Podobno niektórzy są w stanie usłyszeć różnicę pomiędzy "u", a "ó". To za sprawą tego, że "ó" wywodzi się z podwójnego "o", a pozostałości tego wciąż funkcjonują w języku słowackim.
@Szrek3: od razu wiadomo że takie osoby wciskają ci kit xD
Nie da się słyszeć różnicy między "u" a "ó" bo dzieci są uczone że wymawia się je tak samo
Jakbysmy byli uczeni że wymawia się je inaczej, każdy Polak by to słyszał
Tylko w niektórych gwarach wymawia się "ó" trochę inaczej niż "u", i tam prawie każdy kto posługuje się tą gwarą jest w stanie to usłyszeć
@Szrek3: nie powiedziałem że ty wciskasz kit, tylko że osoby które mówią że umieją to odróżniać go wciskają
Te gwary to mniejszość w Polsce, mało kto się nimi posługuje
A osoby które nimi mówią umieją usłyszeć tylko tą delikatną różnice u kogoś kto też posługuje się tą gwarą
Więc w zwykłej polszczyźnie NIKT nie jest w stanie usłyszeć różnicy, bo jest ona czysto wizualna w zapisie
Komentarze
Odśwież11 kwietnia, 12:02
Podobno niektórzy są w stanie usłyszeć różnicę pomiędzy "u", a "ó". To za sprawą tego, że "ó" wywodzi się z podwójnego "o", a pozostałości tego wciąż funkcjonują w języku słowackim.
Odpisz
11 kwietnia, 16:05
@Szrek3: brzmi mondro
Odpisz
11 kwietnia, 17:39
@Szrek3: od razu wiadomo że takie osoby wciskają ci kit xD
Nie da się słyszeć różnicy między "u" a "ó" bo dzieci są uczone że wymawia się je tak samo
Jakbysmy byli uczeni że wymawia się je inaczej, każdy Polak by to słyszał
Tylko w niektórych gwarach wymawia się "ó" trochę inaczej niż "u", i tam prawie każdy kto posługuje się tą gwarą jest w stanie to usłyszeć
Odpisz
11 kwietnia, 17:46
@Madonix: Wyjaśnij w takim razie w jakim aspekcie wciskam kit, skoro sam przyznałeś, że w niektórych gwarach jest to rozróżniane?
Odpisz
11 kwietnia, 18:12
@Szrek3: nie powiedziałem że ty wciskasz kit, tylko że osoby które mówią że umieją to odróżniać go wciskają
Te gwary to mniejszość w Polsce, mało kto się nimi posługuje
A osoby które nimi mówią umieją usłyszeć tylko tą delikatną różnice u kogoś kto też posługuje się tą gwarą
Więc w zwykłej polszczyźnie NIKT nie jest w stanie usłyszeć różnicy, bo jest ona czysto wizualna w zapisie
Odpisz
5 maja, 12:58
@Szrek3: to chyba uzależnione od dialektu
Odpisz
11 kwietnia, 21:56
"Skury" to się robi rosół
Odpisz
11 kwietnia, 16:07
Nie z kury tylko z krowy
Odpisz