Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar
arbuziec

Edytowano - 21 grudnia 2015, 20:56

tego się nie spodziewaliście

Avatar SockPuppet

21 grudnia 2015, 15:49

Nie chciałabym nic sugerować, ale Aztecy i jeszcze jacyś na "t" po podbiciu sąsiednich plemion ciemiężyli je do tego stopnia, że przyjazd konkwistadorów był wybawieniem dla większości mieszkańców Ameryki Płd. A fakt, że wielu z nich jednak zmarło, wynikał z tego, że konkwistadorzy nieświadomie zarazili ich europejskimi chorobami. Wybaczcie mi tą dygresję, ale bardzo lubię konkwistadorów.

Avatar
Konto usunięte

21 grudnia 2015, 17:48

@SockPuppet: Mieszkańców Ameryki Pn. masz raczej na myśli ;)

Imperium Azteckie można przyrównać do Cesarstwa Rzymskiego. Państwo zbudowane na kulturze cywilizacji greckiej (Aztekowie na kulturze Majów), osiągnęło najwyższy poziom technologiczny, administracyjny i militarny w swoim terenie i swoją wiedzę oraz prawa rozprzestrzeniali na podbitych terenach.
Jednak z tym przychodziła cena: tak jak w Rzymie mężczyzn brano jako trybut od plemion z podbitych rejonów (np. Tracji, Galii itd.) na niewolników lub na pewną śmierć na arenie gladiatorów, tak Aztekowie pobierali od innych plemion w kwietnych wojnach ludzi na ofiarę. Oczywiście, że to im nie odpowiadało, ale w głównej mierze Aztekowie wnieśli dużo do kultury i gospodarki Zapoteków, Miszteków, itd. Więc nie powiedziałbym, żeby przyjazd konkwistadorów był takim wybawieniem...

Aztekowie może i nie byli bez grzechu, ale Hiszpanie nie byli lepsi. Najlepiej to może zobrazować masakra w Templo Mayor, w której podczas uczty i zabaw z okazji święta Tezcatlipoki, do świątyni wkroczył oddział konkwistadorów i wymordował ok. 1000 mieszkańców stolicy, w tym kobiety i dzieci, i wymordował prawie wszystkich z powodu bogatej biżuterii, którą Aztekowie nosili. Tacy chwalebni byli ci konkwistadorzy...
A co do Ameryki Płd. to Pizarro uwięził Atahualpę - wodza Inków, zażądał od niego całego złota z ich skarbców, a gdy je dostał postanowił zabić Atahualpę poprzez powolne zaciskanie pętli na jego szyi. Już nie mówię o pomniejszych sytuacjach np. jak Hiszpanie i Portugalczycy traktowali tubylców, ale podałem jedynie konkrety.

Wciąż nie mogę zrozumieć jak możesz lubić konkwistadorów...

Avatar SockPuppet

Edytowano - 26 grudnia 2015, 23:07

Ich historia jest mocno zakłamana. To, co my potocznie znamy jako historię podboju Ameryki przez konkwistadorów to wersja wymyślona przez Anglików, którzy chcieli przysrać Hiszpanom i rozpowszechniali bujdy i półprawdy (podobnie historia hiszpańskiej Inkwizycji jest mocno naciągana, też za sprawą angielskiej polityki). A konkwistadorzy nie byli na pewno gorsi od znanych i lubianych zdobywców Ameryki Płn. Zresztą popatrzcie sobie na fakty - większość ludności obecnej Ameryki Płd stanowią Indianie i Metysi, natomiast w Ameryce Płn Indian już prawie nie ma. Zwłaszcza, że konkwistadorzy (katolicy) mieli jeszcze papieża, który potępiał niewolnictwo i mordowanie Indian. Cywilizacja Azteków, nawet jeśli była wysoko zaawansowana, to wiązała się z masowym, bezcelowym mordem na wielką skalę. A 1000 ludzi (tak, wiem, że to tylko przykład i że takich przypadków było więcej) to śmieszna liczba w porównaniu z dziesiątkami tysięcy, którzy ginęli każdego roku z rąk azteckich kapłanów. Nigdzie nie napisałam też, że konkwistadorzy nie zrobili nigdy nic złego. Po prostu ich lubię i uważam, że ich historia bardzo ucierpiała na skutek brytyjskiej propagandy.

Avatar
Konto usunięte

27 grudnia 2015, 14:49

@SockPuppet: Ależ ja nie twierdzę, że konkwistadorzy hiszpańscy byli gorsi, tylko że z pewnością byli źli.

W Ameryce Pn. też byli konkwistadorzy. Przecież to właśnie oni podbili Azteków, Majów, i inne plemiona Meksyku. Poza tym papież nie miał tu nic do gadania. To przywódcy konkwisty decydowali co się będzie działo z tubylcami.

Avatar
lolman533

3 grudnia 2015, 17:00

Turkey Turkey?

Avatar
Konto usunięte

3 grudnia 2015, 17:05

France France?

Avatar TotalnyAnalfabeta

Edytowano - 3 grudnia 2015, 17:13

Majo majo.

Avatar
Konto usunięte

3 grudnia 2015, 17:18

@TotalnyAnalfabeta: Tutututu

Avatar Lordu

3 grudnia 2015, 17:36

Majo Majo

Avatar coloman

3 grudnia 2015, 17:52

@Lordu: tutututu

Avatar
Konto usunięte

3 grudnia 2015, 18:04

@coloman: Majo Majo!

Avatar SirPomarancza

3 grudnia 2015, 18:53

tutuuu tututu tututu tututu tuty

Avatar Myszkapl

3 grudnia 2015, 19:09

@SirPomarancza: Wonsz Żeczny Wonsz Żeczny

Avatar masterstefcio

21 grudnia 2015, 13:19

@Myszkapl: Jest niebezpieczny Jest niebezpieczny

Avatar
Konto usunięte

21 grudnia 2015, 14:24

@masterstefcio: z papieru z papieru

Avatar FreezyPop

21 grudnia 2015, 15:00

rustle rustle, jimmies jimmies.

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Cenna wiedza

Odpowiedzialny kierowca

Wyższy level foliarstwa

Wiedziałeś?

Prosty przekaz dla prostych ludzi

Miła sytuacja

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka