@elementiro: Dam Ci to na przykładzie mojego pytania z dzisiejszej kartkówki.
"Możesz bezpiecznie jeździć na nartach na śniegu, ale nie możesz tego robić w butach. Dlaczego?" - chociaż, nie wiem jak dobrze przetłumaczyłem to zadanie.
@saskacz: bo narty są śliskie i masz małą przyczepność, a ponadto mają dużą powierzchnie, przez co rozkładają siłę nacisku (ciśnienie jest niskie) co pozwala na ślizganie się po śniegu. W butach ciśnienie jest większe, więc prędzej się zapadniesz w śniegu. A poza tym, przez większą przyczepność gdy zostaniesz wprawiony w ruch to bardziej prawdopodobne jest, że się wywalisz w śnieg niż zaczniesz ślizgać.
Ale co to ma do budynku? =D
@rakso: teoretycznie tak, w sumie to nie wiem co to za struktura i do czego służy. Z pewnością jest niżej niż się wydaje, ale mimo to i tak pewnie jest dość wysoko, ot choćby ze względu na to, że u góry budynek jest szerszy i przez to tam jest odpowiednio dużo materiału budowlanego. A i coś musi też tą górę "trzymać", żeby się nie rozpadła.
@saskacz: ciśnienie na podłoże może sobie być niewielkie (choć nawet jeśli podstawa by się nagle rozszerzyła rozkład sił byłby nierówny i na środku i tak było by bardzo duże ciśnienie). W sumie to nawet niewiele mnie ono obchodzi. Tyle, że ciśnienie można liczyć na każdej powierzchni. A ciśnienie na dolne (te jeszcze widoczne) partie budowli będzie i tak duże. (p2 na załączonym obrazku)
Komentarze
Odśwież19 marca 2015, 22:48
Grawitacja to jedno, środek ciężkości to drugie.
Odpisz
20 marca 2015, 18:40
@saskacz: nadal pozostaje kwestia nacisku dużego ciężaru na małą podstawę i mała stabilność (środek ciężkości wysoko, a podstawa jest mała)
Odpisz
20 marca 2015, 18:59
@elementiro: Dam Ci to na przykładzie mojego pytania z dzisiejszej kartkówki.
"Możesz bezpiecznie jeździć na nartach na śniegu, ale nie możesz tego robić w butach. Dlaczego?" - chociaż, nie wiem jak dobrze przetłumaczyłem to zadanie.
Odpisz
20 marca 2015, 19:09
@elementiro: Środek ciężkości niekoniecznie jest wysoko - większość masy może być zgromadzona na dole.
Odpisz
20 marca 2015, 19:11
@saskacz: bo narty są śliskie i masz małą przyczepność, a ponadto mają dużą powierzchnie, przez co rozkładają siłę nacisku (ciśnienie jest niskie) co pozwala na ślizganie się po śniegu. W butach ciśnienie jest większe, więc prędzej się zapadniesz w śniegu. A poza tym, przez większą przyczepność gdy zostaniesz wprawiony w ruch to bardziej prawdopodobne jest, że się wywalisz w śnieg niż zaczniesz ślizgać.
Ale co to ma do budynku? =D
Odpisz
20 marca 2015, 19:14
@rakso: teoretycznie tak, w sumie to nie wiem co to za struktura i do czego służy. Z pewnością jest niżej niż się wydaje, ale mimo to i tak pewnie jest dość wysoko, ot choćby ze względu na to, że u góry budynek jest szerszy i przez to tam jest odpowiednio dużo materiału budowlanego. A i coś musi też tą górę "trzymać", żeby się nie rozpadła.
Odpisz
20 marca 2015, 19:17
@elementiro: No widzisz. Pole powierzchni. A przecież nie widzimy całego "budynku" bo jest ogrodzone :)
Odpisz
20 marca 2015, 19:39
@saskacz: ciśnienie na podłoże może sobie być niewielkie (choć nawet jeśli podstawa by się nagle rozszerzyła rozkład sił byłby nierówny i na środku i tak było by bardzo duże ciśnienie). W sumie to nawet niewiele mnie ono obchodzi. Tyle, że ciśnienie można liczyć na każdej powierzchni. A ciśnienie na dolne (te jeszcze widoczne) partie budowli będzie i tak duże. (p2 na załączonym obrazku)
Odpisz
20 marca 2015, 20:33
@elementiro: Wyższa fizyka ;_; wygrałeś ;_;
Odpisz
20 marca 2015, 20:18
Taaa... ch**owy film.
Odpisz
20 marca 2015, 19:34
wygląda jak rożek któru czeka, aż ktoś zrzuci loda z góry
Odpisz
20 marca 2015, 19:20
oni to dopiero będą w ziemie wbijać
Odpisz
20 marca 2015, 13:40
Budowlanstwo level - hard
Odpisz