Akurat większość tych najpotężniejszych była jednocześnie cesarzami
Inni jeśli już to dorabiali się na współpracy z cesarzem. Jedynie Przemysł Ottokar II może tu pasować, ale on akurat i tak ostatecznie poległ i nie stworzył nic trwałego
@Grzanason: Fakt był potężny, ale swoją potęgę zbudował głównie poza samym cesarstwem i z tego co kojarzę to z raczej współpracował i dzięki temu się wybił
Oczywiście inna sprawa, że raczej nie było w tym okresie między nimi jakiegoś konfliktu interesów
Po czym Czesi przeszli pod austriackie panowanie i stali się tak zgermanizowani, że musieli zapożyczyli język od chłopstwa dlatego dla nas Czeski brzmi tak śmiesznie
Komentarze
Odśwież27 czerwca 2025, 15:30
Akurat większość tych najpotężniejszych była jednocześnie cesarzami
Inni jeśli już to dorabiali się na współpracy z cesarzem. Jedynie Przemysł Ottokar II może tu pasować, ale on akurat i tak ostatecznie poległ i nie stworzył nic trwałego
Odpisz
27 czerwca 2025, 15:55
@Davidis: Wacław II
Odpisz
27 czerwca 2025, 16:31
@Grzanason: Fakt był potężny, ale swoją potęgę zbudował głównie poza samym cesarstwem i z tego co kojarzę to z raczej współpracował i dzięki temu się wybił
Oczywiście inna sprawa, że raczej nie było w tym okresie między nimi jakiegoś konfliktu interesów
Odpisz
2 lipca 2025, 12:41
@Davidis: Imperial Generalissimo Albrecht von Waldstein się kłania
Może średnio Czech, ale de facto ich władca
Odpisz
27 czerwca 2025, 17:29
Czasami to była ta sama osoba :)
Odpisz
2 lipca 2025, 10:33
@Darwidx: 13 wiek
Odpisz
2 lipca 2025, 10:03
Polski*
Odpisz
2 lipca 2025, 17:02
nie no czechy to akurat były częścią ŚCR więc no niby musieli
Odpisz
27 czerwca 2025, 15:24
Po czym Czesi przeszli pod austriackie panowanie i stali się tak zgermanizowani, że musieli zapożyczyli język od chłopstwa dlatego dla nas Czeski brzmi tak śmiesznie
Odpisz
27 czerwca 2025, 15:17
"Te i 9 innych bajek, które opowiadają sobie czesi przed sesją ssania niemieckich k*tasów"
Odpisz
27 czerwca 2025, 15:15
A w późniejszym okresie prawie każdy wasal
Odpisz