„Na morza dnie, na morza dnie,
bo tam gdzie sucho,
może być krucho, posłuchaj mnie!
Oni na górze, uwierz mi,
w słońcu harują całe dni.
My tylko jemy i dryfujemy, a gdzie? Na morza dnie!”
@przem0wski: "Szczęśliwe są wolne ryby
Gdy kręcą się pośród fal
W akwarium zza szklanej szyby
Ze smutkiem zerkają w dal
Lecz w sumie akwarium takie
To nie jest najgorszy los
Gdy zeżre ją ktoś ze smakiem
Tak to jest dla ryby cios"
@jacek1s: wręcz przeciwnie, one desperacko chcą być zauważone, dlatego wytworzyły się u nich zdolności bioluminescencji. Chcą być zauważone przez potencjalną ofiarę aby ja zwabić lub przez partnera do rozrodu
Nie do końca tak to działa. Rybak rzucający przynętę na wędce nie chce żeby ryby go widziały. Zależy mu tylko na tym żeby potencjalna ofiara zauważyła jego przynętę. Żadne z tych stworzeń nie chce przykuwać uwagi sobą. One selekcjonują sobie przez kogo chcą być zauważone, a przez kogo nie. Dlatego wytwarzają bioluminescencję, nie dlatego żeby wszystko dookoła wiedziało o ich obecności.
@jacek1s: przy głębokościach na których żyją ryby z 2 górnych obrazków stworzenia rzadko się mijają, dlatego raczej chcą przyciągnąć jak najwiecej uwagi. Na ekstremalnych głębokościach każdy może zjeść każdego, nawet mniejsze i niepozorne stworzenia są w stanie rozciągnąć paszczę i żołądek by połknąć ofiarę kilka razy większą niż one same w stanie „normalnym”, a partnerów spotykają na tyle rzadko, że samce wyewoluowały do postaci pasożytniczych „zapładniaczy”, którzy gdy tylko znajdą samicę, przyczepiają się do niej na całe życie
Właśnie dlatego, że rzadko się mijają to tam żyją. Gdyby zależało im na atencji, to by żyły w wyższych rejonach gdzie jest więcej stworzeń i ludzkie oko może je z łatwością zobaczyć. Nie są ani kolorowymi rybkami, ani nie dbają o to żeby wyglądać majestatycznie, są po prostu sobą. Dlatego żyją na morza dnie.
Gdyby łatwo było je zauważyć to byłyby łatwą ofiarą dla takiej ryby, którą Ty opisujesz, nie uważasz? A to, że żyją blisko siebie przez całe życie raczej jasno wskazuje na to, że poza sobą nie chcą by ktokolwiek inny je widział.
@jacek1s: nie powiedziałbym, że żyją „blisko” siebie, ale chyba wiem na czym polega nasze nieporozumienie. One żyją sobie w odrębnym ekosystemie, nie chcą być zauważone przez resztę życia z oceanu „powyżej”, zresztą i tak by nie mogły, bo są przystosowane do życia pod ekstremalnym ciśnieniem, więc wyżej nie jest im za dobrze. Za to w swoim ciemnym świecie szukają atencji na wiele sposobów
Komentarze
Odśwież9 marca 2021, 17:41
„Na morza dnie, na morza dnie,
bo tam gdzie sucho,
może być krucho, posłuchaj mnie!
Oni na górze, uwierz mi,
w słońcu harują całe dni.
My tylko jemy i dryfujemy, a gdzie? Na morza dnie!”
Odpisz
30 stycznia 2022, 14:49
@przem0wski: "Szczęśliwe są wolne ryby
Gdy kręcą się pośród fal
W akwarium zza szklanej szyby
Ze smutkiem zerkają w dal
Lecz w sumie akwarium takie
To nie jest najgorszy los
Gdy zeżre ją ktoś ze smakiem
Tak to jest dla ryby cios"
Odpisz
10 marca 2021, 20:06
Samce tej ryby w lewym górnym rogu mają nieciekawe życie.
Odpisz
10 marca 2021, 17:27
Ciemna strona ryb
Odpisz
10 marca 2021, 16:50
Coś jej się piosenka poj...ła ruda rybia idiotka
Odpisz
10 marca 2021, 16:12
Tak na prawdę te ryby żyją w oceanie...
Odpisz
10 marca 2021, 16:07
Czy tylko ja myślałem że po lewej stronie ta ryba na górze wskazuje na tą meduze palcem a tak naprawde to było zupełnie inne zdjęcie?
Odpisz
9 marca 2021, 17:07
Co ciekawe, stworzenia te żyją jeszcze daleko od dna
Odpisz
9 marca 2021, 16:40
Na dnie morza żyją stworzenia godne zauważenia, ale nic nie wskazuje na to żeby zależało im na byciu zauważonym.
Odpisz
9 marca 2021, 16:43
@jacek1s: wręcz przeciwnie, one desperacko chcą być zauważone, dlatego wytworzyły się u nich zdolności bioluminescencji. Chcą być zauważone przez potencjalną ofiarę aby ja zwabić lub przez partnera do rozrodu
Odpisz
9 marca 2021, 16:47
Nie do końca tak to działa. Rybak rzucający przynętę na wędce nie chce żeby ryby go widziały. Zależy mu tylko na tym żeby potencjalna ofiara zauważyła jego przynętę. Żadne z tych stworzeń nie chce przykuwać uwagi sobą. One selekcjonują sobie przez kogo chcą być zauważone, a przez kogo nie. Dlatego wytwarzają bioluminescencję, nie dlatego żeby wszystko dookoła wiedziało o ich obecności.
Odpisz
Edytowano - 9 marca 2021, 16:53
@jacek1s: przy głębokościach na których żyją ryby z 2 górnych obrazków stworzenia rzadko się mijają, dlatego raczej chcą przyciągnąć jak najwiecej uwagi. Na ekstremalnych głębokościach każdy może zjeść każdego, nawet mniejsze i niepozorne stworzenia są w stanie rozciągnąć paszczę i żołądek by połknąć ofiarę kilka razy większą niż one same w stanie „normalnym”, a partnerów spotykają na tyle rzadko, że samce wyewoluowały do postaci pasożytniczych „zapładniaczy”, którzy gdy tylko znajdą samicę, przyczepiają się do niej na całe życie
Odpisz
9 marca 2021, 16:59
Właśnie dlatego, że rzadko się mijają to tam żyją. Gdyby zależało im na atencji, to by żyły w wyższych rejonach gdzie jest więcej stworzeń i ludzkie oko może je z łatwością zobaczyć. Nie są ani kolorowymi rybkami, ani nie dbają o to żeby wyglądać majestatycznie, są po prostu sobą. Dlatego żyją na morza dnie.
Gdyby łatwo było je zauważyć to byłyby łatwą ofiarą dla takiej ryby, którą Ty opisujesz, nie uważasz? A to, że żyją blisko siebie przez całe życie raczej jasno wskazuje na to, że poza sobą nie chcą by ktokolwiek inny je widział.
Odpisz
9 marca 2021, 17:04
@jacek1s: nie powiedziałbym, że żyją „blisko” siebie, ale chyba wiem na czym polega nasze nieporozumienie. One żyją sobie w odrębnym ekosystemie, nie chcą być zauważone przez resztę życia z oceanu „powyżej”, zresztą i tak by nie mogły, bo są przystosowane do życia pod ekstremalnym ciśnieniem, więc wyżej nie jest im za dobrze. Za to w swoim ciemnym świecie szukają atencji na wiele sposobów
Odpisz
9 marca 2021, 17:06
Nie do końca tak to działa. Ale uznajmy, że Ty i ja mamy rację, ale patrząc z innego punktu filozoficznego.
Odpisz
9 marca 2021, 16:45
Rozpoznaję te 3 ryby ale co jest w prawym dolnym zdjęciu? To jest gatunek kraba, meduzy czy ośmiornicy
Odpisz
9 marca 2021, 16:47
chyba meduza z tego co pamiętam, ale ten gatunek/osobnik nie jest dobrze zbadany
Odpisz
9 marca 2021, 16:54
z tego co widzę w Internecie to rodzaj kałamarnicy - magnapinna squid. Nie mam pojęcia jak to będzie po polsku
Odpisz
9 marca 2021, 16:58
@Damond: Dziękuję wam za informacje
Odpisz
9 marca 2021, 17:01
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bigfin_squid
Odpisz
9 marca 2021, 16:51
To w prawym dolnym rogu najlepsze
Odpisz
9 marca 2021, 16:35
W sumie nawet fajnie
Odpisz