@Oliwier256: To, że ludzie używają jej w nieetyczny sposób, to nie znaczy, że ta technologia jest nic nie warta - wręcz przeciwnie. To generatory, które w coraz bardziej zadowalający sposób sklejają intelektualny dorobek ludzkości i zwiastują nowy etap funkcjonowania - jak internet 30 lat temu.
Wrzuciłam do jednego czatu AI moją poezję, a ten uraczył mnie dość dobą interpretacją. Dla mnie to było wartościowe przeżycie. Gdy wiersz czyta człowiek, liczę, że przefiltruje go przez osobiste doświadczenie i emocje. Oczekuję, że to, co miałam na myśli ja ustąpi miejsca temu, co ma na myśli czytelnik. Gdy wiersz "czyta" maszyna, liczę na to, że zbierze do kupy dorobek ludzkości i odgadnie "co autor miał na myśli".
Moje pytanie brzmi w tym wypadku co konkretnie zyskujesz w ten sposób? Nie wiem jak ty, ale gdy ja piszę wiersz moim ostatecznym celem jest wywołanie u czytelnika przemyśleń, chęć wzbudzenia emocji. Tak żeby to co napisałem zapadło mu w pamięć, może nawet zmieniło go w jakiś sposób. AI nie zrobi z tych rzeczy nic. Weźmie tylko wiersz, zbierze wszystkie możliwe symbole jakie w nim zawarłem jak garstkę patyków i w sekundę wypluje matematycznie najlepszą odpowiedź. Żadnych przemyśleń, żadnych zmian, żadnych emocji, żadnego celu. To właśnie ta redukcja sztuki do gry w "połącz kropki" wywołuje u mnie taki niesmak.
"moim ostatecznym celem jest wywołanie u czytelnika przemyśleń, chęć wzbudzenia emocji. Tak żeby to co napisałem zapadło mu w pamięć, może nawet zmieniło go w jakiś sposób. AI nie zrobi z tych rzeczy nic"
"Gdy wiersz czyta człowiek, liczę, że przefiltruje go przez osobiste doświadczenie i emocje. Oczekuję, że to, co miałam na myśli ja ustąpi miejsca temu, co ma na myśli czytelnik."
Myślę, że mamy podobne pragnienia, przedstawiając swoje dzieła ludziom.
Tylko że wiesz, jak wyślę ten mój wiersz czatowi, to nadal go mogę wysyłać ludziom. Nie muszę wybierać miedzy wysyłaniem wiersza do ludzi, a wysyłaniem go do sprytnie zaprogramowanego generatora tekstu. Jest to po prostu coś całkiem innego. Sprawdzałam sobie, jakie wnioski maszyna posiadająca dostęp do wszelkich opublikowanych tekstów wyciągnie z tekstu, którego wcześniej nie znała. Jest to dla mnie fascynujące, że ten algorytm wypluwa takie wnioski, jakie wypluwa.
Pomijając moralność takiego brania, to AI obrazki mógłbym porównać do jakieś odżywczej papki. Jadalne, kolorowe i nawet do przełknięcia, ale brakuje całego bogactwa odczuć przy spożywaniu czy wyglądu. To poprostu masz zjeść a potem wrócić do pracy
Komentarze
Odśwież1 kwietnia 2025, 21:17
Te obrazki są słabe.
I AI nigdy nie zastąpi prawdziwych artystów
Odpisz
7 kwietnia 2025, 05:46
@Oliwier256: Obawiam się, że czeka Cię zdziwienie w przyszłości. Teraz ta technologia raczkuje, ale za jakiś czas może się mocno usprawnić.
Odpisz
7 kwietnia 2025, 06:28
I tak AI to nic nie warte gówno
Odpisz
Edytowano - 7 kwietnia 2025, 07:16
@Oliwier256: To, że ludzie używają jej w nieetyczny sposób, to nie znaczy, że ta technologia jest nic nie warta - wręcz przeciwnie. To generatory, które w coraz bardziej zadowalający sposób sklejają intelektualny dorobek ludzkości i zwiastują nowy etap funkcjonowania - jak internet 30 lat temu.
Wrzuciłam do jednego czatu AI moją poezję, a ten uraczył mnie dość dobą interpretacją. Dla mnie to było wartościowe przeżycie. Gdy wiersz czyta człowiek, liczę, że przefiltruje go przez osobiste doświadczenie i emocje. Oczekuję, że to, co miałam na myśli ja ustąpi miejsca temu, co ma na myśli czytelnik. Gdy wiersz "czyta" maszyna, liczę na to, że zbierze do kupy dorobek ludzkości i odgadnie "co autor miał na myśli".
Odpisz
7 kwietnia 2025, 11:09
Moje pytanie brzmi w tym wypadku co konkretnie zyskujesz w ten sposób? Nie wiem jak ty, ale gdy ja piszę wiersz moim ostatecznym celem jest wywołanie u czytelnika przemyśleń, chęć wzbudzenia emocji. Tak żeby to co napisałem zapadło mu w pamięć, może nawet zmieniło go w jakiś sposób. AI nie zrobi z tych rzeczy nic. Weźmie tylko wiersz, zbierze wszystkie możliwe symbole jakie w nim zawarłem jak garstkę patyków i w sekundę wypluje matematycznie najlepszą odpowiedź. Żadnych przemyśleń, żadnych zmian, żadnych emocji, żadnego celu. To właśnie ta redukcja sztuki do gry w "połącz kropki" wywołuje u mnie taki niesmak.
Odpisz
7 kwietnia 2025, 13:01
@Oliwier256: Ludzie mają z Ai śmieszne obrazki. Firmy pieniądze. Wygląda na to że jednak coś to warte jest
Odpisz
7 kwietnia 2025, 16:17
"moim ostatecznym celem jest wywołanie u czytelnika przemyśleń, chęć wzbudzenia emocji. Tak żeby to co napisałem zapadło mu w pamięć, może nawet zmieniło go w jakiś sposób. AI nie zrobi z tych rzeczy nic"
"Gdy wiersz czyta człowiek, liczę, że przefiltruje go przez osobiste doświadczenie i emocje. Oczekuję, że to, co miałam na myśli ja ustąpi miejsca temu, co ma na myśli czytelnik."
Myślę, że mamy podobne pragnienia, przedstawiając swoje dzieła ludziom.
Tylko że wiesz, jak wyślę ten mój wiersz czatowi, to nadal go mogę wysyłać ludziom. Nie muszę wybierać miedzy wysyłaniem wiersza do ludzi, a wysyłaniem go do sprytnie zaprogramowanego generatora tekstu. Jest to po prostu coś całkiem innego. Sprawdzałam sobie, jakie wnioski maszyna posiadająca dostęp do wszelkich opublikowanych tekstów wyciągnie z tekstu, którego wcześniej nie znała. Jest to dla mnie fascynujące, że ten algorytm wypluwa takie wnioski, jakie wypluwa.
Odpisz
2 kwietnia 2025, 07:52
Ale to tylko zabawa...
Odpisz
7 kwietnia 2025, 00:19
@Tajdeus: Gdyby ktoś napisał książkę o wiałowłosym zabójcy potworów o imieniu Gerard, myślę, że Sapkowski też by się wk...ił.
Odpisz
7 kwietnia 2025, 07:38
@Figarus: O ile nie sprzedawał by jej tylko wrzucił za darmo do internetu to nie było by to nic złego. I tak każdy załapie że to podróba.
Odpisz
Edytowano - 1 kwietnia 2025, 21:19
Pomijając moralność takiego brania, to AI obrazki mógłbym porównać do jakieś odżywczej papki. Jadalne, kolorowe i nawet do przełknięcia, ale brakuje całego bogactwa odczuć przy spożywaniu czy wyglądu. To poprostu masz zjeść a potem wrócić do pracy
Odpisz
1 kwietnia 2025, 21:34
Nie wiem jakiego Ty masz dietetyka ale ja raczej nie widziałem kogokolwiek jedzącego obrazki
Odpisz
1 kwietnia 2025, 21:57
@sssstttt:
Odpisz
1 kwietnia 2025, 21:58
@Murarzowa: Belle Delfine nie jest dobrym przykładem człowieka
Odpisz
1 kwietnia 2025, 22:02
@sssstttt: jak się nie ma co się lubi to się kradnie co popadnie
Odpisz
1 kwietnia 2025, 21:23
Odpisz
1 kwietnia 2025, 21:31
@BencV: ✅✅ ✅Ten post został sprawdzony przez prawdziwych artystów!✅✅✅
Odpisz
1 kwietnia 2025, 21:21
Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie te przeklęte korporacje!
Odpisz
Edytowano - 1 kwietnia 2025, 21:16
On już na AI strasznie k*rwił przy produkcji chłopca i czapli także yeaaaah i see that
Odpisz