@kreatywnylogin: Ale rozwijaj sobie pasję, tylko czemu za środki należące do całego społeczeństwa? Poza tym nie wiem czy wiesz, ale po takiej filozofii czy amerykanistyce nie ma żadnego zawodu innego niż uczenie kolejnych ludzi tego samego xD
@Anantashesha: można ograniczyć miejsca jeżeli już. nie rozumiem tego podejscia żyjemy w cywilizacji jesteśmy od siebie zależni i próby separacji ludzi są coraz mocniej przepychane bo ludzie któzy nigdy nie pomyśleli o niczym wiecej niz nastepny obiad nie rozumieją ze to dzieki temu ze mamy to za darmo mozemy sie rozwijać. to jest poziom płaskoziemców.
@Anantashesha: sepracja ludzi jest wtedy kiedy nie pracujemy jako cywilizacja tylko jednostka. my płacimy za to by nastepne pokolenia były coraz lepsze, twierdząc ze tylko ci których stać na to powinni być edukowani sprowadzasz nas spowrotem do średniowiecza. kolejna sprawa jest taka ze cała cywilizacja nawet to ze mozesz teraz pisać głupoty w internecie to zasługa wszystkich osób które żyły kiedyś. nie zapłacisz im teraz za to, to jest cos co dostałeś za darmo i naszym zadaniem jest kontynuowanie tego tak aby nastepne pokolenia mogły osiagnąć jeszcze wiecej. chyba ze jesteś gotów sie zadlużyć i oddać nam pieniądze za swoją edukacje, drogi, technologie, zdrowie itd. nie ma takiej możliwosci by całe twoje zarobki przez całe zycie mogły opłacić całosć cywilizacji z której korzystasz, podatki to naprawde dobre deal za to co dostałeś. jednak jeżeli nie chcesz możesz wyjechać do amazonki, edukacje i transport juz ci darujemy.
@Anantashesha: jeżeli twierdzisz że są studia które nie powinny być refundowane to konsekwencja jest to ze osoby chące isc na te studia muszą posiadać fundusze by płacić.
co mozna faktycznie zrobić to zmniejszyć ilosc miejsc tak zeby tylko prawdziwa śmietanka szła na takie studia ale nie mozemy pozwolic na prywatyzacjie studiów.
Uważam, że dziennikarstwo jest ważne. Przynajmniej takie faktyczne dziennikarstwo, gdzie nie szukamy sensacji z nosa tylko umiejętność przekazywania faktów w dziennikarski, wręcz śledczy sposób.
O ile filozofia nie zdaje się na wiele w obecnych czasach, to jeśli byłaby studiowania razem z psychologią lub psychiatrią także może być naprawdę ważna i potrzebna, bo nie tylko pomoże zrozumieć pacjenta, ale i ogarnąć jak dobrze można mu pomóc w terapii. Wszystko zależy co z czym łączymy i jak łączymy.
Są zbędne kierunki które istnieją chyba tylko dla rozwinięcia luźnych pasji, ale jak je zamkniemy albo ograniczymy dostępność, potencjalnie zamykamy nowe ścieżki kariery, bo ludzie nie zawsze są w stanie osiągnąć to samo bez studiów. W teorii mogę się np. sama nauczyć modelarstwa albo tworzenia portretów, ale jeśli mogłabym iść na studia które pomogą w moim rozwoju i to czego sama bym się uczyła 20 lat mogę osiągnąć w 3 do 5 lat? Pewnie, praca jest w tym trochę ograniczona teraz, ale dalej moja praca będzie się z czasem zwracać z odrobiną szczęścia i będzie przychodem dla państwa przez najbliższe lata.
@ViccyArt: Możesz mi wyjaśnić w jaki sposób studia z filozofii dają komukolwiek jakiekolwiek kwalifikacje do czegokolwiek nie licząc uczenia kolejnych osób filozofii?
@Anantashesha: według mojego znajomego nauczyły go myśleć, słuchać rzadziej opinia innych ma n niego wpływ. Ludzie mają tendencję do zmiany zdania by się wpasować. Filozofia to styl życia w pewien sposób, jak mówiłam w połączeniu z psychologią lub psychiatrią będzie bardziej przydatna
@Anantashesha: filozofia to żródło każdej innej nauki z filozofii wzieła się np metodologia naukowa która słuzy nam od lat. to ze wiekszość wsioków nie rozumie o czy jest mówione nie znaczy że to coś niepotrzebnego.
@Anantashesha: tak sie wydaje bo to nie są rzeczy które ty widzisz, wszelkie nowe metodologie wychodzą z niej. ale niestety trzeba sie w temat zagłębić zeby zobaczyć rezultaty , nie tak jak z fizyką
@taken1: Ziomek, k*rwa, ja dosłownie zajmuję się filozofią xD
Jakie znowu k*rwa nowe metodologie? Może zamiast lać wodę podasz jakieś przykłady tego jakie to filozofia ma osiągi w ostatnich latach?
@Anantashesha: metodologia naukowa jako pierwsza rzecz, nie wiem co uznajesz za ostatnie lata ofc. potrzebujesz filozofii do tego zeby np zauwazyć skad sie wywodzi kult pracy i robienia z siebie męczennika i tworzenie dumy z tego ze pracujesz ciężej i dostajesz za to jeszcze mniej. dzieki temu widzisz np ze osoby mówiące że " trzeba dac z siebie coś żeby awansować" po czym ten awans to 200 zł raz w roku. tymbardziej jeśli jestes po filozofii to nie czaje jak mozesz pomijać tak wazne aspekty tego, i to ty powinieneś mi mówić na temat tego dlaczego to istotny przedmit, mozemy natomiast sie zastanowic ile miejsc powinno być otwartych na takie studia
No nie bardzo bo potem taki pan lekarze leci na zachód i mu lotto. Drenaż know how i kapitału ludzkiego za granice z którym już mamy ogramny problem. Ewentualnie w polsce zarabia kilka milionów rocznie na wypisywaniu recept (znane przypadki jak Nicole Sochacki-Wójcicka )
@whereswally: kurde to w końcu w polsce jednocześnie sie zarabia mało i za dużo. ciekawy przypadek. gdyby tylko moze zapytać tych ludzi czego by chcieli od polski by tu zostali i im to dać.
@Figarus: Akurat zaryzykowałbym stwierdzenie, że rolnictwo może być nawet najpotrzebniejsze. Bez rolnictwa nie ma jedzenia w sklepach, a obecnie nie każdy mógłby zdobyć je na własną rękę (niemożliwym jest, by wyżywić nawet jednego człowieka z upraw z balkonu, a należy podkreślić, że nie każdy mieszkaniec miasta ma balkon). Gdyby nie rolnicy, pół świata najprawdopodobniej wymarłoby.
Jak to u Lisy- ładna teoria, wykonanie fatalne, lub całkowicie zaprzeczające wcześniejszym założeniom.
Czyli wypisz, wymaluj- socjalizm (a jakież ona miała przekonania? Po amerykańsku- liberalne).
I proszę mi nie mówić, że NSDAP było partią prawicową, proszę nie obrażać mojej inteligencji.
@lordbaysel:
Chodzi o "kluczowe z punktu widzenia społeczeństwa".
Dobra, przemysł.
Dobra, medycyna.
Dobra, budownictwo.
Dobra, zabytki...
Itd, itp.
Jeżeli coś jest odgórnie wybierane, to zalatuje mi centralnie planowaną gospodarką.
@Ekspres_kolbowy: W momencie w którym coś z DARMOWEGO staje się PŁATNE, to dla ciebie jest krok w stronę socjalizmu? I jeszcze udało ci się w to wplątać Hitlera? xDDD ale combo xDDD
@Anantashesha: oczywiście że można, pomiędzy liceum u studiami pracowałem chwilę w gastronomii, i ilość roboty tam w przełożeniu na czas to przesada, a teraz sobie na spokojnie robię to co trzeba, byle było dokładnie i dobrze zrobione xD
im wiecej darmowych rzeczy tym lepiej, po to mamy technologie zeby wspólnie mieć coraz wiecej. kazdy z nas korzytsa z tysiecy lat rozwoju całej naszej cywilizacji i udawanie ze magicznie teraz trzeba płacić za dostęp do pracy naszych przodków to jakaś parodia
Czyli odbieramy części społeczeństwa dostępu do bezpłatnej edukacji "bo tak"? Hmmmmmmm... Ciekawe... Coś mi się zdaje, że w tamtym wieku kilka osób także tego próbowała.
Komentarze
Odśwież28 grudnia 2025, 12:24
Co to jest za gówno
Odpisz
20 grudnia 2025, 21:47
Według ciebie kulturoznawcy, dziennikarze i filozofowie są niepotrzebni? Bardzo ignorancka opinia.
Odpisz
16 grudnia 2025, 00:25
Rozwijanie pasji jest dla zarządu dla ciebie zapi.....anie w niespełnionym zawodzie
Odpisz
Edytowano - 16 grudnia 2025, 07:16
@kreatywnylogin: Ale rozwijaj sobie pasję, tylko czemu za środki należące do całego społeczeństwa? Poza tym nie wiem czy wiesz, ale po takiej filozofii czy amerykanistyce nie ma żadnego zawodu innego niż uczenie kolejnych ludzi tego samego xD
Odpisz
16 grudnia 2025, 09:58
@Anantashesha: można ograniczyć miejsca jeżeli już. nie rozumiem tego podejscia żyjemy w cywilizacji jesteśmy od siebie zależni i próby separacji ludzi są coraz mocniej przepychane bo ludzie któzy nigdy nie pomyśleli o niczym wiecej niz nastepny obiad nie rozumieją ze to dzieki temu ze mamy to za darmo mozemy sie rozwijać. to jest poziom płaskoziemców.
Odpisz
16 grudnia 2025, 11:47
@taken1: To nie jest za darmo. Po prostu kto inny płaci. Nie wiem skąd ci się wzięło to gadanie o separacji ludzi.
Odpisz
19 grudnia 2025, 06:09
@Anantashesha: sepracja ludzi jest wtedy kiedy nie pracujemy jako cywilizacja tylko jednostka. my płacimy za to by nastepne pokolenia były coraz lepsze, twierdząc ze tylko ci których stać na to powinni być edukowani sprowadzasz nas spowrotem do średniowiecza. kolejna sprawa jest taka ze cała cywilizacja nawet to ze mozesz teraz pisać głupoty w internecie to zasługa wszystkich osób które żyły kiedyś. nie zapłacisz im teraz za to, to jest cos co dostałeś za darmo i naszym zadaniem jest kontynuowanie tego tak aby nastepne pokolenia mogły osiagnąć jeszcze wiecej. chyba ze jesteś gotów sie zadlużyć i oddać nam pieniądze za swoją edukacje, drogi, technologie, zdrowie itd. nie ma takiej możliwosci by całe twoje zarobki przez całe zycie mogły opłacić całosć cywilizacji z której korzystasz, podatki to naprawde dobre deal za to co dostałeś. jednak jeżeli nie chcesz możesz wyjechać do amazonki, edukacje i transport juz ci darujemy.
Odpisz
19 grudnia 2025, 07:18
@taken1: Używam żeńskich form gramatycznych.
"tylko ci których stać na to powinni być edukowani" - ja cię przepraszam, ale kto tak powiedział?
Odpisz
19 grudnia 2025, 14:45
@Anantashesha: jeżeli twierdzisz że są studia które nie powinny być refundowane to konsekwencja jest to ze osoby chące isc na te studia muszą posiadać fundusze by płacić.
co mozna faktycznie zrobić to zmniejszyć ilosc miejsc tak zeby tylko prawdziwa śmietanka szła na takie studia ale nie mozemy pozwolic na prywatyzacjie studiów.
Odpisz
16 grudnia 2025, 02:01
Uważam, że dziennikarstwo jest ważne. Przynajmniej takie faktyczne dziennikarstwo, gdzie nie szukamy sensacji z nosa tylko umiejętność przekazywania faktów w dziennikarski, wręcz śledczy sposób.
O ile filozofia nie zdaje się na wiele w obecnych czasach, to jeśli byłaby studiowania razem z psychologią lub psychiatrią także może być naprawdę ważna i potrzebna, bo nie tylko pomoże zrozumieć pacjenta, ale i ogarnąć jak dobrze można mu pomóc w terapii. Wszystko zależy co z czym łączymy i jak łączymy.
Są zbędne kierunki które istnieją chyba tylko dla rozwinięcia luźnych pasji, ale jak je zamkniemy albo ograniczymy dostępność, potencjalnie zamykamy nowe ścieżki kariery, bo ludzie nie zawsze są w stanie osiągnąć to samo bez studiów. W teorii mogę się np. sama nauczyć modelarstwa albo tworzenia portretów, ale jeśli mogłabym iść na studia które pomogą w moim rozwoju i to czego sama bym się uczyła 20 lat mogę osiągnąć w 3 do 5 lat? Pewnie, praca jest w tym trochę ograniczona teraz, ale dalej moja praca będzie się z czasem zwracać z odrobiną szczęścia i będzie przychodem dla państwa przez najbliższe lata.
Odpisz
16 grudnia 2025, 07:20
@ViccyArt: Możesz mi wyjaśnić w jaki sposób studia z filozofii dają komukolwiek jakiekolwiek kwalifikacje do czegokolwiek nie licząc uczenia kolejnych osób filozofii?
Odpisz
16 grudnia 2025, 09:33
@Anantashesha: według mojego znajomego nauczyły go myśleć, słuchać rzadziej opinia innych ma n niego wpływ. Ludzie mają tendencję do zmiany zdania by się wpasować. Filozofia to styl życia w pewien sposób, jak mówiłam w połączeniu z psychologią lub psychiatrią będzie bardziej przydatna
Odpisz
16 grudnia 2025, 09:55
@Anantashesha: filozofia to żródło każdej innej nauki z filozofii wzieła się np metodologia naukowa która słuzy nam od lat. to ze wiekszość wsioków nie rozumie o czy jest mówione nie znaczy że to coś niepotrzebnego.
Odpisz
16 grudnia 2025, 11:39
@taken1: matematyczne podejmowanie decyzji jest np. ciekawa dziedzinka
Odpisz
16 grudnia 2025, 11:44
@ViccyArt: To co opisujesz to nie żadna inherentna cecha studiów na kierunku filozofia, to cecha myślenia.
Odpisz
16 grudnia 2025, 11:45
@taken1: Jasne, nauka wyrosła z filozofii, ale dziś filozofia nie osiąga żadnych wymiernych rezultatów.
Odpisz
16 grudnia 2025, 11:46
@Anantashesha:
Odpisz
19 grudnia 2025, 06:05
@Anantashesha: tak sie wydaje bo to nie są rzeczy które ty widzisz, wszelkie nowe metodologie wychodzą z niej. ale niestety trzeba sie w temat zagłębić zeby zobaczyć rezultaty , nie tak jak z fizyką
Odpisz
19 grudnia 2025, 07:21
@taken1: Ziomek, k*rwa, ja dosłownie zajmuję się filozofią xD
Jakie znowu k*rwa nowe metodologie? Może zamiast lać wodę podasz jakieś przykłady tego jakie to filozofia ma osiągi w ostatnich latach?
Odpisz
19 grudnia 2025, 14:43
@Anantashesha: metodologia naukowa jako pierwsza rzecz, nie wiem co uznajesz za ostatnie lata ofc. potrzebujesz filozofii do tego zeby np zauwazyć skad sie wywodzi kult pracy i robienia z siebie męczennika i tworzenie dumy z tego ze pracujesz ciężej i dostajesz za to jeszcze mniej. dzieki temu widzisz np ze osoby mówiące że " trzeba dac z siebie coś żeby awansować" po czym ten awans to 200 zł raz w roku. tymbardziej jeśli jestes po filozofii to nie czaje jak mozesz pomijać tak wazne aspekty tego, i to ty powinieneś mi mówić na temat tego dlaczego to istotny przedmit, mozemy natomiast sie zastanowic ile miejsc powinno być otwartych na takie studia
Odpisz
Edytowano - 18 grudnia 2025, 03:49
No nie bardzo bo potem taki pan lekarze leci na zachód i mu lotto. Drenaż know how i kapitału ludzkiego za granice z którym już mamy ogramny problem. Ewentualnie w polsce zarabia kilka milionów rocznie na wypisywaniu recept (znane przypadki jak Nicole Sochacki-Wójcicka )
Odpisz
19 grudnia 2025, 06:11
@whereswally: kurde to w końcu w polsce jednocześnie sie zarabia mało i za dużo. ciekawy przypadek. gdyby tylko moze zapytać tych ludzi czego by chcieli od polski by tu zostali i im to dać.
Odpisz
15 grudnia 2025, 19:29
Trudno ustalić, co jest niezbędne
Odpisz
15 grudnia 2025, 21:18
@Traktor_is_back: Rolnictwo w sumie też jest bardzo potrzebne, bezpieczeństwo narodowe, stosunki międzynarodowe, etc.
Odpisz
Edytowano - 15 grudnia 2025, 23:22
@Traktor_is_back: nie da się, bo nie dość że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, to opinia jest jak dupa - każdy ma własną
Odpisz
16 grudnia 2025, 07:19
@BlackMorbius61: Widzę że cytaty nie za przyjemnych ludzi wchodzą mocno.
Odpisz
16 grudnia 2025, 22:02
@Figarus: Akurat zaryzykowałbym stwierdzenie, że rolnictwo może być nawet najpotrzebniejsze. Bez rolnictwa nie ma jedzenia w sklepach, a obecnie nie każdy mógłby zdobyć je na własną rękę (niemożliwym jest, by wyżywić nawet jednego człowieka z upraw z balkonu, a należy podkreślić, że nie każdy mieszkaniec miasta ma balkon). Gdyby nie rolnicy, pół świata najprawdopodobniej wymarłoby.
Odpisz
16 grudnia 2025, 13:27
ewentualnie admin wstawia jakieś losowe kontrowersyjne opinie nerwusów z fejsa i generuje tak ruch
Odpisz
16 grudnia 2025, 19:43
@BlackMorbius61: niech zajrzy na demoty
Tam są nie kotrowersyjne
Co po prostu głupie
Odpisz
Edytowano - 15 grudnia 2025, 23:29
Jak to u Lisy- ładna teoria, wykonanie fatalne, lub całkowicie zaprzeczające wcześniejszym założeniom.
Czyli wypisz, wymaluj- socjalizm (a jakież ona miała przekonania? Po amerykańsku- liberalne).
I proszę mi nie mówić, że NSDAP było partią prawicową, proszę nie obrażać mojej inteligencji.
Odpisz
16 grudnia 2025, 00:36
@Ekspres_kolbowy: socjalizm jest wtedy, kiedy płatne studia, nowe, nie znałem.
Odpisz
16 grudnia 2025, 02:06
@lordbaysel:
Chodzi o "kluczowe z punktu widzenia społeczeństwa".
Dobra, przemysł.
Dobra, medycyna.
Dobra, budownictwo.
Dobra, zabytki...
Itd, itp.
Jeżeli coś jest odgórnie wybierane, to zalatuje mi centralnie planowaną gospodarką.
Odpisz
16 grudnia 2025, 07:14
@Ekspres_kolbowy: W momencie w którym coś z DARMOWEGO staje się PŁATNE, to dla ciebie jest krok w stronę socjalizmu? I jeszcze udało ci się w to wplątać Hitlera? xDDD ale combo xDDD
Odpisz
16 grudnia 2025, 11:54
@Anantashesha:
Ciebie naprawdę tatuś z mamusią nie dokochali.
Odpisz
16 grudnia 2025, 00:47
Jako magister inżynier elektroniki powiem, że się zgadzam xD
Odpisz
16 grudnia 2025, 07:17
@Hairstreak: Jak widać, można gówno robić i normalnie żyć.
Odpisz
16 grudnia 2025, 10:29
@Anantashesha: oczywiście że można, pomiędzy liceum u studiami pracowałem chwilę w gastronomii, i ilość roboty tam w przełożeniu na czas to przesada, a teraz sobie na spokojnie robię to co trzeba, byle było dokładnie i dobrze zrobione xD
Odpisz
16 grudnia 2025, 10:00
im wiecej darmowych rzeczy tym lepiej, po to mamy technologie zeby wspólnie mieć coraz wiecej. kazdy z nas korzytsa z tysiecy lat rozwoju całej naszej cywilizacji i udawanie ze magicznie teraz trzeba płacić za dostęp do pracy naszych przodków to jakaś parodia
Odpisz
Edytowano - 16 grudnia 2025, 07:44
Czy tego mema zrobił jakiś Janusz co nawet nie był na studiach?
Powiedz też że artyści są bezużytecznymi pasożytami do tego
Odpisz
16 grudnia 2025, 09:51
@Boberek00: zalezy jaki artysta xd
Odpisz
15 grudnia 2025, 23:28
Bezpłatne powinny być tylko podstawowe czynności, jak jedzenie, picie, wydalanie i oddychanie
Za chodzenie powinno się już płacić
Odpisz
16 grudnia 2025, 07:18
@Madonix: Zaj*biście by było jakby te rzeczy były bezpłatne, nie?
Odpisz
16 grudnia 2025, 01:06
Czyli odbieramy części społeczeństwa dostępu do bezpłatnej edukacji "bo tak"? Hmmmmmmm... Ciekawe... Coś mi się zdaje, że w tamtym wieku kilka osób także tego próbowała.
Odpisz
16 grudnia 2025, 07:15
@Dark_Dante: Eee... Dosłownie nie?
Odpisz
Edytowano - 16 grudnia 2025, 07:14
Nie tylko kluczowe, ale te które mogą później oddać coś społeczeństwu. Co do zasady jednak zgadzam się, dlatego mam opory żeby iść na filozofię.
Odpisz
16 grudnia 2025, 01:05
Bezpłatne powinny być kierunki, które wiodą do zawodu do którego dzwoni się w razie nagłego wypadku.
Odpisz