Modliszka zwyczajna to gatunek owada z rodziny modliszkowatych. Jest jedynym przedstawicielem modliszek w Europie Środkowej. Jako gatunek ciepłolubny, pozostaje aktywna przy temperaturach powyżej 10°C, co sprawia, że najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych i suchych. W Polsce modliszka preferuje mocno nasłonecznione polany i brzegi borów sosnowych porośnięte wrzosowiskami lub murawami psammofilnymi.
funni fact:
ich czarne kropki na oczach ruszające się w różne strony to nie źrenice tylko efekt iluzji optycznej gdzie światło tak rozprasza się na dużej liczbie oczu, że tworzy się iluzja że jeden punkt jest najciemniejszą kropką.
Chciałbym tylko przypomnieć, że obecnie mamy jedne z najniższych temperatur w historii i absolutnie nie ma się czym przejmować, a to całe globalne ocieplenie i zielony ład to tylko propaganda mająca odwracać uwagę od realnych problemów.
@starmagedon: Jedna z najwcześniejszych pamięci z mojego dzieciństwa to jak wracam ze sklepu latem i jest tak gorąco że ledwie wytrzymuję, więc to nic nowego.
Wykres który przedstawiłeś obrazuje wzrost temperatur o jeden stopień przez ostatnie 140 lat. To bardzo szybki wzrost temperatury, ale jak już ustaliliśmy mimo wszystko dalej mamy historycznie jedne z najniższych temperatur i rekordowo były one wyższe o 20 a może i nawet 25 stopni niż obecnie.
@Waldemir50: Mówiąc że "globalne ocieplenie i zielony ład to propaganda" nie miałem na myśli, że klimat nie ociepla się, tylko że realnie to nie jest duży problem, a niektórzy próbują nam wmawiać, że w ciągu kilkudziesięciu lat ta planeta stanie się niezdatna do życia bo temperatura wzrośnie jeszcze o 2 stopnie xD
@Beowulf_: Skala milionów lat jest w tym kontekście bardzo nieadekwatna.
Skala setek, albo tysięcy lat lepiej pokazuje co się dzieje obecnie, bo to jest skala czasu, w której istnieje człowiek.
Nas nie było 20 milionów lat temu, ani tym bardziej 300 milionów lat temu. Tamtejsze warunki uniemożliwiały nasze powstanie.
Dlatego nas interesują ostatnie tysiąclecia, kiedy to człowiek faktycznie już istniał i odczuwał co się dzieje wokół niego.
@starmagedon: Mówiąc inaczej ten wykres najbardziej ci się podoba bo wygląda najbardziej dramatycznie i najbardziej pasuje do twojej narracji.
Jak przestaniesz zwracać uwagę tylko na to że prosta linia idzie nagle do góry zauważysz, że temperatura naturalnie wahała się o jakieś 0,4 stopnia i przez tysiąc lat wzrosła o jakieś 0,8 stopnia, a przedstawienie tego w taki sposób to praktycznie manipulacja wykresem.
I ciekawy jestem według ciebie jakie dokładnie warunki uniemożliwiały istnienie ludzi w tamtych okresach?
@Beowulf_: Chociażby zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tlenu.
Daję wykresy adekwatne do sytuacji, a wykres z zakresem setek milionów lat nie jest adekwatny.
@Beowulf_: Człowiek potrzebuje tlenu, aby przetrwać. Nie jest to jego dowolna ilość.
Możesz to bardzo łatwo sprawdzić.
Zamknij się szczelnie w jakimś większym pojemniku i zmniejszaj ciśnienie tlenu.
@starmagedon: Głupi komentarz. Gatunek ludzki nie powstał tylko i wyłącznie dlatego że ilość tlenu w atmosferze spadła do 21%. Potrzebujemy mniej więcej takiej zawartości tlenu, bo w takich warunkach żyjemy od milionów lat.
@Beowulf_: Zawartość procentowa tlenu w atmosferze i ciśnienie samej atmosfery nie było stałe. To jest wartość zmienna w czasie.
To nie jest głupi komentarz tylko dlatego, że go nie zrozumiałeś.
@starmagedon: Chciałem wpaść w komentarze z pytaniem czy wy wierzycie w pogodę ale widzę że kolega tu nieironicznie upośledzony xd
Dobre informacje są takie że skorpiony są generalnie niegroźne, te co spotkałem na południu Europy to takie małe byle co, przypadkiem zabiłem jednego dywanem. Więc akurat tym bym się nie przejmował, to że kontynent płonie już trochę gorzej
@Boberek00: A nie wiem i w sumie wszystko mi jedno, może być albo prawdziwe albo czyimś sposobem na spędzanie wolnego czasu czyli bycie wk...iającym w internecie, w obu przypadkach - zachowanie jednoznacznie gówniane i smutne, zatem moja automatycznie negatywna postawa jest uzasadniona generalnie
@Baturaj: Wykres temperatur na ziemi pokazujący, że obecnie jest jedna z najniższych i twierdzenie, że wyolbrzymianie globalnego ocieplenia ma odwracać uwagę od większych problemów to oczywista prowokacja według ciebie?
@Baturaj: Uważam, że pozostawienie takiej manipulacji samej sobie ma gorszy skutek niż zignorowanie i pozwolenie na to żeby ktoś w to uwierzył. Dezinformacje i propagandę należy zduszać za każdym razem, a nie ignorować.
Komentarze
Odśwież24 czerwca 2025, 20:18
discord nitro ble
Odpisz
21 czerwca 2025, 14:49
modliszki to takie koniki polne tylko że agresywne
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:03
Ludzie... Modliszki są u nas od ładnych kilku lat
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:13
@szimio: A najbliżej nas tarantule żyją na Ukrainie i Węgrzech. Tarantule ukaińskie - Lycosa singoriensis
Autor fotografii - Рысь Роман
Odpisz
19 czerwca 2025, 23:46
@Nikt_Niktowski: dziękuję. Teraz na pewno będę spać spokojnie po tej informacji
Odpisz
20 czerwca 2025, 10:31
@szimio: Nie wiem, co to zmienia, ale OK.
Odpisz
20 czerwca 2025, 12:16
@Annika1: Ukąszenie nie jest śmiertelne, to luz
Odpisz
20 czerwca 2025, 09:23
nie moge sie doczekac az podniose kamien a tam 4 euscorpiusy xD
Odpisz
19 czerwca 2025, 21:00
modliszki szczego co wiem już byly w Polsce.
Odpisz
18 czerwca 2025, 09:37
Modliszka zwyczajna to gatunek owada z rodziny modliszkowatych. Jest jedynym przedstawicielem modliszek w Europie Środkowej. Jako gatunek ciepłolubny, pozostaje aktywna przy temperaturach powyżej 10°C, co sprawia, że najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych i suchych. W Polsce modliszka preferuje mocno nasłonecznione polany i brzegi borów sosnowych porośnięte wrzosowiskami lub murawami psammofilnymi.
Źródło: Wikipedia
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:46
Modliszki są od zawsze, po prostu przez ocieplenie są częstsze i na większym obszarze
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:42
funni fact:
ich czarne kropki na oczach ruszające się w różne strony to nie źrenice tylko efekt iluzji optycznej gdzie światło tak rozprasza się na dużej liczbie oczu, że tworzy się iluzja że jeden punkt jest najciemniejszą kropką.
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:00
Chciałbym tylko przypomnieć, że obecnie mamy jedne z najniższych temperatur w historii i absolutnie nie ma się czym przejmować, a to całe globalne ocieplenie i zielony ład to tylko propaganda mająca odwracać uwagę od realnych problemów.
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:06
@Beowulf_: No way
Based
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:16
@Beowulf_: Czyli to dlatego praktycznie nie ma śniegu w zimę, a w lato nie da się wyrobić z ciepła.
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:26
@Beowulf_: nie pie..... Nawet Korwin nie zaprzecza że klimat się ociepla więc czemu ty to mówisz? Tak lubisz ciepły mocz?
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:27
@starmagedon: Jedna z najwcześniejszych pamięci z mojego dzieciństwa to jak wracam ze sklepu latem i jest tak gorąco że ledwie wytrzymuję, więc to nic nowego.
Wykres który przedstawiłeś obrazuje wzrost temperatur o jeden stopień przez ostatnie 140 lat. To bardzo szybki wzrost temperatury, ale jak już ustaliliśmy mimo wszystko dalej mamy historycznie jedne z najniższych temperatur i rekordowo były one wyższe o 20 a może i nawet 25 stopni niż obecnie.
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:29
@Waldemir50: Mówiąc że "globalne ocieplenie i zielony ład to propaganda" nie miałem na myśli, że klimat nie ociepla się, tylko że realnie to nie jest duży problem, a niektórzy próbują nam wmawiać, że w ciągu kilkudziesięciu lat ta planeta stanie się niezdatna do życia bo temperatura wzrośnie jeszcze o 2 stopnie xD
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:30
@Beowulf_: a to wycofuję. W takim rozumieniu rzeczywiście jest to propaganda
Odpisz
Edytowano - 17 czerwca 2025, 18:33
@Beowulf_: Skala milionów lat jest w tym kontekście bardzo nieadekwatna.
Skala setek, albo tysięcy lat lepiej pokazuje co się dzieje obecnie, bo to jest skala czasu, w której istnieje człowiek.
Nas nie było 20 milionów lat temu, ani tym bardziej 300 milionów lat temu. Tamtejsze warunki uniemożliwiały nasze powstanie.
Dlatego nas interesują ostatnie tysiąclecia, kiedy to człowiek faktycznie już istniał i odczuwał co się dzieje wokół niego.
Odpisz
17 czerwca 2025, 18:48
@Beowulf_: od dekady u mnie nie ma śniegu
jakie masz na to wytłumaczenie
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:04
@starmagedon: Mówiąc inaczej ten wykres najbardziej ci się podoba bo wygląda najbardziej dramatycznie i najbardziej pasuje do twojej narracji.
Jak przestaniesz zwracać uwagę tylko na to że prosta linia idzie nagle do góry zauważysz, że temperatura naturalnie wahała się o jakieś 0,4 stopnia i przez tysiąc lat wzrosła o jakieś 0,8 stopnia, a przedstawienie tego w taki sposób to praktycznie manipulacja wykresem.
I ciekawy jestem według ciebie jakie dokładnie warunki uniemożliwiały istnienie ludzi w tamtych okresach?
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:06
@Boberek00: Nie wiem. A Ty jakie masz na to wytłumaczenie?
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:12
@Beowulf_: Chociażby zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tlenu.
Daję wykresy adekwatne do sytuacji, a wykres z zakresem setek milionów lat nie jest adekwatny.
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:30
@starmagedon: Aha, czyli temperatura nie uniemożliwiała nam powstania, dobrze że to zauważyłeś.
I w jaki sposób ten wysoki lub niski poziom tlenu uniemożliwiał powstanie gatunku ludzkiemu?
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:33
@Beowulf_: Człowiek potrzebuje tlenu, aby przetrwać. Nie jest to jego dowolna ilość.
Możesz to bardzo łatwo sprawdzić.
Zamknij się szczelnie w jakimś większym pojemniku i zmniejszaj ciśnienie tlenu.
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:38
@starmagedon: Głupi komentarz. Gatunek ludzki nie powstał tylko i wyłącznie dlatego że ilość tlenu w atmosferze spadła do 21%. Potrzebujemy mniej więcej takiej zawartości tlenu, bo w takich warunkach żyjemy od milionów lat.
Odpisz
17 czerwca 2025, 19:41
@Beowulf_: Zawartość procentowa tlenu w atmosferze i ciśnienie samej atmosfery nie było stałe. To jest wartość zmienna w czasie.
To nie jest głupi komentarz tylko dlatego, że go nie zrozumiałeś.
Odpisz
17 czerwca 2025, 20:08
@starmagedon: A ten jest taki głupi że nawet nie ma sensu
Odpisz
17 czerwca 2025, 20:10
@Beowulf_: 21% tlenu przy ciśnieniu atmosfery 1 atm, to nie taka sama ilość jak przy 0,5 atm.
Znowu nie zrozumiałeś, a mnie męczy tłumaczenie tego.
Odpisz
17 czerwca 2025, 20:12
@starmagedon: trollem jesteś i tyle
Odpisz
19 czerwca 2025, 19:22
@starmagedon: Chciałem wpaść w komentarze z pytaniem czy wy wierzycie w pogodę ale widzę że kolega tu nieironicznie upośledzony xd
Dobre informacje są takie że skorpiony są generalnie niegroźne, te co spotkałem na południu Europy to takie małe byle co, przypadkiem zabiłem jednego dywanem. Więc akurat tym bym się nie przejmował, to że kontynent płonie już trochę gorzej
Odpisz
19 czerwca 2025, 19:37
@Krzyniu: Akurat Beowolf/Miki to oczywisty troll
nie ma sensu na niego nerwów
Odpisz
Edytowano - 19 czerwca 2025, 20:42
@Boberek00: A nie wiem i w sumie wszystko mi jedno, może być albo prawdziwe albo czyimś sposobem na spędzanie wolnego czasu czyli bycie wk...iającym w internecie, w obu przypadkach - zachowanie jednoznacznie gówniane i smutne, zatem moja automatycznie negatywna postawa jest uzasadniona generalnie
Odpisz
20 czerwca 2025, 07:32
@Krzyniu: Odezwał się kurde święty XD
Odpisz
20 czerwca 2025, 09:53
@Boberek00: aha
Odpisz
20 czerwca 2025, 13:00
@Beowulf_: @tvtrwam: @pseudokatol: kiedy nie masz żadnych argumentów
Odpisz
20 czerwca 2025, 13:04
@starmagedon: Ja to się dziwię że Wy z Bejzem gadacie na poważnie na takie tematy, kiedy w oczywisty sposób prowokuje swoim pierwszym komentarzem xD
Odpisz
20 czerwca 2025, 13:04
@Beowulf_: ty również
Odpisz
20 czerwca 2025, 13:09
@Baturaj: Wykres temperatur na ziemi pokazujący, że obecnie jest jedna z najniższych i twierdzenie, że wyolbrzymianie globalnego ocieplenia ma odwracać uwagę od większych problemów to oczywista prowokacja według ciebie?
Odpisz
20 czerwca 2025, 13:32
@Baturaj: Uważam, że pozostawienie takiej manipulacji samej sobie ma gorszy skutek niż zignorowanie i pozwolenie na to żeby ktoś w to uwierzył. Dezinformacje i propagandę należy zduszać za każdym razem, a nie ignorować.
Odpisz
20 czerwca 2025, 14:39
@starmagedon: To nie dezinformacja, to same fakty
Odpisz
20 czerwca 2025, 15:42
@Beowulf_: Wyjdź i nie grzesz więcej
Odpisz