Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Traktor_is_back

6 stycznia, 14:40

Ktoś wyjaśni?

Avatar Koteczek_21

6 stycznia, 15:07

@Traktor_is_back: Pewnie jakiś lek ze Stanów

Avatar MemeMan69

6 stycznia, 15:32

@Traktor_is_back: Lek (oczywiście z ameryczki) służący do leczenia cukrzycy poprzez hamowanie apetytu, obniżanie poziomu cukru itp., ale ludzie często go używają do odchudzania.

Avatar MemeMan69

6 stycznia, 16:05

@MemeMan69: Jeśli źle napisałem, co z pewnością się stało, to ktoś może nas oświecić

Avatar FluttershyIsNOTaDoormat

6 stycznia, 16:06

@Traktor_is_back: polecam obejrzeć odcinek (spcjal) Southparku z ozympikiem. Ciekawie wyjaśniona sytuacja

Avatar MagJames

6 stycznia, 16:22

@MemeMan69: MemeMan69 ma częściowo rację. Ozempic jest lekiem na cukrzycę zawierającym semalgutyd - analog (w uproszczeniu: "podobny do") naszego naturalnego GLP-1 wydzielanego przez komórki jelitowe, tylko z o wiele dłuższym czasem półtrwania, dzięki czemu dłużej działa w organizmie. Ma właściwości hamujące apetyt, wywołuje wydzielanie insuliny, chroni komórki trzustki przed apoptozą w cukrzycy typu 1 oraz ma właściwości diametralnie obniżające ryzyko sercowo-naczyniowe. Za granicą Ozempic jest stosowany w terapii otyłości, ponieważ pacjenci mogą schudnąć na nim 10-15% swojej wyjściowej masy cały. W Polsce Ozempic jest stosowany jako lek na cukrzycę, a do terapii otyłości jest jako off-label, czyli bez wskazań (producent jeszcze się nie postarał, żeby wdrożyć to wskazanie w Polsce i wcale mu się nie śpieszy, bo jak lek jest stosowany off-label, to całe ryzyko działań niepożądanych schodzi na pacjenta i lekarza). Obecnie zamiast Ozempicu stosowany jest preparat Wegovy, który ma wskazania do leczenia tym otyłości, ale też ma semaglutyd. Ogólnie jest to świetny lek, który naprawdę ma super efekty, natomiast wiele osób stosuje to tylko jako przejście na skróty do schudnięcia. Nie chcą terapii otyłości, tylko chcą schudnąć, a to jest różnica. Schudnięcie to tylko efekt kosmetyczny - wyglądamy chudziej, nie jesteśmy otyli, nikt z nas się nie śmieje. Terapia otyłości natomiast polega na chudnięciu TYLKO z masy tłuszczowej, zwiększeniu masy mięśniowej, redukcji powikłań otyłości, wyszukania jaka jest przyczyna otyłości (na przykład niezdiagnozowana depresja) oraz na akceptacji własnego ciała. To wymaga dużo pracy i od pacjenta i od zespołu medycznego. Osoby, które korzystają z Ozempicu tylko po to by schudnąć parę kilo przed wyjściem na plażę bardzo mocno szkodzą temu ruchowi body positivity. Akurat tworzę prace naukowe na ten temat, więc mogę się rozpisywać nawet dłużej, ale nie chcę przynudzać.

Avatar Murarzowa

7 stycznia, 06:43

@MemeMan69: ozempic nie jest z Ameryki tylko z Danii. Ameryczka jest tylko największym klientem.

A lek jest w ...j rakogenny

Avatar Koteczek_21

7 stycznia, 08:43

@MagJames: Ciekawa lektura była to.

Avatar MagJames

7 stycznia, 09:29

@Murarzowa: Badania, gdzie wyszło, że ma lekko zwiększyć ryzyko nowotworu tarczycy i trzustki wyszły jedynie na myszach. Badanie o którym pewnie mówisz to badanie na populacji francuskiej wśród osób, które stosowały dłużej niż 1-3 lat agonistów receptora GLP1-R, ale tylko zbadali liraglutyd, egzenatyd, dulaglutyd. We wszystkich dużych badaniach na populacji międzynarodowej na temat wpływu semaglutydu na nowotwory zostało to obalone np. badanie Nagendra et al. z 2023 "Semaglutide and cancer: A systematic review and meta-analysis". Poza tym obecnie semaglutyd w terapii otyłości stosuje się maksymalnie 1-2 lat. Nie jest to lek do stosowania długoterminowo w otyłości, ponieważ człowiek może się zaadaptować do tego poziomu GLP-1, przez co nie schudnie bardziej.
Dodatkowo, tylko przypomnę, że sama otyłość jest odpowiedzialna za 4-8% wszystkich nowotworów (np. jelita grubego, trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, przełyku) oraz zwiększa śmiertelność z powodu nowotworów o 17%.
Także sama otyłość jest rakotwórcza, a Ozempic dzięki zmniejszeniu masy tłuszczowej może ogólnie pośrednio pomóc obniżyć to ryzyko nowotworu.

Avatar malinowy_kot

6 stycznia, 16:04

Kurna, a wystarczy po prostu chorować by nie mieć apetytu... Dlatego taka gruba jestem xd
Tzn. endokrynologa muszę w końcu odwiedzić, bo niedoczynność tarczycy nieleczona też nie pomaga schudnąć, a żercie kusi

Avatar Cesarz_Najman

6 stycznia, 14:31

komentarz obrazkowy

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Najwspanialszy spośród przedmiotów

Fergus

Ministerstwo nadal nie widzi podstaw do obowiązkowych badań wzroku

Mało znany szczegół

Najbardziej realistyczny spośród modów

Równi i równiejsi

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka