Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Nanook

26 stycznia 2021, 22:30

O takie coś znalazłem na angielskiej wikipedii na ten temat. Wychodzi na to, że no nie do końca informacja z obrazka jest prawdziwa.

"Many political commentators, starting as early as 1856, have interpreted the word "idiot" as reflecting the Ancient Athenians' attitudes to civic participation and private life, combining the ancient meaning of 'private citizen' with the modern meaning 'fool' to conclude that the Greeks used the word to say that it is selfish and foolish not to participate in public life.[7][8][9][10][11][12] But this is not how the Greeks used the word.

It is certainly true that the Greeks valued civic participation and criticized non-participation. Thucydides quotes Pericles' Funeral Oration as saying: "[we] regard... him who takes no part in these [public] duties not as unambitious but as useless" (τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ᾽ ἀχρεῖον νομίζομεν).[13] However, neither he nor any other ancient author uses the word "idiot" to describe non-participants, or in a derogatory sense; its most common use was simply a private citizen or amateur as opposed to a government official, professional, or expert.[14] The derogatory sense came centuries later, and was unrelated to the political meaning.[15][3][2]"

Avatar Tytanus

Edytowano - 30 stycznia 2021, 17:10

@Nanook: To co napisałeś nie jest do końca prawdą bo z pierwszej lini z wkipedii w dziale Etymologia wynika że:
"The word "idiot" comes from the Greek noun ἰδιώτης idiōtēs 'a private person, individual', 'a private citizen' (as opposed to an official)"

Avatar Nanook

30 stycznia 2021, 17:17

@Tytanus: No właśnie. Tu chodziło o rozróżnienie pomiędzy zwykłym obywatelem "a common man", czyli "idiōtēs", urzędnikiem "an official". Tutaj jest wycinek tekstu, który to dobrze obrazuje "its most common use was simply a private citizen or amateur as opposed to a government official, professional, or expert"

Avatar Tytanus

30 stycznia 2021, 17:20

@Nanook: I to jest wyjaśnione w memie " Przeciwieństwem "idiotes" był aktywny obywatel "polites" ", nie rozumiem gdzie mem jest nie do końca prawdziwy.

Avatar Nanook

30 stycznia 2021, 17:39

@Tytanus: Bo słowo idiotes nie dotyczy tego uczestniczysz w życiu publicznym i politycznym państwa-miasta tylko tego czy jesteś urzędnikiem państwowym czy nie. Możesz być aktywnym publicznie obywatelem, brać udział w zgromadzeniach na agorze, udzielać się itd. i jednocześnie być "idiotes", bo nie pełnisz żadnej funkcji urzędniczej w polis. Ten fragment dokładnie pokazuje dlaczego informacja przekazana przez Galileo jest nieprawdziwa a przynajmniej niezgodna z tym co napisano na angielskiej wikipedii:
"Neither he nor any other ancient author uses the word "idiot" to describe non-participants, or in a derogatory sense; its most common use was simply a private citizen or amateur as opposed to a government official, professional, or expert"
czyli tłumacząc
"Ani on ani żaden inny autor antyczny nie używa słowa "idiota" by określać osoby nieuczestniczące w życiu publicznym ani w jakimkolwiek pejoratywnym sensie. Najpowszechniejsze użycie tego słowa oznaczało po prostu zwykłego obywatela lub laika w odróżnieniu od urzędnika państwowego, profesjonalisty lub eksperta."

Mam nadzieję, że wystarczająco jasno to wytłumaczyłem.

Avatar Tytanus

11 lutego 2021, 19:24

@Nanook: Dzięki, i tak zrozumiałem że masz rację, jedyne co mogę dodać to to że mogli mieć lepsze dane niż wikipedia ale nie mam na to dowodów. Sprawdzałem też co znaczy polites ale nie mogłem znaleźć, jeśli oba znaczenie by się pokrywały to jeszcze bardzej potwierdziło by to twoją rację.

Avatar Nanook

11 lutego 2021, 19:29

@Tytanus: Komentarz wysyłany pocztą polską? :D

Dzięki wielkie za kulturalną wymianę argumentów. W sumie nie wiadomo na 100% czy mam rację. Ponad 2000 lat minęło a im dalej w przeszłość tym mniej jesteśmy pewni i tym większa szansa, że historycy mogli się pomylić.

Avatar Tytanus

11 lutego 2021, 19:49

@Nanook: Komentarz chciałem napisać dawno ale ciężko było przełknąć dume xD i tak to jest z historią, szkoda tych wszystkich dokumetów które zostały strawione podczas pożaru w bibliotece Aleksadryjskiej czy podczas cenzury cheścijańskiej, tyle teraz trzeba się domyślać i niektórych rzeczy się nigdy nie dowiemy.

Avatar Darwidx

30 stycznia 2021, 12:43

Kiedyś milczenie było srebrem, a mowa złotem
Dzisiaj mowa jest srebrem, a milczenie złotem

Avatar orzech39

30 stycznia 2021, 13:14

@Darwidx: a działanie platyną

Avatar Wombaton

30 stycznia 2021, 13:44

@orzech39: Słuchanie. Działanie to antymateria.

Avatar orzech39

30 stycznia 2021, 13:46

@Wombaton: a istnienie to diament. Jak milczysz to słuchasz

Avatar Wombaton

30 stycznia 2021, 13:52

@orzech39: Mogę milczeć słysząc, ale nie słuchając.

Avatar Stulej4

30 stycznia 2021, 12:55

A M*rcin kiedyś było imieniem

Avatar Graids

30 stycznia 2021, 12:20

No ja osobiście wiem

Avatar Inotake

Edytowano - 26 stycznia 2021, 21:21

Czyli przeciwieństwem słowa idiota jest słowo polityk? Nie wydaje mi się jakoś

Avatar Towarzysz777

26 stycznia 2021, 21:22

@Inotake: W dzisiejszych czasach te słowa się coraz bardziej zbliżają zamiast odpychać ¯\_(ツ)_/¯

Avatar TediousCardGames

26 stycznia 2021, 21:11

Nikt nie pytał, ale miałam akurat na historii niedawno

Avatar KrosaK

26 stycznia 2021, 21:17

@TediousCardGames: Mi się przyda, bo jutro mam pk z historii ze starożytnej Grecji

Avatar Krem00fka

26 stycznia 2021, 21:15

A debil i itp. Były swego czasu określeniami na osobę upośledzoną umysłowo w różnych stopniach, ale zaprzestano używania go w medycynie gdy nabrało negatywnego znaczenia.

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Przynajmniej jest ciepło

Śmiejesz się? Ja tu cierpię, są ty się śmiejesz?

Rodzaje bomb

Smutne

Każdy ma inne powody

Wyścigi konne zobaczy

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka