Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Czwarty_Wymiar

10 listopada 2018, 15:12

OK, rozumiem, nie lubicie pająków.

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 15:13

@Czwarty_Wymiar: gościu masny ja sie ich panicznie boje

Avatar Czwarty_Wymiar

Edytowano - 10 listopada 2018, 15:15

@TurboSprezarka: Pająki żyjące w Polsce są praktycznie niegroźne(no poza kilkoma wyjątkami).

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 15:17

@Czwarty_Wymiar: wytłumacz to mojej arachnofobii

Avatar Czwarty_Wymiar

Edytowano - 10 listopada 2018, 15:25

@TurboSprezarka: Droga Arachnofobio.

Pająki w Polsce są niegroźne.

Podpisano: Czwarty_Wymiar.

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 16:15

@Czwarty_Wymiar: dzienki działa

Avatar smierd

10 listopada 2018, 16:36

@TurboSprezarka: idź pobiegać czy coś

Avatar TurboSprezarka

10 listopada 2018, 16:43

@smierd: kim ty jesteś żeby mi mówić co mam robić

Avatar Jasnowidz

10 listopada 2018, 17:26

@Czwarty_Wymiar: Niektórzy po prostu się ich boją

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 17:37

@Czwarty_Wymiar: Sieciarz jaskiniowy - (Meta menardi) - najbardziej jadowity pająk występujący w naszym kraju

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 17:37

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 17:38

@Czwarty_Wymiar: Tym jadowitym stawonogiem jest Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi). Gatunek został opisany przez francuskiego arachnologa Pierre André Latreille’a w 1804 roku. Sieciarz występuje powszechnie w Europie – od Skandynawii po basen Morza Śródziemnego, a także w Azji. Lokalizuje się w studzienkach kanalizacyjnych, jaskiniach, piwnicach, a także u wylotów tuneli kolejowych. Gatunek ten osiąga pokaźne rozmiary – odwłok liczy jedynie 1,5 cm długości, ale wraz z odnóżami jego ciało ma około 5 cm. Pająk ten nie tka zwyczajnej sieci. Buduje zazwyczaj swojego rodzaju pajęczą sieć komunikacyjną, po której przemieszcza się, polując. Gatunek ten opracował spowolnione użytkowanie energii, dzięki temu wydajniej migruje i poluje przez cały rok. Sieciarz charakteryzuje się sezonowymi wędrówkami (w zimie), w celu zdobywania pożywienia. Żywi się innymi stawonogami, głównie wijami oraz ślimakami z rzędu trzonkoocznych.

W Polsce sieciarz uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka. Na szczęście, nie stanowi wielkiego zagrożenia dla ludzi. Jego ukąszenie może być wyjątkowo nieprzyjemne – porównuje się je do użądlenia przez szerszenia.

Sieciarz jest prawdziwą osobliwością. Dorosłe osobniki charakteryzują się fotofobią. Wybierają ciemne miejsca z racji swoich wrażliwych oczu, które nie zniosłyby jasnego, intensywnego światła. Całkiem inaczej zachowują się jednak młode osobniki. W przeciwieństwie do rodziców, wykazują tzw. fototaksję – poruszanie się w kierunku światła. Ewolucjoniści podejrzewają, że jest to rodzaj adaptacji, która pozwala młodym zasiedlać nowe, korzystniejsze terytoria.

Sieciarz jaskiniowy zaliczany jest do rodziny kwadratnikowatych (Tetragnathidae). Według danych z 2009 roku, rodzina ta obejmuje aż 947 gatunków. Wiele z nich zajmuje tereny rzeczne oraz różnego rodzaju mokradła; jedynie rodzaj Meta, do którego należy sieciarz, preferuje jaskinie i podobne do nich lokalizacje.

Meta menardi jest pająkiem o lśniącym, gładkim odwłoku w kolorze od ciemnoczerwonego po czarny. Spotykane są osobniki, których odwłok jest nawet bardziej zróżnicowany kolorystycznie – o wyraźnym, ciemnooliwkowym odcieniu. Sieciarz jaskiniowy jest często mylony z innym gatunkiem - Meta bourneti. Nawet doświadczony arachnolog musi dokonać analizy mikroskopowej, aby odróżnić od siebie te dwa gatunki.

Dekadę temu pająk ten miał swoje pięć minut w brytyjskich mediach. Pracownicy firmy telekomunikacyjnej British Telecom, którzy mieli zainstalować kable pod królewskim zamkiem Windsor, nieopodal Londynu, natknęli się na liczną populację pająków. Niezwykle szybko mieszkańców i pracowników British Telecom ogarnęła panika. O pająkach mówiono, że są ogromne i jadowite oraz, że dzięki swoim aparatom gębowym są w stanie przegryźć ludzką skórę. Na szczęście, afera ucichła, gdy tylko arachnolodzy zainterweniowali, opisując te „ogromne” pająki jako Meta menardi i zapewniając, że nie stanowią zagrożenia. Wciąż jednak, wiele osób panicznie się ich boi.

Avatar Czwarty_Wymiar

10 listopada 2018, 18:20

@EWIPS:
"W Polsce sieciarz uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka. Na szczęście, nie stanowi wielkiego zagrożenia dla ludzi. Jego ukąszenie może być wyjątkowo nieprzyjemne – porównuje się je do użądlenia przez szerszenia."

Czyli, jako iż jest to najbardziej jadowity pająk w Polsce, to nie ma się czego bać.

Avatar EWIPS

10 listopada 2018, 18:22

@Czwarty_Wymiar: To naprawdę boli ;-;

Avatar Czwarty_Wymiar

Edytowano - 10 listopada 2018, 18:24

@EWIPS: Mnie kiedyś pożądliły szerszenie, z 5 może więcej. Jeżeli ból po ukąszeniu tego pająka jest naprawdę porównywalny do szerszenia, to nikomu nie życzę, ale z drugiej strony nie zagraża życiu.

Avatar Tekashi6IX9INE

14 listopada 2018, 02:36

@EWIPS: z chęcią bym patrzył jaki kolor plamy po nim by był

Avatar BencV

13 listopada 2018, 23:26

Pająki dla mnie spoko, ale muchy, o nie!
Sposób jest prosty:
Puszczam sobie "Never gonna give you up"" i tańcując po pokoju zabijam muchy do rytmu. Czasem na jednej serii nawet po 25 schodzi. Z tymi które przeżyją uderzenie, ale nie są w stanie latać, robię tak że rysuję na podłodze kółko z metrowym lontem z dezodorantu, wrzucam tam muchy i robię scenę jak w "Pile".
- Macie minutę aby się stąd wydostać! Inaczej dosięgnie was płomień zagłady!
Po minucie odpalam dezodorancik, muszki sobie płoną i przynajmniej nie ma rozpaćkanych flaków. Taka mucha z uszkodzonymi skrzydłami i tak umarłaby z głodu, więc to dla niej lżej.

Avatar wikoko

13 listopada 2018, 19:31

tak jest ze mną;)

Avatar kacp80

13 listopada 2018, 21:16

@wikoko: same

Avatar Ravin

Edytowano - 13 listopada 2018, 19:36

W moim pokoju żyje mnóstwo pająków i póki nie zbliżają się do mojego łóżka mogą sobie żyć własnym życiem, w innym wypadku czeka je śmierć

Avatar DMCJCD

13 listopada 2018, 19:50

@Ravin: Niejeden już pewnie się położył w nocy obok Ciebie. To słodkie.

Avatar Piket

13 listopada 2018, 18:43

Najgorsza chwila to ta kiedy patrzysz na pająka, jest chwila ciszy, on trwa tak nieruchomy, postanawiasz go dotknąć w nogę, bo czemu nie? A ten się na ciebie rzuca i świat zwalnia...

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Filozoficznie

Czyli używamy naszych zmyślonych zawodów?

Że co?!

Co jeszcze nas czeka?

Muszę cię zmienić

Zatkało?

Mój koniec nadchodzi...

Spryciarze

Moglibyście?

Fotosynteza

Nie dogadają się

Jak?!

Post mleczny jest niebezpieczny

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka

KTOŚ: *chce zabić niewinnego pająka*

JA: