@MasloPolskie: Właśnie nie. Magnetar jest gwiazdą neutronową wolnorotującą której okresy obrotów wahają się od kilku do kilkunastu sekund. Natomiast pulsar ma te okresy obrotów od kilku milisekund do kilku sekund. Najszybsze potrafią osiągać 700 obrotów na sekundę. Dodatkowo magnetar ma tak ciasno upakowaną materię że łyżeczka materii ważyłaby na ziemi kilka miliardów ton
@MasloPolskie: Ok ok ok. Obaj macie trochę racji i trochę nie. Zarówno pulsar, jak i magnetar to gwiazdy neutronowe, cholernie gęste obiekty. Pierwszy rotuje bardzo szybko (nawet z okresem kilku ms) i emituje promieniowanie radiowe, ze względu na to że jego pole magnetyczne porywa elektrony z powierzchni i przyspiesza je do prędkości relatywistycznych, stąd dżety radiowe z biegunów. Magnetary, z racji potężnego pola magnetycznego, emitują krótkofalowe promieniowanie (elektrony są przyspieszane jeszcze bardziej gwałtownie).
Komentarze
Odśwież26 października 2024, 16:03
dosłownie ja
a dla tych co są zainteresowani to magnetar kręci się w cholerę szybko, zwykły pulsar wolniej (czy coś w tym stylu pozdrawiam)
Odpisz
30 października 2024, 17:11
@MasloPolskie: Właśnie nie. Magnetar jest gwiazdą neutronową wolnorotującą której okresy obrotów wahają się od kilku do kilkunastu sekund. Natomiast pulsar ma te okresy obrotów od kilku milisekund do kilku sekund. Najszybsze potrafią osiągać 700 obrotów na sekundę. Dodatkowo magnetar ma tak ciasno upakowaną materię że łyżeczka materii ważyłaby na ziemi kilka miliardów ton
Odpisz
30 października 2024, 17:53
@Witciu: właśnie czułem, że źle coś zapamiętałem, dziękuję za poprawę i przepraszam za sianie dezinformacji
Odpisz
30 października 2024, 18:07
@MasloPolskie: Nie szkodzi. Mi to już imponuje że ktoś ma chociaż pojęcie o astronomii.
Odpisz
30 października 2024, 19:24
@MasloPolskie: Ok ok ok. Obaj macie trochę racji i trochę nie. Zarówno pulsar, jak i magnetar to gwiazdy neutronowe, cholernie gęste obiekty. Pierwszy rotuje bardzo szybko (nawet z okresem kilku ms) i emituje promieniowanie radiowe, ze względu na to że jego pole magnetyczne porywa elektrony z powierzchni i przyspiesza je do prędkości relatywistycznych, stąd dżety radiowe z biegunów. Magnetary, z racji potężnego pola magnetycznego, emitują krótkofalowe promieniowanie (elektrony są przyspieszane jeszcze bardziej gwałtownie).
Odpisz
30 października 2024, 19:37
@cristofer7: Po prostu rozwinąłeś moją myśl
Odpisz
26 października 2024, 11:57
Idź sprawdź, może ją czarna dziura pochłonęła.
Odpisz
26 października 2024, 12:04
@Lintu:
Może poszła by poszukać o gwiazdach kwarkowych?
Odpisz
30 października 2024, 15:28
@Lintu: gdyby ją pochłonęła, jak ma to sprawdzić? Z jego perspektywy wciąż zbliża się do horyzontu zdarzeń
Odpisz
26 października 2024, 12:24
Dzięki opie za mema, miałem co czytać do śniadania
Odpisz