@Waldemir50: jeśli jest daleko można normalnie używać urządzeń elektrycznych
Ale jeśli jest blisko, i pie....nie w piorunochron, to nawet bezpiecznik nie zabezpieczy przed spaleniem urządzeń
Jak w bloku nic się nie stanie ale w domu może spalić niektóre urządzenia
@Egirl: potwierdzam, w bloku jak mieszkałam zawsze tylko komputer się wyłączał a jak się wyprowadziłam domu jednorodzinnego to raz jebło i tyle wystarczyło aby zmarł 😭😭
@Egirl: kilka lat temu, kuzyn wraz z ciotką i wujkiem mieszkali u nas przez jakieś 2 tygodnie, bo piorun przywalił im w dom i pospalał połowę urządzeń elektrycznych w domu, lodówkę, piekarnik itd. Też zawsze wyłączam przed burzą, szkoda kompa.
@Shadow277: u mojego kolegi jak raz pie....nął w jego chatę piorun to prawie całą elektronikę wywaliło więc dla bezpieczeństwa ja też wszystko wyłączam od gniazdka
@Shadow277: Technicznie rzecz biorąc, piorun powstaje w wyniku różnicy potencjałów chmury burzowej a powierzchnią Ziemi. Zwykle ma bardzo wysokie napięcie (momentami sięgające stu milionów woltów) i energię (do pięciuset MJ), przez co elektronika po prostu się przepala z powodu chwilowego podania bardzo wysokiego napięcia elektrycznego.
@Shadow277: nw, jak pie....nął w 2010 piorun w mój dom akurat grałam w icy tower, jedyne co się zepsuło to był termostat. Telewizor, komputer, nic sie nie stało, ojciec twierdzi że piorunochron tak zrobił
Komentarze
Odśwież25 maja 2024, 22:34
Ktoś wyjaśni dlaczego jest ten nawyk wyciągania wtyczek z prądu kiedy jest burza?
Odpisz
25 maja 2024, 22:37
@Shadow277: Mama mi zawsze tłumaczyła, że piorun trzaśnie i zepsuje komputer. Więc mała ja się bała i wyłączała, i tak mi zostało
Odpisz
25 maja 2024, 22:42
@Shadow277: piorun trafi w linie energetyczną i po kompie
Odpisz
25 maja 2024, 23:01
@Lisamix: A to nie jest tak że bezpiecznik chroni przed tego typu zwarciem?
Odpisz
25 maja 2024, 23:06
@Waldemir50: jeśli jest daleko można normalnie używać urządzeń elektrycznych
Ale jeśli jest blisko, i pie....nie w piorunochron, to nawet bezpiecznik nie zabezpieczy przed spaleniem urządzeń
Jak w bloku nic się nie stanie ale w domu może spalić niektóre urządzenia
Odpisz
26 maja 2024, 00:39
@Egirl: potwierdzam, w bloku jak mieszkałam zawsze tylko komputer się wyłączał a jak się wyprowadziłam domu jednorodzinnego to raz jebło i tyle wystarczyło aby zmarł 😭😭
Odpisz
26 maja 2024, 21:12
@Egirl: kilka lat temu, kuzyn wraz z ciotką i wujkiem mieszkali u nas przez jakieś 2 tygodnie, bo piorun przywalił im w dom i pospalał połowę urządzeń elektrycznych w domu, lodówkę, piekarnik itd. Też zawsze wyłączam przed burzą, szkoda kompa.
Odpisz
26 maja 2024, 21:35
@Shadow277: starsi ludzie tak mają, no i jeszcze Janusze oraz Grażynki
Odpisz
26 maja 2024, 21:35
@BencV: mogli zainwestować w piorunochron
Odpisz
26 maja 2024, 23:47
@Shadow277: u mojego kolegi jak raz pie....nął w jego chatę piorun to prawie całą elektronikę wywaliło więc dla bezpieczeństwa ja też wszystko wyłączam od gniazdka
Odpisz
28 maja 2024, 15:41
@Shadow277: Technicznie rzecz biorąc, piorun powstaje w wyniku różnicy potencjałów chmury burzowej a powierzchnią Ziemi. Zwykle ma bardzo wysokie napięcie (momentami sięgające stu milionów woltów) i energię (do pięciuset MJ), przez co elektronika po prostu się przepala z powodu chwilowego podania bardzo wysokiego napięcia elektrycznego.
Odpisz
28 maja 2024, 16:38
@Waldemir50: zwykle tak, ale zdarza się że przejdzie, (ja tak miałem i zatrzymało się na ładowarce od kompa)
Odpisz
30 maja 2024, 14:27
@Shadow277: nw, jak pie....nął w 2010 piorun w mój dom akurat grałam w icy tower, jedyne co się zepsuło to był termostat. Telewizor, komputer, nic sie nie stało, ojciec twierdzi że piorunochron tak zrobił
Odpisz
21 lipca 2025, 09:01
@Lisamix: jak jest burza to aparatury podtrzymującej życie się nie wyłącza, bo pacjent może umrzeć
Odpisz
26 kwietnia 2025, 10:05
tymczasem ja do Janusza: jak jest burza to aparatury podtrzymującej życie się nie wyłącza, bo pacjent może umrzeć, spie....ino mamuta!!!
Odpisz
26 maja 2024, 10:17
Dzwony bijom.
Odpisz