Goście z renesansu są jak: "Czyżby Cesarstwo Rzymskie wciąż istniało na Wschodzie? Nie, to niemożliwe. Taki cudowny twór nie mógł istnieć w epoce zacofania jaką było średniowiecze. Wiem! Nazwę je "Cesarstwem Bizantyjskim", żeby wzmocnić mój gównowarty argument."
@rumcajschr: W powszechnym użyciu termin ten pojawił się dopiero w XIX wieku. W średniowieczu, jak i w późniejszych epokach używano określenia "Cesarstwo Rzymskie" jak i "Cesarstwo greckie/Greków".
Według tego co sprawdziłem to w XVII w., co i tak pokazuje, że się pomyliłem. Nie zmienia to jednak faktu, że j*bać zachodniaków za nie uznawanie tego, że Cesarstwo "Bizantyjskie" było resztą Cesarstwa Rzymskiego
Z tym że używany głownie przez Wenecjan termin 'Grecy' był za czasów istnia cesarstwa terminem umniejszającym czy nawet obraźliwym.
Dla samych 'Rzymian' słowo hellan czyli grek oznaczało tyle co poganin.
Historyk, spowodowałeś u mnie wylew.
Nowożytność jest epoką zaczynającą się w XV wieku po średniowieczu, wiek Oświecenia jest zaś nurtem który kreuje się dopiero na początku XVIII wieku, ponad 100 lat po zakończeniu się renesansu.
Komentarze
OdświeżEdytowano - 14 stycznia 2023, 12:06
Goście z renesansu są jak: "Czyżby Cesarstwo Rzymskie wciąż istniało na Wschodzie? Nie, to niemożliwe. Taki cudowny twór nie mógł istnieć w epoce zacofania jaką było średniowiecze. Wiem! Nazwę je "Cesarstwem Bizantyjskim", żeby wzmocnić mój gównowarty argument."
Odpisz
16 stycznia 2023, 14:33
@rumcajschr: W powszechnym użyciu termin ten pojawił się dopiero w XIX wieku. W średniowieczu, jak i w późniejszych epokach używano określenia "Cesarstwo Rzymskie" jak i "Cesarstwo greckie/Greków".
Odpisz
16 stycznia 2023, 14:54
Według tego co sprawdziłem to w XVII w., co i tak pokazuje, że się pomyliłem. Nie zmienia to jednak faktu, że j*bać zachodniaków za nie uznawanie tego, że Cesarstwo "Bizantyjskie" było resztą Cesarstwa Rzymskiego
Odpisz
17 stycznia 2023, 18:56
Z tym że używany głownie przez Wenecjan termin 'Grecy' był za czasów istnia cesarstwa terminem umniejszającym czy nawet obraźliwym.
Dla samych 'Rzymian' słowo hellan czyli grek oznaczało tyle co poganin.
Odpisz
15 stycznia 2023, 15:08
Historyk, spowodowałeś u mnie wylew.
Nowożytność jest epoką zaczynającą się w XV wieku po średniowieczu, wiek Oświecenia jest zaś nurtem który kreuje się dopiero na początku XVIII wieku, ponad 100 lat po zakończeniu się renesansu.
Odpisz
14 stycznia 2023, 11:56
Historyk, oświecenie było później. Renesans to odrodzenie było
Odpisz
14 stycznia 2023, 13:24
@MatkaBoskaSowiecka: oof meme
Odpisz
14 stycznia 2023, 12:49
Jak czarownica się pali to się świeci
Więc oświecenie
Czego nie rozumiesz?
Odpisz