Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Czwarty_Wymiar

10 listopada 2018, 15:12

OK, rozumiem, nie lubicie pająków.

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 15:13

@Czwarty_Wymiar: gościu masny ja sie ich panicznie boje

Avatar Czwarty_Wymiar

Edytowano - 10 listopada 2018, 15:15

@TurboSprezarka: Pająki żyjące w Polsce są praktycznie niegroźne(no poza kilkoma wyjątkami).

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 15:17

@Czwarty_Wymiar: wytłumacz to mojej arachnofobii

Avatar Czwarty_Wymiar

Edytowano - 10 listopada 2018, 15:25

@TurboSprezarka: Droga Arachnofobio.

Pająki w Polsce są niegroźne.

Podpisano: Czwarty_Wymiar.

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 16:15

@Czwarty_Wymiar: dzienki działa

Avatar smierd

10 listopada 2018, 16:36

@TurboSprezarka: idź pobiegać czy coś

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 16:43

@smierd: kim ty jesteś żeby mi mówić co mam robić

Avatar Jasnowidz

10 listopada 2018, 17:26

@Czwarty_Wymiar: Niektórzy po prostu się ich boją

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 17:37

@Czwarty_Wymiar: Sieciarz jaskiniowy - (Meta menardi) - najbardziej jadowity pająk występujący w naszym kraju

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 17:37

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 17:38

@Czwarty_Wymiar: Tym jadowitym stawonogiem jest Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi). Gatunek został opisany przez francuskiego arachnologa Pierre André Latreille’a w 1804 roku. Sieciarz występuje powszechnie w Europie – od Skandynawii po basen Morza Śródziemnego, a także w Azji. Lokalizuje się w studzienkach kanalizacyjnych, jaskiniach, piwnicach, a także u wylotów tuneli kolejowych. Gatunek ten osiąga pokaźne rozmiary – odwłok liczy jedynie 1,5 cm długości, ale wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Pająk ten nie tka zwyczajnej sieci. Buduje zazwyczaj swojego rodzaju pajęczą sieć komunikacyjną, po której przemieszcza się, polując. Gatunek ten opracował spowolnione użytkowanie energii, dzięki temu wydajniej migruje i poluje przez cały rok. Sieciarz charakteryzuje się sezonowymi wędrówkami (w zimie), w celu zdobywania pożywienia. Żywi się innymi stawonogami, głównie wijami oraz ślimakami z rzędu trzonkoocznych.

W Polsce sieciarz uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka. Na szczęście, nie stanowi wielkiego zagrożenia dla ludzi. Jego ukąszenie może być wyjątkowo nieprzyjemne – porównuje się je do użądlenia przez szerszenia.

Sieciarz jest prawdziwą osobliwością. Dorosłe osobniki charakteryzują się fotofobią. Wybierają ciemne miejsca z racji swoich wrażliwych oczu, które nie zniosłyby jasnego, intensywnego światła. Całkiem inaczej zachowują się jednak młode osobniki. W przeciwieństwie do rodziców, wykazują tzw. fototaksję – poruszanie się w kierunku światła. Ewolucjoniści podejrzewają, że jest to rodzaj adaptacji, która pozwala młodym zasiedlać nowe, korzystniejsze terytoria.

Sieciarz jaskiniowy zaliczany jest do rodziny kwadratnikowatych (Tetragnathidae). Według danych z 2009 roku, rodzina ta obejmuje aż 947 gatunków. Wiele z nich zajmuje tereny rzeczne oraz różnego rodzaju mokradła; jedynie rodzaj Meta, do którego należy sieciarz, preferuje jaskinie i podobne do nich lokalizacje.

Meta menardi jest pająkiem o lśniącym, gładkim odwłoku w kolorze od ciemnoczerwonego po czarny. Spotykane są osobniki, których odwłok jest nawet bardziej zróżnicowany kolorystycznie – o wyraźnym, ciemnooliwkowym odcieniu. Sieciarz jaskiniowy jest często mylony z innym gatunkiem - Meta bourneti. Nawet doświadczony arachnolog musi dokonać analizy mikroskopowej, aby odróżnić od siebie te dwa gatunki.

Dekadę temu pająk ten miał swoje pięć minut w brytyjskich mediach. Pracownicy firmy telekomunikacyjnej British Telecom, którzy mieli zainstalować kable pod królewskim zamkiem Windsor, nieopodal Londynu, natknęli się na liczną populację pająków. Niezwykle szybko mieszkańców i pracowników British Telecom ogarnęła panika. O pająkach mówiono, że są ogromne i jadowite oraz, że dzięki swoim aparatom gębowym są w stanie przegryźć ludzką skórę. Na szczęście, afera ucichła, gdy tylko arachnolodzy zainterweniowali, opisując te „ogromne” pająki jako Meta menardi i zapewniając, że nie stanowią zagrożenia. Wciąż jednak, wiele osób panicznie się ich boi.

Avatar Czwarty_Wymiar

10 listopada 2018, 18:20

@EWIPS:
"W Polsce sieciarz uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka. Na szczęście, nie stanowi wielkiego zagrożenia dla ludzi. Jego ukąszenie może być wyjątkowo nieprzyjemne – porównuje się je do użądlenia przez szerszenia."

Czyli, jako iż jest to najbardziej jadowity pająk w Polsce, to nie ma się czego bać.

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 18:22

@Czwarty_Wymiar: To naprawdę boli ;-;

Avatar Czwarty_Wymiar

Edytowano - 10 listopada 2018, 18:24

@EWIPS: Mnie kiedyś pożądliły szerszenie, z 5 może więcej. Jeżeli ból po ukąszeniu tego pająka jest naprawdę porównywalny do szerszenia, to nikomu nie życzę, ale z drugiej strony nie zagraża życiu.

Avatar Tekashi6IX9INE

14 listopada 2018, 02:36

@EWIPS: z chęcią bym patrzył jaki kolor plamy po nim by był

Avatar BencV

13 listopada 2018, 23:26

Pająki dla mnie spoko, ale muchy, o nie!
Sposób jest prosty:
Puszczam sobie "Never gonna give you up"" i tańcując po pokoju zabijam muchy do rytmu. Czasem na jednej serii nawet po 25 schodzi. Z tymi które przeżyją uderzenie, ale nie są w stanie latać, robię tak że rysuję na podłodze kółko z metrowym lontem z dezodorantu, wrzucam tam muchy i robię scenę jak w "Pile".
- Macie minutę aby się stąd wydostać! Inaczej dosięgnie was płomień zagłady!
Po minucie odpalam dezodorancik, muszki sobie płoną i przynajmniej nie ma rozpaćkanych flaków. Taka mucha z uszkodzonymi skrzydłami i tak umarłaby z głodu, więc to dla niej lżej.

Avatar wikoko

13 listopada 2018, 19:31

tak jest ze mną;)

Avatar kacp80

13 listopada 2018, 21:16

@wikoko: same

Avatar Ravin

Edytowano - 13 listopada 2018, 19:36

W moim pokoju żyje mnóstwo pająków i póki nie zbliżają się do mojego łóżka mogą sobie żyć własnym życiem, w innym wypadku czeka je śmierć

Avatar DMCJCD

13 listopada 2018, 19:50

@Ravin: Niejeden już pewnie się położył w nocy obok Ciebie. To słodkie.

Avatar Piket

13 listopada 2018, 18:43

Najgorsza chwila to ta kiedy patrzysz na pająka, jest chwila ciszy, on trwa tak nieruchomy, postanawiasz go dotknąć w nogę, bo czemu nie? A ten się na ciebie rzuca i świat zwalnia...

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Wyższy poziom Karen

Mądre rozwiązanie

Mojang psuje Minecrafta

Utożsamiam się z tobą brachu

Temperaturowe śmieszki

Super kraj mordo

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka

KTOŚ: *chce zabić niewinnego pająka*

JA: