Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Anantashesha

16 czerwca 2024, 22:15

Tymczasem mężczyzna który dostał emeryturę 5 lat później i umarł 20 lat wcześniej:

Avatar TwojMlody

18 czerwca 2024, 07:27

@Anantashesha: Wielki ➕ za konsekwentność w poglądach

Avatar Anantashesha

18 czerwca 2024, 17:39

@TwojMlody: Dziękuję, chyba :)

Avatar Grewest

16 czerwca 2024, 20:52

Wiem że to mem. Ale myślę że warto zaznaczyć.

1. ZUS jest oparty na statystykę. Ktoś żyje krócej niż szacowana długość życia, ktoś żyje dłużej*. ( Więc takie długowieczne jednostki nie są problemem dla zusu. Jak nagle "starsze osoby" umierają <patrz covid> to szacowana długość życia spada i rosną emerytury.

2. Gdyby statystycznie było więcej osób które będą pobierać emeryturę dłużej niż będą pracować, to byłby problem dla finansów publicznych. I to my młodsze osoby bylibyśmy tym poszkodowane.

3. Osoby starsze które czują się świetne, to dobra wiadomość dla ZUSu. Takim osobom ZUS wypłaca tylko emeryturę. A nie emeryturę + dodatek dla osób niesamodzielnych.

*Dzięki temu możesz mieć dożywotnią emeryturę z ZUSu

Avatar Lord_Endless

17 czerwca 2024, 04:05

@Grewest: Czyli w punkcie 1. osoby, które idą na emeryturę po pandemii mają wyższą emeryturę niż przed pandemią.
W punkcie 2, jak dobrze rozumiem, zbyt duża ilość osób pobierających emeryturę jest fatalna dla państwa, bo państwo będzie musiało więcej pieniędzy wyłożyć na emerytury. I to potem przekłada się na młodych, bo będą musieli więcej pieniędzy przeznaczyć na ZUS.

Avatar Grewest

Edytowano - 17 czerwca 2024, 18:40

@Lord_Endless: 1. Tak, ale już wraca do normy
osobie 60letniej w 2019 roku zus zakładał że pożyje jeszcze 262,2 miesięcy
https://www.infor.pl/wskazniki/glowny-urzad-statystyczny/187,3304,Tablica-sredniego-dalszego-trwania-zycia-kobiet-i-mezczyzn.html
W 2021 ZUS zakładał że ta osoba pożyje jeszcze 247,7 miesięcy
https://www.monitorpolski.gov.pl/M2021000030701.pdf
Obecnie ZUS zakłada że 60letnia osoba pożyje jeszcze 264,2
https://www.monitorpolski.gov.pl/M2024000023401.pdf

jakbyś chciał coś więcej poczytać o tych danych to co jakiś czas GUS robi takie fajniejsze PDFy
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2022-roku,2,17.html

2. W skrócie "tak". Rozszerzając to dodam że O ile zwykłe emerytury uwzględniają sumę składek i szacowaną długość życia. Więc teoretycznie system jest odporny na scenariusz że ludzie żyją dłużej niż pracują.

Ale w praktyce istnieje emerytura minimalna, którą się dostanie po osiągnięciu wieku emerytalnego*. Aby ją dostać należy mieć 20lat stażu pracy jak się jest kobietą i 25 lat stażu pracy jak się jest mężczyzną. Ale do "stażu pracy" można wliczyć takie rzeczy jak studia, opieka nad dzieckiem chorobowe. Ale okres "bezskładkowy" nie może stanowić więcej niż 1/3 w "stażu pracy".

Jak widzisz mamy miejscami strasznego potworka :p
Jakbyś miał jakieś pytania do odpowiem.

Avatar Cymbal

14 czerwca 2024, 21:03

130 - spotyka się z uczniami z 1980 na chodniku

Avatar Leszy

14 czerwca 2024, 20:24

Panie Tomaszu Hajto robota jest

Avatar JaJestemZWami

14 czerwca 2024, 19:49

Byo

Avatar kaczka_jest_fajna

16 czerwca 2024, 19:50

@JaJestemZWami: ok👍

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Avatar LOLActiv
Dodane przez: LOLActiv

Za każdym jejanym razem

Nie, nie może być

Najgorzej

To scam

Nauczyciel i jedynkowy uczeń

Tymi rudymi kurduplami da się obsadzić artylerię

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka