Nie łapię tego
Smacznego!
No tak sobie to wygląda, ale radość z grania jest ważniejsza
Mało brakowało
Takie trochę zło
Przerąbane
Nasz klient, nasz pan?
Niestety jestem użytkownikiem tego drugiego
Dasz radę, malutki
Boże, błogosław Królową
Tytuł poszedł odrabiać zadania
Miasto się samo nie zbuduje
Ja chciałem zobaczyć siłę przyjaźni!
Zobacz więcej popularnych memów
Ktoś: *zaczyna pytanie od "Czemu", a nie "Dlaczego"*
Polonista:
Komentarze
Odśwież6 stycznia, 10:30
Czemu? W sensie to nie żart, z tego co czytam opinii językoznawców to można od obu słów zaczynać.
Odpisz
6 stycznia, 10:52
@Nanook: "Czemu" to, chyba, zdrobnienie od "dlaczego", będące częściej używane w języku potocznym.
Odpisz
6 stycznia, 10:58
@starmagedon: "Czemu jest kilkakrotnie rzadsze niż dlaczego, występuje głównie w literaturze pięknej i eseistyce. Jest to więc słowo typowo książkowe, pisane, ale nie publicystyczne, tylko literackie. {...} Oba wyrazy są używane i oba są poprawne. {...} Osoba bardziej kompetentna może jednak czasem sięgać po czemu. Bo czemu by nie?"
Tak o tym problemie pisze prof. Bańko. Wielokrotnie spotkałem się czy to w literaturze czy w języku potocznym ze słowem "czemu" i nie widzę powodu, żeby jakoś zakazywać ludziom używania słownictwa, które i tak już w obiegu zarówno literackim jak codziennym występuje.
Odpisz
6 stycznia, 11:00
@Nanook: Też nie widzę powodu zakazywać tego. Podobnym zjawiskiem, wydają się być, są "kartofle" i "ziemniaki", obydwie formy są poprawne, ale o to chyba nikt się nie czepia.
Odpisz
10 stycznia, 16:10
@Nanook: "dlaczego?" jest pytaniem o powód. Jeżeli chodzi o "czemu?" jest związane z pytaniem o jakąś rzecz. "Czemu się przyglądasz?"; Czyli- na co patrzysz?. "Dlaczego się przyglądasz?"; Pytanie o powód.
Odpisz
Edytowano - 10 stycznia, 16:35
@plastikowy_dinozaur: "Czemu" owszem, również jest celownikiem słowa "co", czyli może służyć pytaniu "czemu/komu się przyglądasz". Ale innym znaczeniem tego słowa jest po prostu zaimek synonimiczny ze słowem "dlaczego". Czyli też możesz powiedzieć "czemu" jak pytasz o powód.
Czemu niektórzy nauczyciele się czepiają o takie użycie tego słowa jeżeli jest poprawne? Nie mam pojęcia. Ja się z tym w szkole nie spotkałem, aczkolwiek spotkałem się z inną nieistniejącą zasadą, czyli niezaczynanie zdania od "więc", co też jak się później okazało było zwykłym bullshitem. Strzelam, że to wynika to po prostu z utartej tradycji. Jeżeli ktoś z pozycją autorytetu cię czegoś kiedyś nauczył to nie czujesz potrzeby weryfikowania tego czy to prawda i z taką samą dozą pewności przekazujesz to kolejnym osobom, dla których ty jesteś autorytetem. I mamy takie samonapędzające się koło mitów i szkolnych legend.
Odpisz
10 stycznia, 17:48
@Nanook: Ja mogę podać jeden powód niechęci do słowa „czemu”, wynikający z przypadków z praktyki pedagogicznej: część dzieci potrafi sobie złączyć dwa równe słowa w formę „dlaczemu”, a potem bardzo trudno przetłumaczyć części z nich, że tak się nie mówi i nie powinno się tak mówić.
Odpisz
10 stycznia, 13:45
Albo wypowiedź od "A więc..."
Odpisz
10 stycznia, 13:03
Dlaczemu
Odpisz
6 stycznia, 10:40
Warum?
Odpisz
6 stycznia, 10:58
@starmagedon: wrum wrum
Odpisz
6 stycznia, 10:58
@Oliwier256:
Odpisz
6 stycznia, 10:33
Why?
Odpisz
6 stycznia, 10:31
Dlaczemu
Odpisz
6 stycznia, 10:29
Albo przynajmniej i bynajmniej
Odpisz
6 stycznia, 10:28
Gość co napisał dlaczemu
Odpisz