Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar karakan_z_dvpy

18 lipca, 23:16

Kzw - nowa gala, czyli kopanina z wombatami

Avatar Kawento

24 września 2022, 19:00

Ten mem przypomniał mi o tym fakcie.

Avatar kolkav5

24 września 2022, 14:04

Z facebook cafe nauka
Wreszcie! Stało się! Mamy to! Tajemnica odkryta! Wiemy już, dlaczego wombat - udając się na stronę - wypróżnia się sześcianami. Naukowcy przed kilkoma dniami ogłosili, że rozwikłali tę długoletnią zagadkę nauki.
🐻🎲💩
Wombaty od dłuższego czasu skrywały przed światem swoją słodką tajemnicę. Otóż, futrzaste te zwierzątka znane były powszechnie z tego, że "wytwarzają" charakterystyczny prostopadłościenny stolec, kształtem przypominający dobrze oszlifowane kostki do gry. Co więcej, każdego dnia wombaty wypuszczają na światło dzienne wcale nie tak mało tychże klocków - jest ich bowiem prawie sto na dobę.
🎛🐿⤴️
Naukowcy od wielu lat zastanawiali się nad fenomenem wombacich odchodów. Była to bez wątpienia dosyć frywolna ekstrawagancja w świecie zwierząt. Pytania więc były dwa: jak i w jakim celu ten pocieszny torbacz o dość gburowatym usposobieniu dokonuje takich kanciastych czynności? Wombaty traktują bowiem swoje odchody niemal jak trofea, umieszczając je w widocznych punkach swoich domów.
🏆🏠👌
Otóż, proces trawienia u wombata może trwać nawet cztery razy dłużej niż u człowieka. Z tego też względu torbacz może wydobyć z pożywienia absolutnie wszystkie możliwe do odzyskania składniki odżywcze. To dlatego "materiał finalny" jest dosyć suchy.
Jednak tym, co udało się przede wszystkim odkryć badaczom z University of Tasmania, jest nad wyraz ciekawa budowa jelita: naukowcy zauważyli bowiem, że jelito wombata posiada obszary o różnej grubości i sztywności. Dzięki modelowi 2D badacze przeprowadzili symulację obrazującą w jaki sposób takie regiony kurczą się i rozszerzają "w rytmach" trawienia. To właśnie dzięki ściskaniu resztek pokarmowych, jelita mogły "wyciągnąć" z nich więcej składników odżywczych i wody (podobnie jak wyciska się resztę mydlin z gąbki). Sztywniejsze obszary kurczyły się natomiast szybciej niż te miękkie i dzięki takiej nieregularnej biomechanice ruchów jelitowych wydanie na świat sześciennego produktu kostkowego stawało się możliwe.
💦🧊〰️
Dlaczego natomiast natura stwierdziła, że Wombaty będą dokonywały kanciastych czynności? Cóż, zwierzęta te wspinają się na skały i kłody, żeby oznaczyć swoje terytorium. Z tych natomiast kuliste odchody raczej łatwo by się staczały. Wszak z cegiełek dużo łatwiej się buduje 😉
🧱⚒🔝
Zostaje jeszcze ostatnie pytanie: co ma zrobić świat z taką wiedzą? Cóż, informacja na temat tego, jak wytwarza swoje odchody wombat raczej nie zastąpi sposobu, w jaki produkujemy plastik. Nie rozwiąże też wielu palących kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi. Wombacia strategia może jednak pomóc inżynierom w projektowaniu lepszych sposobów kształtowania cennych i wrażliwych materiałów, a to już coś!

Avatar Zpolskijestem0

24 września 2022, 16:55

@kolkav5: dobre wytłumaczenie, masz zieloną, ale następnym razem mniej emotek

Avatar kolkav5

24 września 2022, 18:39

@Zpolskijestem0: To post z facebooka z cafe nauka

Avatar Twoja_lodowka

24 września 2022, 08:45

Minecraft moment

Avatar siwy3000

24 września 2022, 07:17

A więc to prawda

Avatar Xenophia

24 września 2022, 04:27

Potrzeba wygooglowania tego jest ode mnie silniejsza.

Avatar Bright32

23 września 2022, 13:32

Ja kiedy memy OPa

Avatar MlodyKamil96

23 września 2022, 23:06

Avatar pikacz

23 września 2022, 13:19

Mógłbym dostać szablon?

Avatar ale_urwal

23 września 2022, 13:26

Avatar pikacz

23 września 2022, 13:28

@ale_urwal: dziekuwa mordunio

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Avatar ale_urwal
Dodane przez: ale_urwal

Młoda krew w polityce

A Wy którą wolicie?

Wholesome

O nie...

Space X ma nowe zastosowanie

Ciekawe gdzie mieszkają moje klony

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka