@damen66: Problemem są związki zawodowe i mafie. Gdyby wojsko pilnowało kopalń, a górnicy pracowali jak należy to nie byłoby takiego syfu.
Zgadnij skąd kupowaliśmy węgiel przez ostatnie lata? Z Rosji.
A dlaczego?
Bo tanio.
A dlaczego było tanio?
Żeby nie wydobywać naszego.
A co się stanie jakby wszystkie kopalnie w Polsce zamknąć?
Rosja mogłaby nas szantażować do woli.
@Smuteczek: trochę się mylisz. Węgiel z Rosji jest po prostu tani dzięki czemu jest konkurencyjny. Dodatkowo jeśli chodzi ci o uzależnienie energetyczne od innych krajów to węgiel nie kupowaliśmy tylko z Rosji ale też innych krajów. Aczkolwiek najwięcej Rosji. Samo to mówi że powoli, etapami powinniśmy zmniejszać udziały węgla w naszym miksie energetycznym.
@damen66: owszem ruski jest tani, ale syfiasty, nasz węgiel jest lepszy, spala się cały i daję więcej ciepła. Jak miałem piec, Polski był tańszy o 250-300 zł
Ta górnik... Górnik zarabia ok. 5-6k brutto, a ostatnio Tauron szukał za minimalną krajową... Magiczne 10-16k to średnia z górą, związkami...
Oczywiście ma 13 i Barbórkę, ale to jest premia jak w innych zakładach, węgla nie dostaje się już za free, tylko kupuję po cenie wydobycia, bez akcyz, podatków, itd.
Komentarze
Odśwież8 grudnia 2023, 10:36
Dlatego dobrze wychodzić z wydobywania z Polski węgla
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:04
@damen66: Problemem są związki zawodowe i mafie. Gdyby wojsko pilnowało kopalń, a górnicy pracowali jak należy to nie byłoby takiego syfu.
Zgadnij skąd kupowaliśmy węgiel przez ostatnie lata? Z Rosji.
A dlaczego?
Bo tanio.
A dlaczego było tanio?
Żeby nie wydobywać naszego.
A co się stanie jakby wszystkie kopalnie w Polsce zamknąć?
Rosja mogłaby nas szantażować do woli.
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:08
@Smuteczek: trochę się mylisz. Węgiel z Rosji jest po prostu tani dzięki czemu jest konkurencyjny. Dodatkowo jeśli chodzi ci o uzależnienie energetyczne od innych krajów to węgiel nie kupowaliśmy tylko z Rosji ale też innych krajów. Aczkolwiek najwięcej Rosji. Samo to mówi że powoli, etapami powinniśmy zmniejszać udziały węgla w naszym miksie energetycznym.
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:14
@damen66: Ale Rosja górowała. A dlaczego był tani? A no dlatego, że celowo zaniżali cenę.
Myślisz, że dlaczego Niemcy mieli tani gaz? Dlatego, że są tacy fajni? Nie. Mieli być całkowicie zależni od Rosji. A wtedy staliby się ich marionetką.
Drugim etapem miało być to, żeby Niemcy stały się hubem przesyłowym gazu, tym samym oddając się Putinowi.
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:50
@Smuteczek: Temat kosztów wydobycia jest bardziej skomplikowany
https://wysokienapiecie.pl/93237-wegiel-najdrozszy-w-historii-a-pgg-brakuje-2-mld-zl/
https://wysokienapiecie.pl/94602-gornictwo-pod-sciana-pgg-tnie-ceny-wegla-o-40/
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:59
@damen66: owszem ruski jest tani, ale syfiasty, nasz węgiel jest lepszy, spala się cały i daję więcej ciepła. Jak miałem piec, Polski był tańszy o 250-300 zł
Odpisz
12 grudnia 2023, 18:52
@Neativ: oj nie. Głównie węgiel z Polski jest bardzo złej jakości dlatego jest nieretowny wlasnie
Odpisz
12 grudnia 2023, 18:54
@Neativ:
Odpisz
12 grudnia 2023, 10:00
Wyciek metanu
Odpisz
11 grudnia 2023, 09:46
Odpisz
7 grudnia 2023, 08:27
J...ć górników
Odpisz
8 grudnia 2023, 10:35
@lubie_frytki_z_ketchupem: nie imo j...c związki górnicze które na siłę utrzymują tego trupa w Polsce. Górnicy wykonują tylko swoją, ciężką, prace
Odpisz
8 grudnia 2023, 15:54
@damen66: j...ć jednych i drugich
Odpisz
8 grudnia 2023, 16:05
@damen66: kto jest w skladzie tych związków?
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:22
I tyle jeśli chodzi o 500+.
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:43
@Tajdeus: teraz jest 34+
Odpisz
Edytowano - 8 grudnia 2023, 14:26
Nieźle, wciąż starczy na chipsy i colę.
Odpisz
8 grudnia 2023, 10:28
> utrzymywanie nierentownych inwestycji z pieniędzy podatników
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:59
@zajenty: to jest strategiczny surowiec aktualnie. Wystarczy by wychodzili na 0
Odpisz
8 grudnia 2023, 11:58
Ta górnik... Górnik zarabia ok. 5-6k brutto, a ostatnio Tauron szukał za minimalną krajową... Magiczne 10-16k to średnia z górą, związkami...
Oczywiście ma 13 i Barbórkę, ale to jest premia jak w innych zakładach, węgla nie dostaje się już za free, tylko kupuję po cenie wydobycia, bez akcyz, podatków, itd.
Odpisz
8 grudnia 2023, 10:53
Niech wypi.....ają
Odpisz
7 grudnia 2023, 08:55
Przynajmniej zrobił coś przeciwko unii
Odpisz
7 grudnia 2023, 08:34
jak nie macie za co jeść to jedzcie te kamienie co wykopaliście
Odpisz