Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Ważne informacje:

  1. Komentarz obrazkowy musi być powiązany z komentowanym obrazkiem
  2. ZABRONIONE są obraźliwe, wulgarne obrazki
  3. ZABRONIONE są obrazki przedstawiające osoby w pozach prowokacyjnych oraz zbliżenia piersi, pośladków i inne treści o podobnym charakterze.

Komentarze

Odśwież
Avatar
GeneralSrbjoni

12 października 2020, 15:40

Nihilizm? Darth Nihilus?

Avatar kroganin

6 października 2020, 07:12

Czy tylko według mnie nihilizm jest trochę zje**ny?

Avatar Pitrekkk

6 października 2020, 07:23

@kroganin: no bo jest

Avatar korektor

6 października 2020, 07:40

@kroganin: no jest

Avatar rumcajschr

6 października 2020, 07:48

@kroganin: Nihilizm to filozofia dla "smutnych" nastolatków, żyjących w dostatku, którzy dostają to co chcą, mają co jeść, ale chcą zwrócić na siebie uwagę innych

Avatar bylojuz12

6 października 2020, 09:08

@rumcajschr: A no tak , a Diogenes to był leniey kloc, któremu nie chciało się żyć jak inni i na siłę był odmienny.

Avatar Avcio01

11 października 2020, 22:38

@bylojuz12: Diogenes był zajebistym pra-shitposterem.

Avatar Malrok

12 października 2020, 10:00

@rumcajschr: Nie zgodzę się. Owszem, zjawisko o którym mówisz występuje, ale oparte jest ono na błędnej, pesymistycznej interpretacji nichilizmu. Tak naprawdę nie chodzi o to żeby płakać nad tym że nasze życie nie ma sensu. Chodzi o to żeby uświadomić sobie, że nasze życie nie ma żadnego odgórnie narzuconego celu lub sensu, a w perspektywie kilku pokoleń nikt nie będzie o nas pamiętał, ergo, nasze czyny i działania też nie mają sensu, a powodują tylko względnie krótkotrwałe konsekwencje (nie licząc postaci historycznych o dużym wpływie swoich działań, ale to nie jest nawet jeden promil ogólnej populacji).
To co w tej ideologii jest z kolej optymistyczne, to to co następuje po przedstawionej realizacji. Jeśli nic nie jest istotne, to wszystko ma taką samą wartość, a więc wszystko jest dozwolone. Mogę zrobić ze swoim życiem co tylko mi się podoba, tak długo jak jestem w stanie poradzić sobie z konsekwencjami. W ten sposób przechodzimy z ,,nic nie ma sensu ani celu'' do ,,sam sobie wyznaczam sens i cele''. Dzięki temu nichilizm staje się punktem wyjściowym do egzystencjalizmu.
(I owszem, nasze własne cele również są w szerszej perspektywie pozbawione wszelkiej wartości, ale tak długo jak ważne są dla nas, będą coś znaczyć, choćby tylko dla jednej osoby)

Avatar WielkiSpod

12 października 2020, 11:23

@Malrok: Nawet czyny "postaci historycznych" mają w skali wszechświata znikome znaczenie, więc nie ma wyjątków, nawet tego "promila"

Avatar Malrok

12 października 2020, 11:48

@WielkiSpod: Zdaję sobie z tego sprawę. Napisałem to żeby uprzedzić argument że o takim Platonie czy Sokratesie po dwóch tysiącach lat nadal słyszymy, więc niekoniecznie nikt nie będzie o nas pamiętał.
Rzeczywistość jest jednak taka że za jakieś 200 lat pamięć o prawie nas wszystkich całkowicie zniknie, i nawet nasze praprawnuki zapomną nasze imiona. Efekty naszej pracy przeminął i nawet cmentarze kiedyś zostaną rozkopane i zabetonowane. Popatrzcie tylko co my sami robimy z grobowcami sprzed setek lat, archeolodzy na wyścigi je łupią, idiotyzmem byłoby uważać że inaczej będzie z naszymi.

Avatar Asdf1728

12 października 2020, 13:42

@Malrok: Dlaczego pesymistyczna interpretacja nihilizmu miałaby być błędna? Wydaje mi się, że nihilizm zwyczajnie neguje istnienie odgórnego sensu życia człowieka, a to czy ktoś będzie z tego powodu płakał czy pójdzie o krok dalej w kierunku egzystencjalizmu to już kwestia indywidualna. Jeśli tak nie jest to możesz mnie poprawić bo filozofią interesuję się od niedawna więc moja znajomość tematu jest raczej skromna

Avatar Malrok

12 października 2020, 14:46

@Asdf1728: Może źle się wyraziłem. Nie chodzi mi o to że pesymistyczny i depresyjny wariant nihilizmu jest stricte błędny. Błędnym jest jednak przekonanie że to wszystko co nihilizm ma do zaoferowania. Samo słowo ,,nihilizm'' ma szereg różnych znaczeń. Już pierwszy rzut oka na Wikipedię powie wam że możemy wyróżnić nihilizm ontologiczny, epistemologiczny, egzystencjalny i moralny. I dlatego zarówno rozpłakane nastolatki jak i ludzie piszący że ,,nihilizm jest trochę zje**ny'' mówią o czymś o czym mają co najwyżej mgliste pojęcie, co stanowi przejaw ignorancji.
Osobiście zaliczam zarówno nihilizm moralny jak i egzystencjalny w poczet najsensowniejszych moim zdaniem poglądów filozoficznych, dlatego wkurza mnie gdy ludzie krytykują coś czego ani nie rozumieją, ani nawet dobrze nie znają.

Avatar Asdf1728

12 października 2020, 15:05

@Malrok: Niestety. Mam wrażenie, że większość tematów, która wyjdzie poza okrąg pasjonatów i przedostanie się do popkultury prędzej czy później spotka się z ignorancją. W sumie to nie mam o to do nikogo pretensji bo pojedynczemu człowiekowi ciężko jest się dziś orientować w każdej dziedzinie wiedzy, ale myślę, że każdemu przydałaby się dawka sceptycyzmu przed zabraniem głosu :v

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Ale ja nie o to...

Żegnaj, przyjacielu

Osobiście miałem tak przed chwilą, podpisując się w mailu

Ta ostatnia nie jest zbyt lubiana

Złoto

Ciekawe, dlaczego...

A myślałem, że to już nigdy nie nastąpi

Czemu tak jest?

To chyba depresja...

Przychodzę z problemem

Call of Duty: Warzone

Bywa

Cóż za poświęcenie dla roli

Zobacz więcej popularnych memówpopularne memy strzałka