Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar KufelMleka

19 listopada 2020, 11:19

O, tak, bo ludzie nie wiedzieli o kulistości Ziemi od Antyku.

Avatar Juliusz_Cezar

19 listopada 2020, 11:50

@KufelMleka: Wiesz na czym polegało średniowieczne? Dlaczego się to nazywa wieki ciemne ? Bo o wszystkim z antyku zapomnieli. Rzymianie znali beton a w średniowieczu z kamienia budowano. Na tym polegał renesans, że to wszystko na nowo odkryli.

Avatar KufelMleka

Edytowano - 19 listopada 2020, 12:13

@Juliusz_Cezar: Furda i propaganda nie oddająca pełnego obrazu rzeczywistości. Średniowiecze zaczęło się od upadku Antyku, ale było ono 1000 lat ratowania osiągnięć starożytnych i ich rozwijania tak, jak potrafiono i jak było potrzeba. Wiele wiedzy w Europie zachodniej odratowano i przekazywano dalej, w Europie wschodniej nawet nie specjalnie trzeba było ratować, bo Rzym Wschodni dalej trwał i nieprzerwanie się rozwijał. W samym Średniowieczu można na różnych obszarach wyróżnić przynajmniej dwa wielkie okresy odrodzenia się Antyku jako głębszego niż zwykle zainteresowania starożytnością, ale i tak całe Średniowiecze świadomie wywodziło się od Rzymian i Greków.
A ten beton to podałeś z d*py, bo beton taki jak dziś jest znacznie późniejszym francuskim wynalazkiem. Rzymianie znali prostą zaprawę budowlaną, ale do jej wytwarzania potrzebny był pył wulkaniczny. Cement służył im za zaprawę murarską, która ułatwiała układania bloków skalnych w pożądane budowle, a samo rzymskie budownictwo inspirowało architektów w Średniowieczu, ale przynajmniej ich nie ograniczało, czego chwalebnym przykładem są budowle gotyckie, które nieraz niczym nie ustępowały rozmachem i geniuszem budowlom antycznym. Zapraw podobnych do rzymskiego betonu używano też w średniowieczu, ale to raczej niekoniecznie była inspiracja Rzymianami w każdym przypadku, bo też samemu można umieszać piasku z wodą i wapnem.

Avatar Juliusz_Cezar

19 listopada 2020, 12:18

@KufelMleka: no dobra, ale z jakiegoś powodu jednak Chiny i Arabia były od nas bardziej rozwinięte bo tam nie było kościoła który robił wszystko by ludzi oglupic żeby było ich łatwiej kontrolować i by pieniążki się zgadzały

Avatar KufelMleka

Edytowano - 19 listopada 2020, 12:35

@Juliusz_Cezar: Ty historii nie znasz. Kościół jako organizacja oraz jako pojedynczy ludzie to jeden z głównych czynników, który sprawił, że cokolwiek w Europie zachowało się z Antyku oraz że cokolwiek się rozwijało, naukowo, technologicznie i przemysłowo. To właśnie skrybowie i zakonnicy na wzór pustelników, właśnie motywując swoją naukową pracę religijnym obowiązkiem gospodarowania światem, zachowywali wiedzę, rozwijali naukę i tworzyli jej nowe dziedziny. Kościół, a potem Kościoły, były elitą intelektualną i spadkobiercami Antyku, ale nie przez etalitaryzm, tylko właśnie przez to, że od zawsze gromadzili ludzie wiary różną wiedzę i szerzyli wszelką naukę i filozofię. Nie zawsze było pięknie i nie zawsze szło to gładko, ale większość ludzi, którzy kochali i rozwijali nauką, było religijnymi lub nawet duchownymi, a ich dzieła naukowe to po prostu rzetelny dorobek cywilizacji. Wiem, że to może się wielu osobom nie podobać, ale całe Średniowiecze i jeszcze długo później Kościół był ośrodkiem nie tylko religii, ale też nauki i władzy, Nie można tego negować ani o tym zapominać, bo to jest ważna część dziedzictwa kulturowego Europy oraz coś, co powinno być w świadomości każdej cywilizowanej osoby pochodzącej ze Starego Świata. Oczywiście, to rzecz bardzo obszerna, a niej działo się i rozwijało wiele nawet sprzecznych nurtów, bo ludzie są ludźmi i zawsze będą się spierać o pierdoły. Jednak było jak było, a wiele z tego, co dziś powszechnie odbiera się za prymitywizm oraz zacofanie, było wówczas po prostu sprzeczką o metodologię naukową lub bronieniem pozycji określonym aksjomatów teoretycznych.

Avatar Juliusz_Cezar

19 listopada 2020, 12:38

@KufelMleka: Kościół katolicki ze średniowiecza to najbardziej skorumpowana organizacja w historii

Avatar Juliusz_Cezar

19 listopada 2020, 12:39

@Juliusz_Cezar: I tu się dużo nie zmieniło

Avatar KufelMleka

19 listopada 2020, 12:46

@Juliusz_Cezar: Bardziej skorumpowany był w okresie Renesansu i naprawdę w niczym nie dorównuje to korupcji, jaka miała miejsce w w XX i XXI wieku w wielu różnych innych organizacjach. Jak nie lubisz Kościoła jako organizacji to twoja sprawa, ale nijak nie usprawiedliwia to historycznego, skrajnego subiektywizmu i powtarzania różnorakiej propagandy. To, co złe, należy pamiętać i wypominać ku przestrodze, ale to, co dobre, należy przypominać i stawiać za wzór.
Poza tym, najważniejszą kwestią jest to, że Kościół to organizacja, ale przede wszystkim zgromadzenie pojedynczych ludzi, których działania należy brać pod uwagę nie tylko grupowo, ale również jednostkowo. Zbytnie uogólnianie to głupota i nie wnosi ona nic mądrego.
I kwestia językowa, jeżeli piszesz o kościele jako budynku, to wedle zasad języka polskiego używać należy małej litery, ale jeśli piszesz o Kościele jako organizacji religijnej, to tak jak o każdej innej organizacji religijnej pisze się z wielkiej litery.

Avatar KufelMleka

19 listopada 2020, 12:47

@Juliusz_Cezar: A zmieniło się dużo, teraz jest gorzej. Najgorszym jest chyba to, że na pewnym etapie historii Kościół jako ogół organizacji odeszła od nauki, nie używając tego narzędzia poznawczego na równi z innymi narzędziami.

Avatar Juliusz_Cezar

19 listopada 2020, 12:48

@KufelMleka: W tym się zgadzam

Avatar KufelMleka

19 listopada 2020, 12:50

@Juliusz_Cezar: Na ch*j mi twoja zgoda, skoro twoja niekompetencja w kwestii sprawiedliwej oceny historycznej oraz prawdziwego i rzetelnego postrzegania rzeczywistości zmusiła mnie do tak ciężkiego wywodu?

Avatar
Konto usunięte

19 listopada 2020, 11:15

Fajny meme antonippp

Avatar antonippp

19 listopada 2020, 11:19

dziekuwa ziomek121

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Ona jest tygodniem w matematyce

On ma rację

No w sumie rel

Nosz kur...

Do przodu, Polsko!

Ech...

PREFEROWANY

Poczekaj

Ciekawe, kiedy NASA zaproponuje mi pracę

Za każdym razem na matmie

Mało brakowało

Miasto się samo nie zbuduje

Pszczoły, co o nich sądzicie?

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka

Ludzie w średniowieczu, gdy ktoś przedstawiał im swoje dowody na kulistość Ziemi: