Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Hiholatek

5 stycznia 2025, 21:05

Jako reprezentatka chamu i prostactwa, nie czaję ;(

Avatar nightmare_fredbear

Edytowano - 5 stycznia 2025, 22:24

@Hiholatek: więc tak:

Vibrato polega na delikatnym i regularnym zmienianiu wysokości dźwięku tak, by zmiana była mniejsza niż półton względem granej nuty

U instrumentów dętych wysokość zależy od ciśnienia wydmuchiwanego powietrza lub siły nacisku warg na ustnik lub stroik, dzięki temu muzyk może bardzo precyzyjnie modulować wysokość dźwięku

U instrumentów strunowych wysokość dźwięku zależy od długości struny i jej naciągu. U fortepianu i u klawesynu struny są rozpięte na ramie i każdy dźwięk ma przypisane sobie struny, które następnie uderza młotek (w fortepianie i pianinie) lub szarpie skoczek (w klawesynie). Przez to muzyk nie ma bezpośredniej kontroli nad wysokością struny podczas gry na tych instrumentach

U pozostałych instrumentów strunowych muzyk albo uciska strunę zmieniając jej długość (np. gitara, altówka, mandolina), albo po prostu ma bezpośrednio do niej dostęp (np. harfa), przez co może lekko skracać ich długość (chociaż nie jest to tak proste jak u instrumentów posiadających gryf)

W instrumentach perkusyjnych (np. marimba, wibrafon, czelesta), płytek, które są źródłem dźwięku, nie da się skrócić ani mocniej nacisnąć, więc u nich vibrato nie jest możliwe

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc

Avatar Hiholatek

5 stycznia 2025, 22:37

@nightmare_fredbear: Chyba tak, bo po przeczytaniu twojego komentarza, zrozumiałam mema :) Dziękuję, muzyka to nie moja liga (Nawet rzadko kiedy słucham muzyki) ale nie mogę przejśc obojętnie w momencie w którym, ktoś się tak wysilił by wyjaśnić mi coś.

Avatar
Konto usunięte

6 stycznia 2025, 01:36

@nightmare_fredbear: na gitarze zmiana wysokości dźwięku polega nie na docisku, a na rozciąganiu. Na innych nie wiem, ale podejrzewam że podobnie

Avatar nightmare_fredbear

6 stycznia 2025, 01:47

dociskasz strunę do podstrunnicy przecież

chyba, że się mylę, to nie wiem

Avatar
Konto usunięte

6 stycznia 2025, 01:55

@nightmare_fredbear: to po to, żeby wydobyć konkretny dźwięk, natomiast jeśli chodzi o vibrato to już inna technika

Avatar nightmare_fredbear

6 stycznia 2025, 02:03

ach, dobra

No to są dwie techniki, ze strunami nylonowymi palcami ruszasz góra dół, a ze stalowymi na boki, jeżeli dobrze pamiętam

Avatar
Konto usunięte

3 września 2025, 19:26

@nightmare_fredbear: Nope. W obu przypadkach można korzystać z obu technik. Zresztą ruszanie na boki to tak naprawdę zakamuflowane ruszanie góra dół bo opiera sie na tym że jak będziesz ruszać struną szybko na boki to będą lekkie przesunięcia w górę i w dół które generują vibratto. Generalnie na nylonowych strunach częściej spotkasz ruszanie na boki, ponieważ te struny nie zmieniają znacząco dźwięku przy wyginaniu. Na gitarach elektrycznych i ogólnie tych ze stalowym strunami częstsze będzie wyginanie struny w górę i w dół, nie tylko dla efektu vibratto, ale także po prostu żeby podwyższyć dźwięk (tzw bend)

Avatar nightmare_fredbear

4 września 2025, 10:46

no niezły refleks XD

Avatar
Konto usunięte

4 września 2025, 14:56

@nightmare_fredbear: Czas reakcji to mam elastyczny

Avatar Ignisus

5 stycznia 2025, 14:30

Jako chórzysta też się śmieję

Avatar polishplayer21

6 stycznia 2025, 20:01

@Ignisus: Czy twoje vibratto brzmi tak samo jak Hugh Jackmana w Les Miserables ("Bring him home" dokładnie)?

Avatar Ignisus

6 stycznia 2025, 21:16

@polishplayer21: nie, nie aż takie

Avatar polishplayer21

6 stycznia 2025, 21:16

@Ignisus: To dobrze
Albo źle
Aż tak się nie znam

Avatar Ignisus

6 stycznia 2025, 21:20

@polishplayer21: puściłem to na 0.25, pomocy

Avatar polishplayer21

6 stycznia 2025, 21:32

@Ignisus: Sam się prosiłeś. Wiedzieć że to nietrenowany śpiewak i puścić wolniej.

Ale by nie było, wersja filmowa jest najlepszym sposobem, by rozpocząć oglądanie tego musicalu, gdyż pokazuje historię w miarę ciekawy sposób. A gdy się 2012 spodoba, to warto oglądnąć 10th anniversary edition dla piękna głosowego, że tak to ujmę

Avatar Jadeja

5 stycznia 2025, 22:02

Takie pokrętło na auto-tune jest stąd kojarzę.

Avatar IkarAviator

5 stycznia 2025, 14:56

a.k.a. Kiedy trzeba trzymać jedną nutkę jakby się trzęsła, a ty próbując to zrobić musiałbyś dostać parkinsona i wyszłoby wciśnięcie tej samej nutki wiele razy

Avatar Ronan

5 stycznia 2025, 14:27

W górę bo sztuka

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Chciał tylko pomóc

Zróbcie tak, gorzej i tak nie będzie

Trzykrotny T

Dobrze czasem się oderwać

Nigdy na to nie wpadną

Ostry ten sędzia

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka