Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar audio

26 grudnia 2022, 23:43

Potop, prawda?

Avatar Monki

28 grudnia 2022, 09:06

@audio: Bezsprzecznie

Avatar Korkodyl

26 grudnia 2022, 20:53

Szkolił mnie hrabia dooku...

Avatar Mikoro

27 grudnia 2022, 22:17

@Korkodyl: *napi...ala kołowrotek*

Avatar jacek1s

23 grudnia 2022, 21:57

Gdyby dodać choć szczyptę fantasy do obecnych lektur, to myślę, że nawet byłoby całkiem sporo chętnych uczniów do przeczytania tych tasiemców. Wiadomo, podstawówka ma ich całkiem sporo, ale maturalne lektury to pustkowie wyobraźni.
Ogniem i mieczem z faktycznym ogniem rzucanym przez czarodzieja ognia? Skąpiec gdzie Harpagon jest skąpy ze względu na to, że gobliny czy inne stwory chcą mu zabrać cały majątek życia? Lalka gdzie Izabela okazuje się być syreną i dlatego aż tak działa na mężczyzn? Proszę państwa do gazu gdzie naziści są orkami zjadającymi ludzi? Krzyżacy gdzie toczy się wojna między ludźmi, a baśniowymi stworami?

Avatar CzerwonyPoniacz

23 grudnia 2022, 22:54

@jacek1s: polonistów wykręca na sam głos "fantasy"

Avatar elementiro

23 grudnia 2022, 23:44

@jacek1s: akurat w Lalce były elementy fantastyczne (okej, bardziej science fiction, nie fantasy) - te materiały, które gościu we Francji pokazywał Wokulskiemu.
A tak ogólnie to jakoś nie widzę takiego modyfikowania istniejącego już utworu, jakoś moralnie mi się to nie zgadza. A inna sprawa, ze te czy inne lektury raczej nie są w kanonie szkolnym dlatego, ze są dobrymi książkami, tylko ze względu na znaczenie historyczne - bo kształtowało dane pokolenie, bo wpływało na kolejne utwory, bo pokazują nastroje, mentalność czy obyczaje z danego okresu, przekazane z pierwszej ręki. Jeżeli coś zmienisz to zatracasz jakby to znaczenie.

Avatar MineDan

24 grudnia 2022, 01:10

@elementiro: lol, też miałemo tym pisać. Problemem lektur nie jest to, że nie ma tam nic fantastycznego, tylko sam fakt, że są nam narzucane jest już z góry odpychający, a autorzy też tego często nie ułatwiali wpychając kompletnie zbędne opisy nawet w momentach gdy lektura nas interesuje. Oczywiście, nie zawsze, czasem te opisy mają znaczenie tematyczne, metaforyczne, polityczne czy inne, ale czasami zwyczajnie to jest "nad niemnem"

Avatar RhobarIV

24 grudnia 2022, 06:21

@jacek1s: W romantyzmie było trochę fantastyki.
A jeśli obecne lektury z innych epok miałyby zainteresować uczniów samymi li tylko elementami fantastycznymi, to chyba źle świadczyłoby o uczniach i ich uprzedzeniach.

Avatar jacek1s

24 grudnia 2022, 07:09

@elementiro: Tu nie chodzi o poprawianie już istniejących książek, a o to co by było gdyby autorzy stworzyli je takimi.

Avatar Sygryda

27 grudnia 2022, 08:52

@CzerwonyPoniacz: "Hobbit" Tolkiena
"- Am I a joke to you?"

Avatar wiki954

27 grudnia 2022, 10:08

@jacek1s: Nie zawsze dodawanie elementów fantasy od razu czyni książkę lepszą. Jest znacznie wiele innych rzeczy które trzeba mieć na uwadze by stworzyć książkę, którą czyta się z zainteresowaniem i która nie nuży. A wracając do tematu lektur szkolnych, to nie czytamy je bo są Bóg wie jakie dobre, najczęściej czytamy je bo mają historię. Czytamy np Sienkiewicza dlatego że został uznany na arenie międzynarodowej, to czy dla nas jego książki są super ekstra jest mało ważne (ja np lubiłam Quo Vadis). Gdyby książki, które wymieniłeś były napisane od razu tak jak wymieniłeś były by niczym innym jak kolejnymi książkami fantasy bez większego znaczenia czy wydźwięku. Straciły by to co czyni je tymi specjalnymi książkami, które trzeba przeczytać bo pani karze. Jasne można je nienawidził i wyklinać, ale też trzeba mieć świadomość że mają swoją historię którą nie da się pominąć

Avatar Sygryda

28 grudnia 2022, 17:55

@wiki954: masz rację

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Mądrala się znalazł

Humaniści

Nie trzeba za saunę płacić

Oczywiście multiplayer to inna sprawa

Pewnie sam potrafisz wskazać kilka przykładów

Hipokryzja? Nie słyszałem

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka