Skubańce byli od nasz szybsi
Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.
Pyrkon pewnie też łączy ludzi
Były nóżki, nie ma nóżek
Przerwa na herbatkę
To się nie może nie udać
Jedna wioska nadal stawia opór najeźdźcom
Najwspanialszy spośród przedmiotów
Zobacz więcej popularnych memów
Komentarze
Odśwież5 lipca 2020, 09:06
Wikipedia podaje że axolotl to raczej "wodny potwór"
Tymczasem wiktionary podaje że to jest atl + xolotl (woda + sługa), czyli wodny sługa (sługa wód? woda mu sługą?)
Odpisz
5 lipca 2020, 17:55
@RhobarIV: Xolotl był azteckim bogiem podziemi z głową psa, który był utożsamiany ze śmiercią i psami. Był również swego rodzaju sługą, bo pomagał wraz ze swoimi psami w przejściu zmarłemu człowiekowi przez kręgi piekielne. Tak że myślę, że wszystkie etymologie mogą mieć sens, bo axolotly były powiązane właśnie z tym bogiem, który był personifikacją potwora, sługi i psa. I wszystkie są również wymienianie w słownikach języka Nahuatl. Tłumaczenie z psem wydaje mi się najsensowniejsze, bo Xolotl ma dwie zwierzęce duchowe formy: xoloitzcuintli w skrócie xolotl, czyli pies „lądowy”, że tak się wyrażę i axolotl, czyli na zasadzie podobieństwa pies „wodny”.
Odpisz
5 lipca 2020, 22:18
@Nanook: Podziemia, psy, śmierć, pomoc duszy zmarłego... Prawie jak z mitem o potopie.
Odpisz
21 listopada 2023, 16:48
@RhobarIV: bardziej kojarzy mi się to z mitami egipskimi, tu i tu mamy psiogłowego boga związanego ze śmiercią. No i obie cywilizacje miały piramidy!
Odpisz
31 października 2024, 17:21
@Nanook: "Xolotla" jako "pies" tłumaczenie sensu nie ma, dlatego właśnie, że "xoloitzcuintli" słowo istnieje, które jeśli interpretację taką przyjmiemy "pies pies" po prostu by znaczyło
Odpisz
5 lipca 2020, 07:41
Są na skraju wymarcia bo w okresie dorastania mają za mało pożywienia i zjadają się wzajemnie
Odpisz
21 listopada 2023, 16:49
@Xentez: Powiedziałbym raczej, że to dlatego iż po podbiciu Azteków, Hiszpanie osuszyli jezioro Texcoco, które stanowiło główne miejsce występowania tych płazów w naturze
Odpisz
22 kwietnia 2021, 21:22
A mojang dodaje axolotle właśnie przez to chyba
Odpisz
8 grudnia 2020, 12:18
#PŁAZLIVESMATTER
Odpisz
5 lipca 2020, 00:05
Czy w języku Azteków naprawdę istniało słowo "pieseł"???
Odpisz
5 lipca 2020, 10:00
@yoshi53: tak
Odpisz
4 lipca 2020, 23:04
Są na skraju wymarcia a można je kupić w moim zoologiku. ;-;
Odpisz
4 lipca 2020, 10:06
Całe szczęście, że mogą one rozmnażać się bez przejścia w formę dojrzałą, poza tym, że ich tarczyce nie produkują wystarczającej ilości hormonów, które pozwalają im na przemianę. Istnieje program podawania Aksolotlom hormonów tarczycowych, aby te przechodziły transformację w formę dorosłą.
Odpisz
4 lipca 2020, 20:10
@Axl_MMX: Można przesyłać im pieniądze?
Odpisz
4 lipca 2020, 22:22
@Axl_MMX: to trochę takie boostowanie ich
Odpisz
4 lipca 2020, 22:27
@Figarus: Przepraszam źle przeczytałem oryginalny artykuł - w programie chodzi o badania nad tym jak utrzymują młodość i ewolucją - brak przemiany powoduje, że można badać starzenie tkanek po suplementacji hormonalnej lub jodem.
Odpisz
4 lipca 2020, 23:02
@Axl_MMX: ... Troszkę dupa, ale i tak dobrze, że przynajmniej starają się ratować te stworzonka i ogółem przy ich pomocy popchnąć kilka dziedzin nauki do przodu.
Odpisz
Edytowano - 4 lipca 2020, 22:11
Ten płaz jest urocza
Odpisz
4 lipca 2020, 21:50
O, to jest ta pseudo dziewczyna Toda z BoJack Horseman
Odpisz
4 lipca 2020, 21:44
Ach te teorie z wodogrzmotami ciągle gdzieś coś się znajdzie.
Odpisz
4 lipca 2020, 21:30
Gravuta folks
Odpisz
4 lipca 2020, 20:27
Jak to nigdy nie dorastają ? To jak się rozmnażają ?
Odpisz
4 lipca 2020, 20:28
@Royoo: Nie rozmnażają się
Odpisz
4 lipca 2020, 20:29
@Royoo: Sa w stanie rozmnażać sie w stanie larwalnym
Odpisz
4 lipca 2020, 20:30
Nie rozumiem, to jak wygląda ich dorosła forma ?
Odpisz
4 lipca 2020, 20:33
@Royoo: To jest płaz, który jest dorosły w formie larwalnej. A u większości płazów taka forma to stan przed tym jak dorosną. Czyli np. Kijanka
Odpisz
4 lipca 2020, 20:36
@qAzert: czyli nie że nie dorasta tylko jest to zwykła larwa . Nic dziwnego że jest na wymarciu.
Odpisz
4 lipca 2020, 20:41
@Royoo: Forma larwalna różni się kolorem skóry(zazwyczaj mają biały, a dorosłe brązowe) oraz skrzelami na zewnątrz. A na wymarciu sa dlatego, że jedyny zbiornik w którym występują jest coraz brudniejszy(jezioro Mexico City)
Odpisz
4 lipca 2020, 20:05
A więc stąd się wzięło logo axolot games
Odpisz
4 lipca 2020, 08:51
Ambystoma.
Odpisz
3 lipca 2020, 23:35
Nie wiedziałem jedynie tego o Aztekach, trzymaj strzałę opie
Odpisz