Mam wrażenie, że sporo z tego wynika z faktu, że zarobki rosną nieproporcjonalnie do wzrostu ceny produktów. Jeszcze 5 lat temu za cały zestaw składników do guacamole czyli małe awokado, papryczkę chilli, pomidora i cebulę płaciłem 6 zł, a teraz za 6 zł to rzadko kiedy idzie wyhaczyć sztukę awokado. Dorzućmy do tego fakt, że rynek mieszkań popie....iło, materiały kosmicznie drożeją od x czasu, cena gruntów zapi.....a jak skarpety po 20 km biegu, z roku na rok fachowcy co raz bardziej drożeją i miliard innych czynników. Moja siostra wraz ze szwagrem, gdzie każde z osobna gdyby nie rozliczali się jako małżeństwo, by swobodnie i milutko siedzieli w drugim progu podatkowym, a mimo tego, że ich zarobki są jak na Polskie standardy i nie spadają poniżej średniego krajowego wynagrodzenia (+ jakieś umowy o dzieło poza pracą na etacie), a i tak mogli sobie pozwolić zaledwie na zakup niespełna 110 metrowej szeregówki kilka km poza stolicą województwa. Przeraża mnie to, że ja jako osoba po studiach, dalej szukająca pracy i nie będąca w przyszłości spadkobiercą jakiś hektarów czy cokolwiek w tym stylu, będę musiał walczyć z tą ekonomią i zaciągać długoletnie kredyty by pozwolić sobie na mieszkanie "na swoim" (na swoim to będzie jak spłaci się kredyt po 30 latach X D )
@kolkav5: Teraz tak jest, a jeszcze 5 lat temu było dostępne w ludzkiej cenie i na kg zamiast na sztuki xD I mówię tu o dojrzałym hass'ie a nie o zielonym twardym sk...olu
Wiecie, że awokado ma polską nazwę. Niektórzy podobno (ja jeszcze nie słyszałem osobiście) mówią na to smaczliwka. Co jest cholera bez sensu, bo ni to smaczne ni to śliwka, bardziej do gruszki to to podobne.
https://wsjp.pl/haslo/podglad/51553/smaczliwka
Moi rodzice nawet domu nie kupili. Ojciec wszystko przepijał. Dom dostali od dziadków. Wiec nawet jak mnie stać tylko na miejsce parkingowe to i tak jestem lepsza :D
Komentarze
Odśwież16 sierpnia 2025, 00:46
Mam wrażenie, że sporo z tego wynika z faktu, że zarobki rosną nieproporcjonalnie do wzrostu ceny produktów. Jeszcze 5 lat temu za cały zestaw składników do guacamole czyli małe awokado, papryczkę chilli, pomidora i cebulę płaciłem 6 zł, a teraz za 6 zł to rzadko kiedy idzie wyhaczyć sztukę awokado. Dorzućmy do tego fakt, że rynek mieszkań popie....iło, materiały kosmicznie drożeją od x czasu, cena gruntów zapi.....a jak skarpety po 20 km biegu, z roku na rok fachowcy co raz bardziej drożeją i miliard innych czynników. Moja siostra wraz ze szwagrem, gdzie każde z osobna gdyby nie rozliczali się jako małżeństwo, by swobodnie i milutko siedzieli w drugim progu podatkowym, a mimo tego, że ich zarobki są jak na Polskie standardy i nie spadają poniżej średniego krajowego wynagrodzenia (+ jakieś umowy o dzieło poza pracą na etacie), a i tak mogli sobie pozwolić zaledwie na zakup niespełna 110 metrowej szeregówki kilka km poza stolicą województwa. Przeraża mnie to, że ja jako osoba po studiach, dalej szukająca pracy i nie będąca w przyszłości spadkobiercą jakiś hektarów czy cokolwiek w tym stylu, będę musiał walczyć z tą ekonomią i zaciągać długoletnie kredyty by pozwolić sobie na mieszkanie "na swoim" (na swoim to będzie jak spłaci się kredyt po 30 latach X D )
Odpisz
16 sierpnia 2025, 10:17
@Lacoste: bo awokado jest drogie i się kupuje na promocji
ogarnij życie
Odpisz
18 sierpnia 2025, 11:05
@kolkav5: Teraz tak jest, a jeszcze 5 lat temu było dostępne w ludzkiej cenie i na kg zamiast na sztuki xD I mówię tu o dojrzałym hass'ie a nie o zielonym twardym sk...olu
Odpisz
17 sierpnia 2025, 07:46
Wiecie, że awokado ma polską nazwę. Niektórzy podobno (ja jeszcze nie słyszałem osobiście) mówią na to smaczliwka. Co jest cholera bez sensu, bo ni to smaczne ni to śliwka, bardziej do gruszki to to podobne.
https://wsjp.pl/haslo/podglad/51553/smaczliwka
Odpisz
Edytowano - 15 sierpnia 2025, 23:32
Moi rodzice nawet domu nie kupili. Ojciec wszystko przepijał. Dom dostali od dziadków. Wiec nawet jak mnie stać tylko na miejsce parkingowe to i tak jestem lepsza :D
Odpisz
15 sierpnia 2025, 21:51
Odpisz
15 sierpnia 2025, 21:03
Ej przepraszam, mój ojciec swego czasu zarabiał w miliardach
Odpisz
15 sierpnia 2025, 20:02
To jest prawdziwe nawet po wzięciu pod uwagę inflacji. Rynek mieszkaniowy to wyjątkowy syf. J*bać kapitalizm.
Odpisz
Edytowano - 15 sierpnia 2025, 19:50
Ale z drugiej strony, w ich czasach mało kogo w Polsce było stać żeby regularnie jeść awokado
Odpisz