@kokomando: ó, czy jak dawniej pisano oo to długi i miękki dźwięk, podczas gdy u to krótki i dość twardy.
"huk" - tu mamy nawet do czynienia z drugą głoską, która jest krótka i twarda - h, jest onomatopeicznym wyrazem, głośnym jak samo opisyweane zjawisko
Z kolei "mrówka" w wymowie bardziej przypomina "mruuwka", jakkolwiek nie kolało by to w oczy...
Od 1 stycznia 2026 roku wielką literą będzie trzeba zapisywać nazwy mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli oraz wsi. Będzie zatem "Warszawianin" zamiast "warszawianin" (jak jest obecnie), „Ochocianka”, „Mokotowianin” czy „Nowohucianin”.
To jednak nie wszystko. Jak poinformowała Rada Języka Polskiego wprowadzona zostanie również zasada pisowni wielką literą nie tylko nazw firm i marek wyrobów przemysłowych, ale także pojedynczych egzemplarzy tych wyrobów, na przykład „samochód marki Ford”.
Od 2026 roku wprowadzona zostanie również zasada rozdzielnej pisowni cząstek "-bym", "-byś", "-by", "-byśmy", "-byście" ze spójnikami, np. "Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry".
Będzie trzeba zapisywać również łącznie człon "pół-" w wyrażeniach: "półzabawa", "półnauka", "półżartem", "półserio", "półspał", "półczuwał" oraz pisowni z łącznikiem w połączeniu typu: "pół-Polka", "pół-Francuzka" (odniesionym do jednej osoby).
Zmiany nastąpią też w zakresie użycia wielkich liter w nazwach własnych. Obowiązujące od 2026 roku formy to na przykład: "Pustynia Gobi" zamiast "pustynia Gobi" czy "Restauracja Veganic" zamiast "restauracja Veganic".
@DHF1232: Wielką literą trzeba też będzie zapisywać wszystkie człony w nazwach orderów, medali, odznaczeń, nagród i tytułów honorowych, na przykład "Nagroda Rektora za Wybitne Osiągnięcia Naukowe" czy "Śląska Nagroda Jakości".
Kolejno wprowadzona zostanie łączna pisownia "nie-" z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi także w stopniu wyższym i najwyższym na przykład "nienajlepiej", "nienajstaranniej".
Co więcej, w życie wejdzie zasada łącznej pisowni cząstek "niby-" oraz "quasi-" z wyrazami zapisywanymi małą literą. Poprawny będzie więc zapis "nibyartysta" czy "quasiromantycznie".
@DHF1232: W komunikacie Rada uzasadnia, że wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może – umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu.
Rada Języka Polskiego opublikowała na swojej stronie internetowej dokument "Zasady pisowni i interpunkcji polskiej" zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące od dawna, jak i te właśnie uchwalone. Poinformowano także, że od 1 stycznia 2026 roku dokument ten stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Tradycyjne, papierowe słowniki staną się zatem pieśnią przeszłości zanim na półkach w księgarniach nie staną te określające nowe zasady.
@GHouste: rz, ch i ó wpływają na odmiany wyrazów; h i ch nawet w niektórych dialektach dalej się rozróżnia
drz i dż są wymawiane inaczej
i czemu si/zi/ci/dzi?
@Adix174: Ooo na przykład, jakby usunęli te głoski z dnia na dzień to by codziennie spotykał podobne wyrazy. Możesz też zrobić niedziwiedzi (niedźwiedź) skoro jemu wszystko jedno czy dzi czy dź :D
Noo, trochę czekałem na ten update bo niektóre rzeczy mnie wkurzały. Na przykład z tego co wiem wcześniej "nie-" z wyższym i najwyższym stopniem przymiotnika pisało się oddzielenie, a przy równym razem. Teraz przy wszystkich obowiązuje pisownia łączna. Nie wiem dlaczego tak było, ale dobrze że to spatchowali.
Komentarze
Odśwież16 maja 2024, 14:34
Lepiej by zrobili jakby sie pozbyli tych pierdół które sie różnią tylko w piśmie typu ó/u ż/rz itp.
Odpisz
18 maja 2024, 14:01
@kokomando: jo, h.. czy ...j to i tak jeden ...
Odpisz
18 maja 2024, 21:06
@kokomando: Tyle że formalnie dalej różnią się wymową.
Odpisz
18 maja 2024, 23:00
@Axl_MMX: Co? Jak można inaczej wymawiać ó oraz u?
Odpisz
19 maja 2024, 21:07
@kokomando: ó, czy jak dawniej pisano oo to długi i miękki dźwięk, podczas gdy u to krótki i dość twardy.
"huk" - tu mamy nawet do czynienia z drugą głoską, która jest krótka i twarda - h, jest onomatopeicznym wyrazem, głośnym jak samo opisyweane zjawisko
Z kolei "mrówka" w wymowie bardziej przypomina "mruuwka", jakkolwiek nie kolało by to w oczy...
Odpisz
18 maja 2024, 12:11
Od 1 stycznia 2026 roku wielką literą będzie trzeba zapisywać nazwy mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli oraz wsi. Będzie zatem "Warszawianin" zamiast "warszawianin" (jak jest obecnie), „Ochocianka”, „Mokotowianin” czy „Nowohucianin”.
To jednak nie wszystko. Jak poinformowała Rada Języka Polskiego wprowadzona zostanie również zasada pisowni wielką literą nie tylko nazw firm i marek wyrobów przemysłowych, ale także pojedynczych egzemplarzy tych wyrobów, na przykład „samochód marki Ford”.
Od 2026 roku wprowadzona zostanie również zasada rozdzielnej pisowni cząstek "-bym", "-byś", "-by", "-byśmy", "-byście" ze spójnikami, np. "Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry".
Będzie trzeba zapisywać również łącznie człon "pół-" w wyrażeniach: "półzabawa", "półnauka", "półżartem", "półserio", "półspał", "półczuwał" oraz pisowni z łącznikiem w połączeniu typu: "pół-Polka", "pół-Francuzka" (odniesionym do jednej osoby).
Zmiany nastąpią też w zakresie użycia wielkich liter w nazwach własnych. Obowiązujące od 2026 roku formy to na przykład: "Pustynia Gobi" zamiast "pustynia Gobi" czy "Restauracja Veganic" zamiast "restauracja Veganic".
Odpisz
18 maja 2024, 12:11
@DHF1232: Wielką literą trzeba też będzie zapisywać wszystkie człony w nazwach orderów, medali, odznaczeń, nagród i tytułów honorowych, na przykład "Nagroda Rektora za Wybitne Osiągnięcia Naukowe" czy "Śląska Nagroda Jakości".
Kolejno wprowadzona zostanie łączna pisownia "nie-" z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi także w stopniu wyższym i najwyższym na przykład "nienajlepiej", "nienajstaranniej".
Co więcej, w życie wejdzie zasada łącznej pisowni cząstek "niby-" oraz "quasi-" z wyrazami zapisywanymi małą literą. Poprawny będzie więc zapis "nibyartysta" czy "quasiromantycznie".
Odpisz
18 maja 2024, 12:12
@DHF1232: W komunikacie Rada uzasadnia, że wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może – umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu.
Rada Języka Polskiego opublikowała na swojej stronie internetowej dokument "Zasady pisowni i interpunkcji polskiej" zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące od dawna, jak i te właśnie uchwalone. Poinformowano także, że od 1 stycznia 2026 roku dokument ten stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Tradycyjne, papierowe słowniki staną się zatem pieśnią przeszłości zanim na półkach w księgarniach nie staną te określające nowe zasady.
Odpisz
19 maja 2024, 08:15
@DHF1232: Kurde, całkiem podobają mi się te zmiany. Czuję się dziwnie, bo nie mam się do czego przyczepić xD
Odpisz
18 maja 2024, 12:03
WYPI.....AĆ
Odpisz
18 maja 2024, 11:57
I tak bede pisau z blendami
Odpisz
15 maja 2024, 23:03
powiedzcie że usunęli te wszystkie: rz, ci, zi, ch, ó, dzi drz, si,
Odpisz
Edytowano - 15 maja 2024, 23:07
@GHouste: rz, ch i ó wpływają na odmiany wyrazów; h i ch nawet w niektórych dialektach dalej się rozróżnia
drz i dż są wymawiane inaczej
i czemu si/zi/ci/dzi?
Odpisz
15 maja 2024, 23:12
bo mają 2 różne zapisy. ś/si ć/ci ź/zi, dzi/dź
Odpisz
16 maja 2024, 01:03
@GHouste: Jak wymawiasz je osobno to tak ale jakbyś je wplótł w wyrazy to już zauważysz że ich dźwięk jest różny w zależności od wyrazu
Odpisz
18 maja 2024, 09:34
@Towarzysz777: na przykład niedźwiedź i niedźwiedzi?
Odpisz
Edytowano - 18 maja 2024, 10:38
@Adix174: Ooo na przykład, jakby usunęli te głoski z dnia na dzień to by codziennie spotykał podobne wyrazy. Możesz też zrobić niedziwiedzi (niedźwiedź) skoro jemu wszystko jedno czy dzi czy dź :D
Odpisz
16 maja 2024, 10:01
I nagle wchodzi ortografia staropolskiego
Rosji-Rosyi
Odpisz
18 maja 2024, 08:33
@Xol1mn3c_: ona była cudowna, taka szlachetna
Odpisz
15 maja 2024, 23:01
jakie
Odpisz
15 maja 2024, 23:07
@Ronan: od teraz musisz pisać Warszawiak z dużej litery
Odpisz
15 maja 2024, 23:18
@PanPiernik: nie
Nie
NIE
Odpisz
16 maja 2024, 10:25
@PanPiernik: warszawiak
Odpisz
16 maja 2024, 07:08
Serio, serio, po to się uczę ortografii 9 lat, a tu nagle bum i se zmieniają
Odpisz
16 maja 2024, 00:06
Noo, trochę czekałem na ten update bo niektóre rzeczy mnie wkurzały. Na przykład z tego co wiem wcześniej "nie-" z wyższym i najwyższym stopniem przymiotnika pisało się oddzielenie, a przy równym razem. Teraz przy wszystkich obowiązuje pisownia łączna. Nie wiem dlaczego tak było, ale dobrze że to spatchowali.
Odpisz
15 maja 2024, 23:20
because of woke
Odpisz
15 maja 2024, 23:27
@didujakaskemm: bardzo dziwny sposób na napisanie słowa "Warszawiak"
Odpisz
15 maja 2024, 23:01
Jak dla mnie 1984
Odpisz
15 maja 2024, 23:02
@Hacjul: nowomowa
Odpisz
15 maja 2024, 23:03
@bedziemagik: bezdobry 😔
Odpisz
15 maja 2024, 23:02
Nowy patch dla języka polskiego
Buffy dla dużych liter i nowa meta dla przedrostków
Odpisz
15 maja 2024, 23:01
Polska update
Odpisz