Pochodzenie słowa "idiota"
Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.
Dobry starszy brat
Ładny
No w sumie rel
Nie przypominam sobie, żebym to zapisała
Najgorzej, kiedy nie zapamiętasz tytułu
Takie życie w tej szkole
Kiedyś były ładniejsze...
Mało brakowało
Rób to!
Tak było, jest i będzie
Tymczasem w 2031
Ja chciałem zobaczyć siłę przyjaźni!
Ciekawe, czym zapłaci
Zobacz więcej popularnych memów
Komentarze
Odśwież26 stycznia, 22:30
O takie coś znalazłem na angielskiej wikipedii na ten temat. Wychodzi na to, że no nie do końca informacja z obrazka jest prawdziwa.
"Many political commentators, starting as early as 1856, have interpreted the word "idiot" as reflecting the Ancient Athenians' attitudes to civic participation and private life, combining the ancient meaning of 'private citizen' with the modern meaning 'fool' to conclude that the Greeks used the word to say that it is selfish and foolish not to participate in public life.[7][8][9][10][11][12] But this is not how the Greeks used the word.
It is certainly true that the Greeks valued civic participation and criticized non-participation. Thucydides quotes Pericles' Funeral Oration as saying: "[we] regard... him who takes no part in these [public] duties not as unambitious but as useless" (τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ᾽ ἀχρεῖον νομίζομεν).[13] However, neither he nor any other ancient author uses the word "idiot" to describe non-participants, or in a derogatory sense; its most common use was simply a private citizen or amateur as opposed to a government official, professional, or expert.[14] The derogatory sense came centuries later, and was unrelated to the political meaning.[15][3][2]"
Odpisz
Edytowano - 30 stycznia, 17:10
@Nanook: To co napisałeś nie jest do końca prawdą bo z pierwszej lini z wkipedii w dziale Etymologia wynika że:
"The word "idiot" comes from the Greek noun ἰδιώτης idiōtēs 'a private person, individual', 'a private citizen' (as opposed to an official)"
Odpisz
30 stycznia, 17:17
@Tytanus: No właśnie. Tu chodziło o rozróżnienie pomiędzy zwykłym obywatelem "a common man", czyli "idiōtēs", urzędnikiem "an official". Tutaj jest wycinek tekstu, który to dobrze obrazuje "its most common use was simply a private citizen or amateur as opposed to a government official, professional, or expert"
Odpisz
30 stycznia, 17:20
@Nanook: I to jest wyjaśnione w memie " Przeciwieństwem "idiotes" był aktywny obywatel "polites" ", nie rozumiem gdzie mem jest nie do końca prawdziwy.
Odpisz
30 stycznia, 17:39
@Tytanus: Bo słowo idiotes nie dotyczy tego uczestniczysz w życiu publicznym i politycznym państwa-miasta tylko tego czy jesteś urzędnikiem państwowym czy nie. Możesz być aktywnym publicznie obywatelem, brać udział w zgromadzeniach na agorze, udzielać się itd. i jednocześnie być "idiotes", bo nie pełnisz żadnej funkcji urzędniczej w polis. Ten fragment dokładnie pokazuje dlaczego informacja przekazana przez Galileo jest nieprawdziwa a przynajmniej niezgodna z tym co napisano na angielskiej wikipedii:
"Neither he nor any other ancient author uses the word "idiot" to describe non-participants, or in a derogatory sense; its most common use was simply a private citizen or amateur as opposed to a government official, professional, or expert"
czyli tłumacząc
"Ani on ani żaden inny autor antyczny nie używa słowa "idiota" by określać osoby nieuczestniczące w życiu publicznym ani w jakimkolwiek pejoratywnym sensie. Najpowszechniejsze użycie tego słowa oznaczało po prostu zwykłego obywatela lub laika w odróżnieniu od urzędnika państwowego, profesjonalisty lub eksperta."
Mam nadzieję, że wystarczająco jasno to wytłumaczyłem.
Odpisz
11 lutego, 19:24
@Nanook: Dzięki, i tak zrozumiałem że masz rację, jedyne co mogę dodać to to że mogli mieć lepsze dane niż wikipedia ale nie mam na to dowodów. Sprawdzałem też co znaczy polites ale nie mogłem znaleźć, jeśli oba znaczenie by się pokrywały to jeszcze bardzej potwierdziło by to twoją rację.
Odpisz
11 lutego, 19:29
@Tytanus: Komentarz wysyłany pocztą polską? :D
Dzięki wielkie za kulturalną wymianę argumentów. W sumie nie wiadomo na 100% czy mam rację. Ponad 2000 lat minęło a im dalej w przeszłość tym mniej jesteśmy pewni i tym większa szansa, że historycy mogli się pomylić.
Odpisz
11 lutego, 19:49
@Nanook: Komentarz chciałem napisać dawno ale ciężko było przełknąć dume xD i tak to jest z historią, szkoda tych wszystkich dokumetów które zostały strawione podczas pożaru w bibliotece Aleksadryjskiej czy podczas cenzury cheścijańskiej, tyle teraz trzeba się domyślać i niektórych rzeczy się nigdy nie dowiemy.
Odpisz
30 stycznia, 12:43
Kiedyś milczenie było srebrem, a mowa złotem
Dzisiaj mowa jest srebrem, a milczenie złotem
Odpisz
30 stycznia, 13:14
@Darwidx: a działanie platyną
Odpisz
30 stycznia, 13:44
@orzech39: Słuchanie. Działanie to antymateria.
Odpisz
30 stycznia, 13:46
@Wombaton: a istnienie to diament. Jak milczysz to słuchasz
Odpisz
30 stycznia, 13:52
@orzech39: Mogę milczeć słysząc, ale nie słuchając.
Odpisz
30 stycznia, 12:55
A M*rcin kiedyś było imieniem
Odpisz
30 stycznia, 12:20
No ja osobiście wiem
Odpisz
Edytowano - 26 stycznia, 21:21
Czyli przeciwieństwem słowa idiota jest słowo polityk? Nie wydaje mi się jakoś
Odpisz
26 stycznia, 21:22
@Inotake: W dzisiejszych czasach te słowa się coraz bardziej zbliżają zamiast odpychać ¯\_(ツ)_/¯
Odpisz
26 stycznia, 21:11
Nikt nie pytał, ale miałam akurat na historii niedawno
Odpisz
26 stycznia, 21:17
@TediousCardGames: Mi się przyda, bo jutro mam pk z historii ze starożytnej Grecji
Odpisz
26 stycznia, 21:15
A debil i itp. Były swego czasu określeniami na osobę upośledzoną umysłowo w różnych stopniach, ale zaprzestano używania go w medycynie gdy nabrało negatywnego znaczenia.
Odpisz