Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar Superkoles

13 grudnia 2021, 09:12

Tyle że każda partia będzie zbierać podatki i to nic nie zmieni na kogo się będzie głosować

Avatar MlodyKamil96

14 grudnia 2021, 06:57

@Superkoles: Konfa mniej

Avatar Nanook

12 grudnia 2021, 18:05

No trochę jest różnica między obecnym opodatkowaniem gdzie doliczając wszystkie podatki pośrednie przeciętny Polak płaci ok. 50% państwu, a XVIII wiekiem gdy obciążenie gospodarstwa wiejskiego wynosiło nawet do 97% dochodów. Chłop z tego nie miał też za bardzo profitów, natomiast dzisiaj jednak dzięki naszym podatkom mamy uniwersalną edukację, służbę zdrowia, infrastrukturę, dostęp do wody pitnej, kanalizację, energię elektryczną itd.
Tak że oburzający jest raczej nie sam fakt, że chłop musiał w ogóle coś płacić swojemu panu, a to jak dużo musiał płacić i jak mało dostawał w zamian.

Avatar
Konto usunięte

12 grudnia 2021, 18:34

@Nanook: Nanook z rigczem

Avatar whereswally

Edytowano - 12 grudnia 2021, 21:50

@Nanook: Jest dokładnie odwrotnie. Dodałeś tylko dochodowy i Vat. A jest jeszcze masa. Choćby przeniesienie akcyzy paliwowej na każdy towar.

Obecnie jak dodasz podatki to wychodzi 87% z pozostałej czesci musisz sie wyżywić, odziać, leczyć i opłacić lokal. Czyli de facto pracujesz 6 dni w tygodniu na podatki a w zamian nie masz nic. Jakość darmowej edukacji i choćby stomatologii na NFZ pominę. Kto choć raz miał poprawki na uczelni ten wie co oznacza to "darmowe".

W przypadku chłopa dostawał ziemie, narzedzia i izbe.

Przywilej toruński upowszechnił w 1520 pańszczyznę do 1 dnia w tygodniu z łanu, lecz już w II połowie XVI wieku, w wyniku dania szlachcie wolnej ręki w sprawie ustalania długości pracy przy pańszczyźnie, za powszechną normę w królewszczyznach uznawano 2 dni w tygodniu z łanu, a prywatni i kościelni zarządcy wymagali od chłopów więcej.W 1520 r. sejm postanowił, że każdy chłop musi co najmniej jeden dzień w tygodniu przepracować bez zapłaty w folwarku feudała. W Polsce w późniejszym okresie wprowadzono naliczanie pańszczyzny od wielkości gruntu posiadanego przez chłopa za pomocą dni w tygodniu przypadających na łan – np. pańszczyzna 4 dni od łana tygodniowo oznaczała, że chłop mający połowę łana miał odpracować u pana 2 dni na każdy tydzień, a posiadacz 1 łanu – 4 dni; ponadto chłop nie musiał odpracowywać wyłącznie sam pańszczyzny – jeśli przez 1 dzień pracował wraz z 2 synami powyżej określonego wieku i 1 parobkiem, to zaliczano mu 4 dni.

Był krótki okres gdzie było to 6 , 7 a nawet 10 dni w tygodniu gdy chłop miał powyżej 3 łanów. Przypominam że jeden łan to 17,955 hektara.

Gdzie ci ktoś da dzisiaj ponad 50 hektarów do zarządzania w zamian za 400-420 roboczogodzin miesięcznie ?

Warto zauważyć, że nie oznacza to, że chłop pracował codziennie – po prostu zobowiązany był do pracy wraz z synami lub wynajętymi parobkami tak, aby wykonać określoną ilość „osobodni roboczych” w tygodniu. Księża Śmiglecki i Starowolski popierali ograniczenie pańszczyzny do 3-4 dni w tygodniu i na tym ostatecznie stanęło

Finalnie wiec mając niewiele ziemi chłop bez synów i pomocników pracował tylko 2-3 dni w tygodniu na "podatki" a teraz pracujesz 6.

Avatar Nanook

Edytowano - 12 grudnia 2021, 23:06

@whereswally: Tylko 87%? Aż dziw bierze, że nie podałeś tak ze 110%. Byłoby równie miarodajne :)

No nie róbmy sobie jaj, bo to nie ma rąk i nóg. Przeciętna pensja brutto (mediana) w Polsce wynosi 4700zł, przeciętna netto 3400zł (po odliczeniu podatków bezpośrednich). 87% z 4700 złotych to 4 tys., więc według ciebie Polak zarabia 700 złotych miesięcznie. I z tych 700 złotych musi jeszcze, jak piszesz, się wyżywić, odziać i opłacić mieszkanie. No jest to zwyczajnie niemożliwe i tu nie trzeba nawet dużej wiedzy ekonomicznej, żeby zauważyć, że to się nie klei.
Według twoich obliczeń podatki pośrednie, czyli takie rzeczy jak akcyza na paliwo czy na alkohol, zżerają przeciętnie w Polsce 2700 złotych, co jest absurdem. Podatki pośrednie to może jakieś 15% twojej wypłaty. Przeciętnej oczywiście, bo wiadomo, że im więcej zarabiasz tym ten odsetek będzie niższy.

A co do zarzutu, że "dodałem tylko dochodowy i VAT" (tak jakby to się obliczało dodając do siebie procenty), to w tę liczbę 50% już są wliczone podatki pośrednie.

Co do jakości edukacji czy służby zdrowia to rzeczywiście mogło być lepiej, jednak nie zmienia to faktu, że przynajmniej jest. Jak złamiesz nogę to ci ją lekarze wyprostują i będziesz mógł normalnie żyć, jak chłop złamał nogę to albo umierał albo pozostawał kaleką.

W kwestii kosztów studiów cóż, przyznaję, nigdy nie miałem poprawki, więc mnie ten problem nie dotyczył. Ale to pokazuje, że można jednak przejść przez studia bez poprawiania w 3 terminie. Zresztą z doświadczenia wiem, że takie osoby, które muszą płacić za warunek to jednak margines. Większość normalnie przechodzi, a jak już poprawia to w pierwszym terminie.

Co do całego wywodu o chłopach to nie mam się co do niego odnosić, bo napisałeś właściwie to samo co dwa miesiące temu, na co odpowiedziałem 3 dość długimi komentarzami. Tak że nie będę się powtarzać i po prostu zalinkuję tamten wątek, bo możliwe, że go przegapiłeś: https://memy.jeja.pl/808296,grozisz-mi.html

PS Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy na temat relacji stanowych i sytuacji chłopów w XVI wieku. I na tyle ile znam tę epokę to wiem, że wtedy polscy chłopi byli w całkiem dobrej sytuacji, więc ja się zgadzam z tym co napisałeś. Zauważ tylko, że ja pisałem o wieku XVIII. To jest jakieś 200 lat różnicy. Sporo się od tego XVI wieku zmieniło.

Avatar
Konto usunięte

13 grudnia 2021, 08:13

@Nanook: To nie 50% procent tylko około 89% (dolicz "nie podatki" które MUSISZ płacić jak np. opłata drogowa).

Avatar Nanook

Edytowano - 13 grudnia 2021, 08:38

Opłaty drogowe obowiązują w Polsce tylko na niektorych fragmentach A1, A2 i A4. Trochę jeżdżę po Polsce, a jakoś udało mi się uniknąć uiszczania opłat drogowych. Poza tym "niepodatki" są już wliczone w postaci podatków pośrednich.

Tak że nie wiem skąd wy bierzecie te 89%. Gdyby tak było to przeciętny Polak zarabiałby 700 złotych miesięcznie i z tych 700 złotych musiałby opłacić mieszkanie i utrzymać rodzinę. Zgodzisz się ze mną jak absurdalnie to brzmi?

Więc skąd ta liczba 90% podatków? Podejrzewam, że tak wam wychodzi gdy dodacie wszystkie podatki do siebie, ale wydaje mi się, że jesteście zbyt kumaci, bo wielokrotnie widziałem napisane przez was sensowne komentarze, żeby wiedzieć, że przy obliczaniu obciążenia podatkowego podatków się nie dodaje. 23% podatku VAT na większość produktów to mniej niż 17% dochodowego.

Avatar
Konto usunięte

13 grudnia 2021, 09:38

@Nanook: Opłatę drogową masz wliczoną w każdy litr paliwa które kupujesz na stacji. To o czy piszesz to opłata za przejazd.

Avatar Nanook

13 grudnia 2021, 09:50

No tak, opłatę drogową utożsamiam z opłatą za przejazdy, a to o czym mówisz z tego co wiem określa się po prostu jako opłata paliwowa. I wiem, że funkcjonuje i jest ona też wliczona w obliczenia. Aczkolwiek nie odgrywa ona szczególnej roli, bo nie jest wysoka. Jest zdecydowanie niższa od akcyzy.

Avatar
Konto usunięte

13 grudnia 2021, 09:57

@Nanook: No faktycznie. Za dużo już mam tych informacji (kwestia wieku) i zaczynam mylić nazwy. Faktycznie to jest opłata paliwowa. Zwracam honor.

Avatar Nanook

13 grudnia 2021, 10:12

A z ciekawości, nie spytam dokładnie o wiek, ale jesteś na tyle stary, że musisz płacić dochodowy? Czy jeszcze cię to omija?

Avatar
Konto usunięte

11 grudnia 2021, 18:13

Razem

Avatar Kolodziej_1

12 grudnia 2021, 18:28

oddzielnie

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Avatar Progs
Dodane przez: Progs

Pinokio hack

W tej historii istotną rolę pełnią widły

Piękne

Chcę już ciepełko

Fajny pomysł

Niczego nie żałuje

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka