważ krzyż patriarchalny jest krzyżem właściwie papieskim, krzyż prawosławny to przekreślony krzyż patriarchalny
Odpisz
22 października 2022, 20:49
@Ignisus: Najgorzej by było gdyby kupiła krzyż celtycki, który występuje tylko i wyłącznie w katolicyzmie rzymskim wśród ludów goidelskich
Odpisz
22 października 2022, 11:51
A co niby brak wiary ma do noszenia krzyżyka?
Odpisz
22 października 2022, 12:00
Np. bycie konsekwentnym, bycie rzetelnym, bycie spójnym między wewnętrznymi przekonaniami a zewnętrznymi objawami woli?
To jest w sumie sytuacja w zasadach podobna do mówiących, że są "wierzący, ale niepraktykujący". No super, no ale no dupa, bo siedzenie okrakiem na palisadzie zawsze jest najgorsze dla krocza siedzącego.
Odpisz
22 października 2022, 13:25
@KufelMleka: Tylko tu widzisz ja se mogę kupić krzyżyk, bo "ale ładny wisiorek", albo nwm, lubię motyw wampirów. W czynności noszenia krzyża nie jest zawarta morywacja robienia tego. Równie dobrze mógłbym to robić, żeby się zastanawiali czemu noszę. Bez różnicy. Nadal będę konsekwentny.
Odpisz
22 października 2022, 13:59
No właśnie symbol krzyża ma bardzo mocne konotacje i znaczenia w naszej kulturze i jest to symbol powszechni kojarzony i powszechnie rozumiany. Nawet jeśli ktoś jednostkowo nie uznaje znaczenia tak rozpowszechnionego symbolu, to nie zmienia znaczeń i sygnatur przez ten znak dawanych.
A w przypadku tego konkretnego symbolu, jest on u nas w całej kulturze i podstawowo znany jako przede wszystkim jako symbol religijny, a w postaci krzyżyka noszonego na szyi jest to jest powszechny znak rozpoznawczy takiej jednej religii.
Więc tak, można to nosić bez żadnej motywacji religijnej, ale nikt kto tak robi i ma cokolwiek rozumu nie powinien się dziwić, że inni ludzie mogą to widzieć jako coś nieprawidłowego, czy to przez brak wspólnego zrozumienia istotnego symbolu, czy przez niechęć do tych, którzy przy rozumieniu symboliki i tak ją przeinaczają, czy przez niechęć do jawnej niespójności, jaką można w tym zobaczyć.
Odpisz
22 października 2022, 11:48
Woman
Odpisz